Aranżacja domu w stylu minimalistycznym: kolory, materiały, umeblowanie

czas trwania czytania minuty

Czym jest minimalizm, jakie wybierać kolory, jak łączyć ze sobą materiały i na jakie postawić umeblowanie: poznaj najczęściej wybierane i najbardziej eleganckie trendy, i przyjmij ten prawdziwy styl życia.

Czym jest styl minimalistyczny, co obecnie oznacza

Minimalizm powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku jako nurt kulturowy: ruch ten miał przeciwstawiać się przesytowi typowemu dla stylu Pop Art, a obejmował sztukę, literaturę i architekturę, prowadząc do stopniowego wypierania wszelkiego nadmiaru. „Termin ten został zastosowany po raz pierwszy w 1965 roku przez filozofa sztuki angielskiej, Richarda Wollheima, w jego artykule zatytułowanym właśnie «Minimal Art» na łamach czasopisma Arts Magazine” (źródło: tłumaczenie z Wikipedii).

To eliminowanie tego, co zbędne, stawiając na to, co naprawdę istotne. „Less is more”, tak brzmi jedno ze zdań, które najlepiej oddaje to, co z biegiem czasu stało się prawdziwym stylem życia.

Styl minimalistyczny zachęca do koncentrowania się, we wszelkich przejawach kultury, na rzeczach ważnych, ograniczając marnowanie energii i wszelkiego typu nadmiar. Ów powrót do prostoty w architekturze przekłada się na rozważny wybór tylko niewielu elementów, a w projektowaniu na funkcjonalne i linearne wnętrza.

Współczesny dom minimalistyczny nie musi być wcale zimny czy nie mieć charakteru: wręcz przeciwnie, może cechować się wyszukanym charakterem i subtelnością poprzez czysty styl, który nadaje ważność niewielu, ale ściśle wyselekcjonowanym elementom, materiałom czy umeblowaniu. Zobaczmy, jak można urządzić dom w stylu minimalistycznym zgodnie z kilkoma najważniejszymi wskazówkami. A by wykonać to w myśl zasady ever green, najlepiej projekt powierzyć projektantowi/projektantce specjalizującemu/specjalizującej się w tej branży, bowiem taka osoba potrafi znaleźć odpowiednią równowagę między tym, co niezbędne i co osobliwe, aby uniknąć efektu „nagości” lub „anonimowości”.
 

Aranżacja domu w stylu minimalistycznym: wybór kolorów

W stylu nowoczesnym i minimalistycznym stawia się na kolory neutralne i delikatne odcienie. Główną rolę w projekcie wnętrz odgrywają bowiem czyste dekory i jedynie niezbędne elementy graficzne, które potrafią doskonale podkreślić detale. A detalami tymi mogą być kultowy mebel, dodatek w stylu vintage, rodzinna pamiątka, obraz, ściana lub jej część: wybór palety kolorów powinien odbywać się w taki sposób, aby całość stanowiła białe tło, na którym można „narysować” resztę projektu.

Beż, szarość, greige, odcienie o zmniejszonym nasyceniu i pudrowe w kolorach pastelowych: to ulubione barwy dla domu o stylu współczesnym i minimalistycznym, w którym ściany i podłogi stanowią rodzaj neutralnego „pojemnika” zdolnego pomieścić kilka eleganckich mebli.
 

Minimalistyczny i linearny dom: materiały

Aranżacja domu w stylu minimalistycznym oznacza również ograniczanie do minimum liczby zastosowanych produktów i materiałów. Z tego punktu widzenia nie lada korzyściami cechuje się gres porcelanowy: dzięki bowiem zastosowaniu tylko jednego materiału jako okładziny jest on w stanie odegrać różne role i style, wnosząc do współczesnych wnętrz potężne, twórcze narzędzie. Drewno, kamień, marmur, żywica i powierzchnie metalowe są odtwarzane na materiale funkcjonalnym i praktycznym, którym można pokryć podłogi, ściany, baseny, strefy zewnętrzne, lady, stoły i meble.

Jest tak, ponieważ duże płyty z gresu mogą być używane jako element aranżacji: poznaj projekt The Top.

Materiały naturalne mogą oczywiście współwystępować z materiałami nowoczesnymi i technicznymi (nie tylko z gresem porcelanowym, ale też – na przykład – ze wszystkimi powierzchniami typu solid surface oraz innymi, uzyskiwanymi dzięki potężnym postępom w badaniach i procesach produkcyjnych): można więc swobodnie uzyskać efekt drewna, marmurów, kamieni, żywic czy cementu. Pozostaje jedynie kwestia odpowiedniej równowagi i doboru pełnych brył oraz pustych przestrzeni.
 

Aranżacja domu w stylu minimalistycznym: wybór umeblowania

Nowoczesna aranżacja minimalistyczna charakteryzuje się bardzo czystymi liniami, zarówno kanciastymi, jak i miękkimi, oraz liniowymi powierzchniami bez nadmiernych zmian w bryłach. Często eliminuje się nawet klamki, stosując zamiast nich bardziej minimalistyczne ukryte systemy otwierania.

Aranżacja „minimal chic” to również synonim funkcjonalności, praktyczności, racjonalności przestrzeni, ograniczenia tego, co zbędne. Wybór umeblowania jest niezwykle ważny, jeśli zamierza się urządzić w stylu minimalistycznym dom, który byłby wygodny i zarazem nieprzytłoczony zbytnimi elementami. Również w tym przypadku słowem kluczowym jest prostota. W razie wątpliwości co do tego, jakie elementy wprowadzić, doskonałym kompromisem może być rozpoczęcie od tego, co najważniejsze, aby stopniowo ocenić, czy naprawdę konieczne jest dodawanie czegoś innego.

Podsumowując, aby urządzić współczesny dom minimalistyczny, warto postawić na:

  • neutralne kolory i delikatne odcienie;
  • linearne i czyste powierzchnie;
  • niewiele praktycznych i funkcjonalnych materiałów, takich jak gres porcelanowy;
  • niezbędne i racjonalne umeblowanie.

Szukasz inspiracji? Przejrzyj galerię projektów wnętrz wykonanych produktami Marazzi, w poszukiwaniu najpiękniejszych domów nowoczesnych i minimalistycznych