Botanic Fusion & Cocktail: tropikalna oaza w środku miasta

czas trwania czytania minuty

W prowincji Bergamo architekci z MARGStudio odnawiają nieużywany lokal w harmonii z otaczającą zielenią, która staje się integralną częścią projektu, z ogrodem zimowym, w którym część wewnętrzna i zewnętrzna wzajemnie się przenikają. Gres porcelanowy o efekcie drewna i kamienia nawiązują do wszechobecnego kontaktu z naturą.

W Arcene (Bergamo) w małym tropikalnym kąciku można, w otoczeniu zieleni, delektować się kuchnią fusion oraz wysokiej jakości koktajlami i winami.

Botanic to pomysł lokalnego przedsiębiorcy, który był już właścicielem cieszącej się uznaniem restauracji serwującej sushi i który postanowił przywrócić do życia dawny nieużywany klub nocny.

Projekt powierzono architektom Annalisie Grasselli i Matteo Rota z MARGStudio, które specjalizuje się w projektowaniu i renowacji obiektów publicznych.

„W naszej interpretacji koncepcji”, opowiada Matteo Rota, „punktem wyjścia było poszukiwanie naturalnych materiałów oraz zamiar stworzenia otwartego środowiska o ewidentnym kontakcie z zielenią, aby wydobyć z niego autentyczność oraz wyrafinowany styl, jednocześnie nie rezygnując z prostoty. Wybraliśmy więc podłogi przypominające drewno i kamień, wprowadziliśmy aranżacje z naturalnych roślin i zastosowaliśmy przeszklenia, naturalne światło oraz elementy wykończenia z niezwykle jasnymi detalami”, na przykład pajęczynowate żelazne przegrody w złotym kolorze, lampy sufitowe w stylu vintage z delikatnymi złoconymi łącznikami oraz piwniczka z winem z widocznymi przeszkleniami i półkami.

Motyw natury podkreślany jest również w części zewnętrznej lokalu, która jest bezpośrednio połączona z wnętrzem dzięki ogrodowi zimowemu, stanowiącemu rodzaj przezroczystej, otwieranej w razie potrzeby, membrany między wnętrzem a tym, co na zewnątrz.

W tym w pełni przeszklonym miejscu zastosowano na podłogach gres porcelanowy Mystone Ceppo di Gré (format 75×75 cm), którego kolor Greige podkreśla gęstą aranżację z roślin doniczkowych pomiędzy stolikami.

„Zieleń odgrywa rolę pierwszoplanową zarówno pod względem kolorystycznym w elementach wyposażenia i na grafikach ściennych, jak i w postaci roślin oraz elementów drewnianych w naturalnych barwach, które przywodzą na myśl „wybuchową”, ale jednocześnie dokładnie przestudiowaną naturę”. Na przykład obszar imponującej lady o długości około 10 metrów, pokrytej zielonym marmurem Alpi i obejmującej blat z naturalnego dębu ułożonego w węgierską jodełkę znajduje się w otoczeniu zielonej ściany, a z sufitu zwisa rząd „stabilizowanych” roślin, który rozpościera się na całej długości pomieszczenia. Elementy natury „przywołano” również na wewnętrznej posadzce, pokrytej gresem porcelanowym o efekcie drewna Treverksoul, w kolorze Brown i formacie 11×54 cm, również ułożonym w jodełkę. „Materiał ten pozwolił nam uzyskać powierzchnie odporne na zużycie pomimo częstego użytkowania ich, unikając stosowania mniej trwałych alternatyw, a jakość jego tekstur zapewniła naturalny efekt”.

 

Ph Silvia Rivoltella