Cascina Merlata: mediolański projekt przyjaznego dla środowiska budownictwa socjalnego opracowany przez Antonia Citterio Patricię Viel

czas trwania czytania minuty

Elewacje wentylowane z gresu Marazzi i odnawialne źródła energii zasilające budynki – rozwiązania, które wpisują się w ideę tworzenia zdrowych i bezpiecznych przestrzeni

Cascina Merlata to innowacyjny projekt budownictwa socjalnego o powierzchni 900 000 m2, zrealizowany w pobliżu strefy Expo 2015 w Mediolanie. W nowej dzielnicy, o charakterze głównie mieszkaniowym, znajdują się również obiekty takie jak szkoły, przedszkola i place zabaw, a także strefy piknikowe.

Prace urbanistyczne zostały wykonane pod kierownictwem studia Antonio Citterio Patricia Viel według projektu zgodnego z najnowocześniejszymi zasadami zrównoważenia środowiskowego, z założeniem rozszerzenia wysokich standardów jakościowych na cały kompleks, przy czym szczególną uwagę poświęcono jakości krajobrazu miejskiego, poczynając od zastosowanych materiałów, designu przestrzeni publicznych i elementów małej architektury ulicznej, aż po projekt elewacji budynków, zasilanych wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

W tę filozofię zrównoważonego projektowania wpisuje się dokonany przez projektantów wybór systemu elewacji wentylowanej zainstalowanego na zewnątrz budynków, który dzięki ciągłej izolacji zewnętrznej eliminuje wszystkie mostki termiczne i stanowi najlepszy system okładzinowy z punktu widzenia oszczędności energii i komfortu cieplnego budynków.

Jednym z kluczowych budynków projektu Cascina Merlata jest wysoka, 23-piętrowa wieża, która wraz z sąsiednim dziewięciopiętrowym budynkiem tworzy wielki „wiszący ogród”.

Elementem wyróżniającym budynek są z pewnością elewacje, będące rezultatem wnikliwej analizy geometrii, kształtów i materiałów. Są to elewacje wentylowane w całości pokryte gresem porcelanowym Marazzi w różnych formatach, kolorach i wykończeniach.

Projektanci w przemyślany sposób ułożyli szary gres o efekcie kamienia Mystone Gris Fleury w formatach 60×60, 30×120, 60×120 cm, tworząc niezwykły geometryczny patchwork poprzez jego połączenie z SistemN, gresem Marazzi o wysokich parametrach technicznych, wybranym do tego projektu w kolorze ciemnografitowym, w formatach 60×120 i 60×60 cm. Ciemniejszy gres zastosowano w niektórych punktach elewacji, na przykład przy oknach, aby podkreślić światłocieniem geometrię fasady. Wejście do budynku wyłożono natomiast gresem technicznym z kolekcji Blend, idealnym zarówno do powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

W galerii zdjęć możesz obejrzeć zdjęcia tego projektu.