Ceramika cienkowarstwowa. Z myślą o nowym wyglądzie w tak szybko zmieniających się czasach

czas trwania czytania minuty

Gdy pojawia się w nas pragnienie zmienienia czegoś w wyglądzie swojego mieszkania, okładziny okazują się być pierwszymi elementami wymagającymi zmiany, aby unowocześnić wnętrza, zarówno jeśli chodzi o nowy dom, jak i w sytuacji, w której okładziny pomieszczeń, w których żyjemy, nie odpowiadają już naszym gustom.

Nie zawsze jednak możliwe jest dokonanie inwazyjnego remontu, który wymagałby usunięcia starych okładzin i położenia nowych, są jednak rozwiązania, które – po dodaniu zaledwie kilku milimetrów – pozwalają nam nałożyć nowe powierzchnie na te już istniejące.

Znane są przecież zalety ceramiki: higieniczność, odporność i łatwe utrzymanie, a teraz można skorzystać z materiałów o bardzo małej grubości. Tym coraz częstszym zapotrzebowaniom w branży projektowej odpowiadają zwłaszcza dwie nowe kolekcje okładzin ściennych.

Nowe propozycje na ściany

Do serii „Thin Wall Coverings” marki Marazzi dołączają kolekcje White Deco, o białym jednolitym tle z dekorami kwiecistymi, botanicznymi i tropikalnymi, a także Momenti, w której główną rolę odgrywa kolor i matowy efekt powierzchni; obie występują w dużym formacie (odpowiednio w rozmiarach 60 x 180 cm i 40 x 120 cm).

Serie te mają niewielką grubość, 7 mm w przypadku White Deco i 6 mm w przypadku Momenti, idealnie sprawdzą się więc podczas mało inwazyjnych remontów, a dzięki bogatemu pakietowi dekoracyjnemu, realizowanemu z zastosowaniem innowacyjnych technologii nadających detalom nieco wypukły charakter, pozwalają na swobodne tworzenie intrygujących trójwymiarowych efektów na ścianach, za sprawą gry kolorów o wyszukanych i współczesnych odcieniach.

Cechą szczególną ultracienkiej ceramiki jest fakt, iż można ją stosować bezpośrednio na powierzchniach istniejących, zarówno na elementach ceramicznych, jak i na kamieniu naturalnym czy marmurze. Przy pokrywaniu powierzchni pionowych należy sprawdzić stan podkładu mocującego i czy jest on idealnie suchy.

Gdyby konieczne było pokrywanie ścian nowych, wystarczy upewnić się, że czas wiązania został zachowany, że na podłożu nie widać pęknięć i że jest ono idealnie suche. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni i sprawdzeniu równości ściany następuje rozprowadzenie kleju i układanie płytek.

Szybkie i bezpieczne układanie powierzchni z ceramiki cienkowarstwowej w przypadku okładzin pionowych pozwala na wybór spośród licznych różnych rodzajów wykończenia: od kolekcji zainspirowanych marmurami i kamieniami, poprzez efekty drewna po tekstury bardziej współczesne, o efekcie cementu czy metalu. Równie liczna jest gama kolorów, dekorów i powierzchni 3D. Jest to więc rozwiązanie techniczne i estetyczne, które w szybki i uniwersalny sposób odpowiada na potrzeby odnawiania pomieszczeń w wielu różnych kontekstach.