Dekory i geometryczne formy black&white

czas trwania czytania minuty

Projekt w dwukolorowej odsłonie: gra przeciwieństw, w której kontrastujące ze sobą czerń oraz biel podkreślają współczesny styl wnętrz pensjonatu.

Na ostatnim piętrze eleganckiej kamienicy na starówce Sorrento (w prowincji Neapol) znajduje się pensjonat NeroBianco. Ideą, jaka przyświecała projektantom ze Studio Sorrentino, specjalizującego się w architekturze i aranżacji wnętrz, były właśnie te dwa kolory. Kontrastujące ze sobą biel i czerń, w grze przeciwieństw, zastosowano we wszystkich pomieszczeniach.

Główną rolę w tym projekcie odegrała seria Scenario z kolekcji Crogiolo, w której skoncentrowano się na efekcie przypominającym pociągnięcie pędzla na płytkach oraz na powierzchniach o zbliżonym odcieniu, które w strefie śródziemnomorskiej są bardzo popularne. „Zastosowaliśmy ceramikę zarówno na podłogach, jak i jako okładzinę”, wyjaśnia nam architekt Camillo Sorrentino, który podkreśla: „gres porcelanowy był doskonałym rozwiązaniem zarówno ze względu na jego wydajność, jak i na jego efekt przypominający pociągnięcie pędzla, ale ważna była też jakość i wytrzymałość tego materiału”.

NeroBianco dysponuje trzema pokojami z łóżkiem matrymonialnym, łazienką i balkonem. Cechą szczególną tego obiektu jest fakt, że każdy pokój ma inny układ geometryczny pod względem ułożenia poszczególnych okładzin. Romby towarzyszą nam na całej długości podłogi w korytarzu wejściowym – gdzie okładzinę ułożono tak, aby tworzyła ukośne pasy – natomiast w trzech pokojach na podłodze przeważa forma wachlarza. W łazienkach oraz w wykończeniu ścian za łóżkami postawiono natomiast na jeszcze inną konfigurację, z okręgami, które pozwalają łatwo odróżnić każdy z pokoi.

Guest House NeroBianco ma zdecydowanie współczesny styl, a wystrój wnętrz zaprojektowano w wydaniu wyraźnie minimalistycznym. Nowoczesne i niezbędne wyposażenie, wolne przestrzenie i wyraziste bryły świadczą o zdecydowanej koncepcji stylistycznej, która wyraża się w rytmicznej grze czerni z bielą, niczym gra światła i cienia.

We wszystkich trzech łazienkach przyjęto jednakową organizację funkcjonalną, w której umiejętnie wykorzystano różne elementy kolekcji gresu Scenario, a ta nadaje każdemu z pomieszczeń niepowtarzalny charakter. „Łazienka o zdecydowanie dekoracyjnym charakterze to przestrzeń użytkowa wzbogacona o elementy ozdobne, w tym przypadku zwłaszcza okładziny, na których widoczna jest gra form i kolorów, które tylko ją podkreślają, nadając jej osobliwy charakter i elegancję” – podsumowuje Sorrentino.