Country Hotel Luna del Raccolto w Valderice – ekologiczny projekt

czas trwania czytania minuty

Swój przytulny charakter ten nowy obiekt na mapie prowincji Trapani zawdzięcza trosce o środowisko, badaniom, innowacji oraz dbałości o detale.

W strategicznym miejscu, nieopodal niesamowitego miasteczka Erice, oddalonego 15 minut jazdy samochodem od Trapani, i około 40 minut od parku krajobrazowego Riserva dello Zingaro (dosł. Rezerwat Cygana), naturalnego obszaru chronionego słynącego z najpiękniejszych szlaków turystycznych we Włoszech oraz krystalicznych wód w Castellammare i San Vito Lo Capo, w miejscowości Valderice powstał pierwszy we Włoszech obiekt typu green w branży hotelarskiej o nazwie Country Hotel Luna del Raccolto.

Pierwotnie był to typowo wiejski dom wybudowany w połowie dziewiętnastego wieku, otoczony bujnym sycylijskim ogrodem pełnym pachnących kwiatów pomarańczy, a dziś budynek ten ponownie tętni życiem dzięki projektowi pilotażowemu architektki Danieli Guarneri, która opracowała nowy model gościnności dla turystyki przyjaznej środowisku, z poszanowaniem i waloryzacją danego terytorium oraz natury. Swój niezwykle gościnny charakter hotel ten zawdzięcza badaniom i innowacji, trosce o środowisko oraz dbałości o detale.

Wytyczne, jakie towarzyszyły tej renowacji, to zrównoważony rozwój poprzez docenianie wartości takich kwestii jak oszczędność energii i wody, redukcja emisji CO2 oraz poprawa jakości ekologicznej wnętrz, materiałów i zastosowanych zasobów, projekt ten ma bowiem szansę zdobyć certyfikat LEED Platinum, czyli najwyższy poziom przewidywany przez dobrowolny program opracowany z myślą o zrównoważonym rozwoju budynków przez U.S. Green Building Council.

Nie bez powodu wybrano więc do jego realizacji produkty firmy Marazzi, które cechują się doskonałymi parametrami technicznymi i zaawansowaną technologią produkcji. Płyty z gresu porcelanowego wybrane tym razem z kolekcji Mystone Silverstone Grigio, która nawiązuje do piaskowca Pietra Serena, występują tu w trzech różnych formatach: 60 x 60 cm w przypadku podłóg wewnętrznych i w przypadku łazienek, 60 x 120 cm w przypadku schodów oraz 30 x 60 cm, w wersji o dużej grubości, w przypadku podłogi zewnętrznej, dzięki czemu zarówno pod względem koloru, jak i tekstury zyskano bardzo naturalny efekt. 

Zdjęcia: Alfio Garozzo, własność Revive srl