Crogiolo: piękno niedoskonałości gresu wywodzącego się z tradycji rzemieślniczej

czas trwania czytania minuty

Synteza dawnych umiejętności rzemieślniczych oraz innowacji przemysłowych

Zawiera w sobie nazwę i twórcze dziedzictwo historycznego warsztatu eksperymentów artystycznych firmy Marazzi: kolekcja Crogiolo jest hołdem dla autentyczności ceramiki tworzonej przez rzemieślników, a jednocześnie wyrazem najnowszych osiągnięć technologii obróbki gresu porcelanowego. Krótko mówiąc, to zaawansowane rzemiosło technologiczne w małym formacie.

Wysoki połysk szkliwa, wibracje dotykowe i chromatyczne, nieregularne pociągnięcia pędzlem, dekory z dawnych czasów: to, co wydaje się być oryginalną ręczną robotą, w rzeczywistości jest produktem wyrafinowanej technologii. Takie wspólne DNA łączy nowe propozycje kolekcji Crogiolo, różne pod względem sugestii stylistycznych, ale charakteryzujące się taką samą siłą wyrazu: D_Segni Blend, Scenario, Lume i Zellige.

Światło i wystudiowana niedoskonałość wyróżniają Lume i Zellige, kolekcje z gresu porcelanowego , które powstały jako owoc zaawansowanych badań nad szkliwami o wysokim połysku. Lume proponuje nową interpretację nieregularnego piękna ręcznie wykonanych majolikowych cegiełek, w nowatorskim formacie 6×24 cm; różne odcienie, gęstości chromatyczne (w 6 tonacjach) i wersje graficzne sprawiają, że w równoległym wzorze każdy moduł jest wyjątkowy, a każda kompozycja różnorodna. Natomiast Zellige to wersja 10×10 cm typowych płytek marokańskich ze szkliwionej terakoty o wysokim połysku; nieregularne krawędzie, tekstury i kolory (12) idealnie imitują rzemieślniczy produkt w egzotycznym stylu.

Mocna grafika i wzory geometryczne charakteryzują Scenario, gres o wymiarach 20×20 cm z efektem „pociągnięć pędzla”, inspirowany kolekcją Marazzi o tej samej nazwie, stworzoną w 1958 r. przez malarza i mistrza ceramiki Veneria Martiniego. Nieregularne nałożenie koloru nawiązuje do ówczesnego ręcznego procesu dekoracji. Dostępne są dwa warianty powierzchni: półmatowa w 3 kolorach, odpowiednia do posadzek i okładzin w przestrzeniach mieszkalnych i niewielkich obiektach komercyjnych, oraz mocno błyszcząca w 5 kolorach w stylu śródziemnomorskim.

Przy wykorzystaniu nowej technologii Stepwise powstała D_Segni Blend, kolekcja płytek cementowych z gresu porcelanowego o wymiarach 20×20 i 10×10 cm, wykonana z najnowszej generacji szkliw, dzięki którym uzyskano ekstremalnie matową powierzchnię połączoną z bogactwem barw wyrażonym w 40 wersjach graficznych i wielu odcieniach tego samego koloru. Dopełnieniem tej całości jest ornamentalny przepych zestawu dekorów z 16 różnymi wzorami. Wszystkie 6 kolorów dostępnej gamy charakteryzuje się doskonałymi właściwościami antypoślizgowymi, przy zachowaniu miękkości powierzchni. Dzięki temu powstaje produkt pełen poezji, a jednocześnie techniczny, który, podobnie jak wszystkie inne serie kolekcji Crogiolo, jest w stanie wprowadzić tradycję we współczesny design.