Crogiolo Lume z nagrodą Archiproducts Design Award 2019

czas trwania czytania minuty

Crogiolo Lume firmy Marazzi, kolekcja, która stanowi nową interpretację, z wykorzystaniem gresu, ręcznie wykonywanych cegiełek z majoliką, zdobyła nagrodę dla najlepszego produktu pod względem wzornictwa w kategorii „Finishes” (Wykończenia)

Crogiolo Lume firmy Marazzi, kolekcja, która stanowi nową interpretację, z wykorzystaniem gresu, ręcznie wykonywanych cegiełek z majoliką, zdobyła nagrodę dla najlepszego produktu pod względem wzornictwa w kategorii „Finishes” (Wykończenia) w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Archiproducts, społeczność z branży architektury i wzornictwa, która odnotowuje rocznie 46 milionów wizyt, a liczba zarejestrowanych w niej użytkowników wynosi ponad 1,7 miliona.

Jury, złożone w tym roku z 60 międzynarodowych studiów architektonicznych, oceniało ponad 700 kandydujących produktów 400 marek z całego świata, doceniając najlepsze eksperymenty materiałowe, rozwiązania wyróżniające się oryginalnością i budzące emocje, biorąc również pod uwagę możliwości przewidywanych zastosowań i koncepcji wykorzystania w sektorze mieszkaniowym i realizacjach „pod klucz”.

Lume, jedna z siedmiu kolekcji w nowej gamie firmy Marazzi, Crogiolo, dzięki nowej technologii produkcji, a także dogłębnym badaniom nad emaliami i kolorem, stanowi ponowną interpretację, z wykorzystaniem gresu – w nietypowym formacie 6×24 cm – piękna ręcznie wykonywanych cegiełek z majoliką, o nasyconej kolorystyce, grubo emaliowanych, błyszczących i z niedoskonałościami.

Obecność nieregularności, zmienność odcieni i wzorów, głębia kolorów – White, Black, Blue, Musk i Greige – przekonały jury do przyznania kolekcji Lume nagrody w kategorii Finishes za jakość powierzchni i za wyjątkowość każdej możliwej kompozycji.

Gama Crogiolo powstała dzięki poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających uzyskanie autentycznego efektu ręcznie wykonywanej ceramiki: ciepłe materiały, fakturowane powierzchnie, produkty, które powstają z połączenia wiedzy rzemieślniczej i technologii przemysłowych. Stanowią one współczesną interpretację warsztatu ceramików, dzięki zastosowaniu awangardowych technik produkcji nie tracąc przy tym swojej wyjątkowości.

Nazwa Crogiolo odnosi się do podejścia, które mocno zaznaczyło się w historii firmy Marazzi. W latach 80., pierwszy obiekt przemysłowy firmy w Sassuolo, pochodzący z lat 30., został przekształcony w centrum badawczo-rozwojowe „Il Crogiolo”. Artyści, architekci, ceramicy i projektanci zostali zachęceni do eksperymentowania z nowymi, kreatywnymi zastosowaniami materiałów ceramicznych, rozpoczynając od badań nad miejscami pamięci, kolorem i efektami materiałowymi. Obecnie Crogiolo jest synonimem ciągłych badań i innowacji technologicznych grupy Marazzi, znakiem rozpoznawczym najwyższej jakości i starań w zakresie estetyki, co pozwala na interpretowanie trendów we współczesnym mieszkalnictwie i wyrażanie ich za pomocą przemyślanych, praktycznych i wyjątkowych rozwiązań.

Firma Marazzi otrzymała nagrodę Archiproducts również w roku 2016, za kolekcję Powder, oraz w roku 2018, za kolekcję Grand Carpet, której autorami są Antonio Citterio Patricia Viel.