Project Portfolio

Casa dei Viaggiatori: uwydatnienie elementów wyposażenia dzięki zastosowaniu szarego gresu porcelanowego

czas trwania czytania: 4 minuty

Szary gres i kolorowe elementy wyposażenia: Casa dei Viaggiatori - 1

Kolekcje Block i Powder tworzą w turyńskim apartamencie jasną i radosną przestrzeń

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, kiedy zaczynamy projektować lub remontować dom, jest dokonanie wyboru, czy zastosować neutralne okładziny wewnętrzne, a tym samym wyeksponować elementy wyposażenia, czy też postawić na płytki gresowe z wyraźniejszymi efektami strukturalnymi i kolorystycznymi, a następnie umiejętnie dopasować do nich meble i akcesoria. To kluczowy wybór, od którego zależy cały projekt aranżacji wnętrza.

Ten apartament w Turynie, będący prywatnym mieszkaniem dwojga młodych ludzi, nazwany przez nich „Casa dei Viaggiatori” („Dom Podróżników”), jest radosny, jasny i nowoczesny. Zespół architektów Archispritz (arch. Annalisa Barbera Fortuna i arch. Patrizia Vaccaro), któremu młodzi małżonkowie powierzyli wykonanie projektu, opracował rozwiązanie oparte na pokryciu całej powierzchni posadzki płytkami z gresu o efekcie żywicy, w kwadratowym formacie o wymiarach 60x60 cm.

Wybór padł na kolekcję Block w kolorze Greige, ciepłej, głębokiej szarości, dodatkowo podkreślonej dzięki zacieranej powierzchni, która łączy efekt błyszczący z matowym. Jednolitość posadzki sprawia, że apartament staje się niczym paleta malarska: pozwala swobodnie komponować elementy wyposażenia i bryły, które w tym przypadku wyróżniają się stylistycznie i kolorystycznie.

W łazience szarość urozmaicają geometryczne i kwiatowe dekory: kolekcja Powder z gresu o efekcie cementu, charakteryzująca się nieregularną teksturą i pudrowymi odcieniami, została wykorzystana w formacie sześciokątnym jako okładzina ścienna. Elastyczność kolekcji Powder umożliwiła zestawienie 3 różnych kolorów (Graphite, Crete, Smoke) i jednego dekoru, co nadało dynamizmu wnętrzu łazienki, w której tylko wnęka prysznicowa została wyłożona prostokątną wersją (75x150 cm) wybranej płytki.

Na tym tle, bazującym na odcieniach szarego gresu, wyróżniają się dwa kolory wykorzystane w celu ożywienia i rozświetlenia aranżacji, które powracają we wszystkich pomieszczeniach: ciepły kolor żółty oraz elegancki i pudrowy błękit. Ożywiają one kolorystycznie przedpokój i gabinet, bezuchwytowe szafki kuchenne, ścianę pokrytą tapetą, otwarte szafki w kuchni i szafkę łazienkową, a także korytarz łączący salon z jadalnią.

W tym przypadku jednolita posadzka z szarego gresu porcelanowego jest ważnym wyborem stylistycznym, pozwalającym uwydatnić pozostałe elementy aranżacji.

All credits: Archispritz

zapoznaj się z kolekcjami