Alessandro Borghese – luksus prostoty

czas trwania czytania minuty

Nawiązania do historii Wenecji, które łączą się z klimatem będącym mieszanką rocka i wielkiego Gatsby’ego, jakim cechuje się lokal mediolański Alessandra Borghese. Taka jest nowa restauracja tego szefa kuchni mieszcząca się w słynącym z Weneckiego Kasyna zabytkowym pałacu, w którym płyty z gresu porcelanowego The Top stanowią połączenie luksusu i tradycji z maksymalną wydajnością

W zabytkowym pałacu Weneckiego Kasyna powstała nowa restauracja Alessandra Borghese. To wyrafinowana, a jednocześnie wygodna przestrzeń, zaprojektowana pod każdym względem tak, by jej klienci mogli przeżyć najlepsze możliwe doświadczenia. Utworzono w niej pięć sal z myślą o różnych porach spożywania posiłków: od restauracji dla smakoszy po bistro z cukiernią, od baru po taras, a także piwniczkę z winem. Panujący w nich styl jest efektem interpretacji opiekuńczego ducha miejsca, z nawiązaniami do historii tego szesnastowiecznego pałacu, oraz odniesień stylistycznych do restauracji szefa Borghese w Mediolanie. „Na początku musieliśmy zrozumieć, czym jest Ca’ Vendramin Calergi”, objaśnia Alfredo Canelli, architekt z AB Normal, spółki Alessandra Borghese zajmującej się doradztwem żywieniowym i komunikacją. „Był to dom zakochanej w Canalettim księżnej z rodziny Burbonów. Postanowiliśmy poprzez kolory – różowy i błękitny, które mieszają się z kolorami zastosowanymi w restauracji mediolańskiej – przypomnieć o tym słynnym weneckim malarzu. Przywołaliśmy więc typowe dla niego cechy materii, choć w tym przypadku ewidentne są nawiązania do Złotego Wieku wielkiego Gatsby’ego.

Przykładowo mosiądz, który stanowi ukłon w stronę lat 20., zastosowano tutaj na kilku detalach wystroju wnętrz, na przykład ladzie, lub na połączeniach autentycznego weneckiego lastriko, które oddzielają przestrzenie o różnych funkcjach, czyli restaurację, bistro i bar. Przeważająca czerń, charakterystyczna dla obiektu mediolańskiego, została tutaj zastosowana na blatach lad i stołów oraz na wybranych meblach. Również w Wenecji odtworzyliśmy boazerię na ścianach, interpretując je poprzez tła o kolorach typowych dla sztuki Canalettiego, wychodzące poza obwody drewnianych paneli. Aranżacja wnętrz to złożony ogół niezupełnie zdefiniowanych detali, które zachęcają gości do ich odkrywania. Restauracje w Mediolanie i Wenecji to niemal siostrzane projekty, ponieważ – choć różnią się charakterami – są tworem tego samego autora. Każda z nich ma sprawić, by goście czuli się jak u siebie w domu, w miejscu przytulnym i w otoczeniu luksusu, który ma budzić emocje i nie być na wyłączność”.

W poszczególnych salach w dużej mierze zastosowano ges porcelanowy, który znalazł się na blatach stołów i lad: do sali restauracji wybrano warianty The Top Marble Look Golden White, Verde Aver i Elegant Black; a na płyty i boki lad trafił jeszcze wariant Elegant Black. Każda płyta została poddana obróbce z myślą specjalnie o tym konkretnym zastosowaniu. Efekt marmuru o niesamowitej rozdzielczości i różnorodności żyłkowania oraz detali, upiększa pomieszczenie, a jednocześnie zwiększa jego praktyczność: „Wybraliśmy gres porcelanowy na blaty – kontynuuje Canelli – aby nie musieć stosować obrusów i ułatwić nakrywanie do stołu, z kolorowymi serwetkami. Ale ważne były też kwestie odporności: szef kuchni Borghese, podczas niektórych pokazów gotowania przyrządzał potrawy na blatach przy użyciu palnika gazowego, udowadniając tylko, jak łatwy w czyszczeniu, higieniczny i niezniszczalny jest ten materiał”.

Kuchnia jest widoczna, widać ją również z ogrodu. Efekt opalizowania i postarzenia podłóg z gresu o efekcie Corten – kolekcja Mineral Corten Brill, w formacie kwadratowym 60 x 60 cm – kontrastuje z połyskującą stalą profesjonalnego sprzętu i z okładzinami ściennymi z gresu porcelanowego o niewielkiej grubości 6 mm (Grande Marble Golden White, format 120 x 240 cm). „Te płyty w dużych rozmiarach przywodzą na myśl kuchnie przedwojenne, wykańczane w całości marmurem: te przyjemne kuchnie południa Włoch, poetyckie i piękne, podniszczone przez lata użytkowania. Z powodu ograniczeń architektonicznych wenecka kuchnia jest długa i wąska, wchodzi się do niej poprzez pozłacany łuk centralny, nawiązujący zarówno do charakterystycznych weneckich przejść (tzw. „sottoporteghi”), jak i bogatej w złote zdobienia Bazyliki Świętego Marka”.

Warto też wspomnieć o toalecie: „miejscu, w którym można porozmawiać z samym sobą i w którym wszyscy się fotografują” – precyzuje Canelli. Tutaj bowiem znajdują się najpiękniejsze obrazy młodych artystów, którzy cyklicznie wystawiają swoje dzieła w restauracjach Borghese. „Toalety są równie ważne jak kuchnia i są pomieszczeniami, w których luksus odkrywa się w detalach”. Znajdują się w nich sięgające do sufitu płyty Grande Marble Look Sahara Noir (160 x 320 cm) oraz, kontrastująca z blatami umywalek i z samymi umywalkami, kolekcja The Top Marble Look Calacatta Extra, o niestandardowej obróbce, współgrającej z tą relacją, jaka zachodzi pomiędzy poszczególnymi kolorami i bogactwem odcieni. Aby zapewnić więcej ciepła i ciągłość barwową z efektem Corten kuchni oraz antycznym lastriko w pozostałych pomieszczeniach, na podłodze łazienek położono kolekcję o efekcie drewna Vero Quercia, z płytami w kształcie desek w rozmiarach 22,5 x 180 cm.

„Zamierzamy zachęcać do odkrywania na nowo doskonałości produktów Made in Italy, również poprzez współpracę z naszymi partnerami. Poza marką Marazzi, dzięki której doświadczamy „piękna i funkcjonalności”, skorzystaliśmy też z usług firmy Cierreesse, która wykonała dla nas drogocenne meble, a także firmy Buzzi & Buzzi, odpowiedzialnej za oświetlenie wewnętrzne restauracji: ciepłe, intymne, komfortowe, a wręcz korzystne, ponieważ potrafi oczyszczać powietrze”.