Aranżacja tarasu w minimalistycznym stylu: pomysły na nowoczesną i niezbędną przestrzeń zewnętrzną

czas trwania czytania minuty

Pomysły aranżacyjne i rozwiązania z zakresu okładzin na tarasy w minimalistycznym stylu: oto nasze przykłady inspiracji opracowane z myślą o modnie urządzonej powierzchni zewnętrznej.

Pomysły aranżacyjne i rozwiązania z zakresu okładzin na tarasy w minimalistycznym stylu: oto nasze przykłady inspiracji opracowane z myślą o modnie urządzonej powierzchni zewnętrznej.

Gdy przestrzeń zewnętrzna naszego mieszkania, niezależnie od jej rozmiarów, sprawia nam radość, to już naprawdę wiele. Ostatnio rozmawialiśmy o tym, jak urządzić ogród, a tym razem skupimy naszą uwagę na tarasie: dowiedzmy się, jak go zaprojektować i urządzić w stylu minimalistycznym, stawiając na okładziny jako główne elementy dekoracyjne.

 

Aranżacja tarasu mieszkania: przestrzenie, funkcje, potrzeby

Dobrze zaprojektowany taras stanowi w mieszkaniu ważne miejsce, w którym można odetchnąć, zwłaszcza, jeśli w środku nie mamy do dyspozycji znacznej przestrzeni. Przestrzeń zewnętrzną można wykorzystać do spożywania posiłków, relaksowania się, zabawy z dziećmi czy spędzania czasu z przyjaciółmi, a nawet do uprawiania własnego, małego balkonowego ogródka.

Gdy już określimy funkcje i aktywność, jaką zamierzamy prowadzić na otwartym powietrzu, w projekcie tarasu konieczne będzie określenie, czy i jaka powierzchnia ma zostać zakryta markizami lub konstrukcjami stałymi, jak ma wyglądać oświetlenie, gdzie ma znaleźć się strefa relaksu i gdzie ustawić siedziska oraz stolik.

 

Pomysły na aranżację tarasu: płytki jako element dekoracyjny

Pierwsze, co należy ustalić, niezależnie od dostępnej przestrzeni, to sposób wykończenia podłogi zewnętrznej: jakimi płytkami, w jakim formacie, w jaki sposób mają być ułożone.

Powierzchnia podłóg zewnętrznych musi być koniecznie antypoślizgowa, ale mogą istnieć też inne potrzeby: przestrzeń całkowicie zadaszona z konstrukcją stałą wymaga wykończenia najbardziej podobnego do tego, jakie mamy we wnętrzu, a taras odkryty (niezadaszony lub zadaszony częściowo zwijanymi markizami) powinien zostać wykończony tak jak inne powierzchnie ogrodu.

 

Układanie płytek na tarasie

Podłogę tarasu, podobnie jak ścieżki w ogrodzie, można wykończyć na różne sposoby: tradycyjnie wymagane jest odpowiednie podłoże (oczywiście z nachyleniem umożliwiającym odprowadzanie wody) z niezbędnymi fugami, a w przypadku podniesionej podłogi — coraz bardziej popularnej — przewiduje się konstrukcję nośną, na której kładzie się płytki, ale w takiej sytuacji będą one koniecznie musiały mieć większą grubość (20 mm). Zaletą tej drugiej opcji jest możliwość podjęcia szybkiej interwencji w razie zauważenia przecieków i problemów, ale też przyspiesza ona prace (które nie przewidują etapu fugowania), nie wspominając nawet o możliwości szybkiej wymiany płytek (lub niektórych z nich).
 

Odkryj propozycje Marazzi o grubości 20 mm

Nieskończone możliwości dekoracyjne zapewniane przez gres porcelanowy na powierzchnie zewnętrzne pozwalają na wykończenie małego lub dużego tarasu, nawet jeśli skupiamy się tylko na tak ważnym efekcie materiałowym: wystarczy kilka elementów aranżacyjnych, by zrealizować projekt i zyskać minimalistyczną oraz nowoczesną przestrzeń zewnętrzną. Gresem można przykryć podłogę, parapety lub ściany zewnętrzne, łącząc ze sobą różne efekty lub używając tylko jednego efektu bez żadnych przerw stylistycznych.

 

Aranżacja nowoczesnego tarasu: gres jako element aranżacyjny

Gdy z salonu mamy wyjście bezpośrednio na taras (który staje się wówczas przedłużeniem pomieszczenia wewnętrznego), można zastosować kolekcje gresu porcelanowego, które pozwalają na zachowanie ciągłości powierzchni lub zapewnią jednakowy efekt/dekor na płytkach, które można układać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To skuteczna strategia, zwłaszcza jeśli zamierza się uzyskać wrażenie powiększenia przestrzeni.

Odkryj płytki do wnętrz i na zewnątrz zapewniające ciągłość powierzchni
 

Istnieje jeszcze inny sposób na zastosowanie na tarasie gresu porcelanowego, można bowiem zamiast okładziny uczynić z niego prawdziwy element aranżacyjny: cienkimi płytami można pokryć blaty, stoły, ławki, półki lub inne konstrukcje wsporcze, przez co staną się one częścią umeblowania.

The top: gres jako wykończenie domu we wnętrzu i na zewnątrz

 

Designerska aranżacja tarasu: elementy, których nie może zabraknąć

Aby wykończyć taras w modny, nowoczesny sposób, najlepiej jest powierzyć projekt profesjonaliście, który będzie w stanie określić odpowiednie elementy aranżacyjne, uwzględniając potrzeby, budżet, upodobania i funkcjonalność.

Aranżacja nowoczesnego tarasu oznacza dziś wybór spośród nieskończonych rozwiązań dotyczących siedzisk, stołów, akcesoriów i dodatków, ale też punktów świetlnych i wszelkiego rodzaju zasłon. Jeśli bowiem płytki, jak zauważyliśmy, potrafią nadać zdecydowany charakter strefie zewnętrznej, aby dopełnić projekt, wystarczy zaledwie kilka mebli (a jeśli wybierzemy bardziej „anonimowe” okładziny, konieczne będzie wstawienie bardziej efektownego umeblowania). Dlatego warto postawić na gres porcelanowy!

Zainspiruj się kolekcjami Marazzi przeznaczonymi do przestrzeni zewnętrznych