Aranżacja współczesnego salonu

czas trwania czytania minuty

Inspiracje aranżacyjne i wskazówki dotyczące dekorów z myślą o zaprojektowaniu nowoczesnego salonu coraz bardziej zacierającego się z wejściem i strefą jadalnianą

Inspiracje aranżacyjne i wskazówki dotyczące dekorów z myślą o zaprojektowaniu nowoczesnego salonu coraz bardziej zacierającego się z wejściem i strefą jadalnianą

W większości współczesnych wnętrz, ze względu na powszechną tendencję zmiany ogólnego metrażu mieszkań, wejście sąsiaduje bezpośrednio z salonem, bez jakichkolwiek korytarzy czy ścianek działowych. W czasach, w których królują przestrzenie płynne i pomieszczenia wielofunkcyjne, trudno już odróżnić je od salonu, strefy dziennej czy kuchni. Aranżacja staje się więc ważnym narzędziem projektowym w celu wyodrębnienia poszczególnych obszarów i funkcji, podzielenia ich bez podziałów konstrukcyjnych i nadania pomieszczeniu pożądanego charakteru. Podobnie rzecz ma się z doborem koloru ścian i okładzin.

W tym poście znajdziesz inspiracje i pomysły na aranżację nowoczesnego salonu w stylu „open space”, zgodnego z najnowszymi trendami i zorganizowanego tak, by spełniał nowe wymagania współczesnych mieszkań.

ARANŻACJA NOWOCZESNEGO SALONU: WYODRĘBNIANIE OBSZARÓW FUNKCJONALNYCH

W projekcie aranżacji nowoczesnego salonu konieczne jest uwzględnienie faktu, że w typowym apartamencie drzwi wejściowe niemal zawsze prowadzą bezpośrednio do strefy dziennej mieszkania. Korytarze stanowią absolutną rzadkość, nie mówiąc już o tradycyjnym wejściu typowym dla dawnych mieszkań, które często zajmowało tyle miejsca co cały jeden pokój.

Konieczne staje się więc określenie poszczególnych funkcji pomieszczenia, aby do każdej z niej przyjąć osobne podejście (choć w ujęciu wspólnym):

  • strefa wejściowa;
  • strefa salonu i obszar relaksu;
  • strefa jadalniana;
  • kuchnia i jej zaplecze.

Pod względem projektowym można uwzględnić dwa czynniki:

  • Aranżacja: rozwiązania z zakresu wielofunkcyjnego umeblowania stanowią doskonałe narzędzie zarówno funkcjonalne, jak i stylistyczne, pozwalają na wykończenie każdej przestrzeni z osobna, z zachowaniem spójnego stylu w poszczególnych obszarach pomieszczenia.
  • Aspekt dekoracyjny: z prawidłowym projektem wykończenia wnętrz idzie w parze dobór właściwych kolorów i materiałów, dzięki któremu określa się przestrzenie poprzez grę palet kolorów, trików wizualnych i łączenie ze sobą różnych materiałów.

Można by wspomnieć również o trzecim czynniku, bardzo docenianym w strefie salonu: aranżacja z wykorzystaniem roślin to już niemal standard, a w bardziej skomplikowanych projektach obszary zielone projektuje się od samego początku, aby sprawić, że kompozycje staną się integralną częścią wystroju wnętrz, a także eleganckim elementem działowym.

Marazzi salotto moderno 002
JAK ODDZIELIĆ WEJŚCIE, JEŚLI GO NIE MA: OKREŚLANIE FUNKCJI I ORGANIZACJA PRZESTRZENI

Wejście do mieszkania to przestrzeń, która jest mniej lub bardziej określona i wyodrębniona, a która ma kluczowe znaczenie, zarówno ze względów estetycznych, jak i z przyczyn funkcjonalnych. To prawdziwa wizytówka każdego mieszkania, miejsce, w którym przyjmuje się gości i wywiera na nich wrażenie, ale też obszar ważny, ponieważ musi pomieścić wszystko to, co jest potrzebne przed wyjściem z domu lub po powrocie do niego.

Ponieważ często jest połączone bezpośrednio z nowoczesnym salonem, we współczesnych mieszkaniach nie ma już rzeczywistych podziałów strukturalnych tak, by oddzielić je od strefy dziennej czy salonu. Nie przeszkadza to jednak w tym, by wyodrębnić je wizualnie, wykorzystując umeblowanie i pewne elementy dekoracyjne. Jakieś pomysły?

  • Stworzenie czegoś w rodzaju scenograficznego tła, poprze pomalowanie ścian i sufitu obszaru przylegającego bezpośrednio do drzwi wejściowych;
  • Przygotowanie ścian specjalnie z myślą o wejściu, skoordynowanych z wykończeniem strefy dziennej, ale wyraźnie wskazujących na ich funkcję i użyteczność;
  • Zastosowanie innej podłogi w celu podkreślenia podziału między strefą salonu i kuchni: gres porcelanowy, na przykład, pozwala na łączenie ze sobą różnych efektów materiałowych z zachowaniem jednakowej grubości i z wykorzystaniem tego samego materiału (co jest wygodne również podczas czyszczenia)
ARANŻACJA SALONU I JADALNI RAZEM

We współczesnych „open space’ach”, niezależnie od wymiarów pomieszczeń, cel może być podobny: nadanie każdemu obszarowi funkcyjnemu własnej przestrzeni, zdefiniowanej, ale skomunikowanej z innymi. Okładziny mogą być głównym elementem dekoracyjnym w aranżacji nowoczesnego i eleganckiego salonu, tworząc scenograficzne ceramiczne dywany określające strefę jadalnianą, obszar relaksu czy odosobnione wejście.

Mix&match efektów materiałowych i odcieni, jakie oferują kolekcje płytek z gresu porcelanowego, pozwala na zabawę formatami, fugami i sposobami ułożenia. Na dodatek istnieją rozwiązania nie tylko na podłogi: we współczesnym salonie gres może stać się ścianką przeciwbryzgową w kuchni, blatem lady lub może wręcz stanowić nietypowy obraz. Jeden materiał, a tak uniwersalny i eklektyczny, którym można wykończyć całe pomieszczenie, określając jego przestrzenie i funkcje, a jednocześnie zapewnia on za każdym razem inne parametry i efekty stylistyczne.

Odkryj wszystkie kolekcje płytek do salonu marki Marazzi