Project Portfolio

Domowa scenografia

czas trwania czytania: 4 minuty

Domowa scenografia

W Lyonie typowe mieszkanie w stylu haussmannowskim odnowiono poprzez wprowadzenie innowacyjnego układu, w którym nie odcięto się od jego historycznych korzeni. Elementem przewodnim jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach barwnych detali i płytek z gresu o efekcie marmuru firmy Marazzi.  

W mieszkaniu w Lyonie projektantka wnętrz Constance Berthier, z pracowni architektonicznej BC Ateliers, zaproponowała nową interpretację klasycznego haussmannowskiego mieszkania, ożywiając cechujące się silną tożsamością miejsce, dostosowując je do aktualnych potrzeb pary młodych osób, ale z zachowaniem ducha przeszłości. Projekt zakłada nowy układ, pomyślany w całości niemal jako otwarta przestrzeń, w której pomieszczenia rozmieszczone są jedno po drugim i w naturalny sposób „wiją się”, budując nieustanną dynamikę, której towarzyszy efekt racjonalności i zaskoczenia, podkreślany przez umiejętne wykorzystanie nasyconych kolorów i różnorodnych materiałów, które przerywają ciągłość powierzchni.


Wejście, całkowicie przeprojektowane, z szafami w zabudowie, schowkami i wnęką z ławeczką zaprojektowaną przez samą projektantkę, zapewnia efekt linearnego ciągu biegnącego w kierunku kuchni. „Chciałam nadać tej przestrzeni wymiar architektoniczny, który jest podkreślany przez gres o efekcie marmuru firmy Marazzi, z kolekcji Allmarble Saint Laurenti tapetę z motywem naturalnym: stąd wybór tych intensywnych odcieni. Strefa kuchenna przyciąga wzrok, by następnie rozsnuć się wzdłuż korytarza łączącego się z salonem, a z salonu przechodzi do strefy nocnej” w przemyślanej grze perspektyw, w której nawet elementy wyposażenia – takie jak dębowe moduły kuchenne – sugerują kierunek, który prowadzi wzrok do kolejnych pomieszczeń.


„Moim celem było wymieszanie stylów, epok i materiałów, uciekając od ogólnego wrażenia zastygłych przestrzeni”, wyjaśnia Constance Berthier. Podobnie w salonie i w sypialni – do której w tym nietypowym układzie wchodzi się przez łazienkę – eleganckie współczesne elementy wyposażenia, odnowiony parkiet (przykryty wcześniej wykładziną) i biała kolorystyka wyraźnie nawiązują do tradycji. Jednak powtarzającym się motywem w całym mieszkaniu jest zastosowany tu gres porcelanowy o efekcie marmuru firmy Marazzi z kolekcji Allmarble Saint Laurent, który – w różnych jego formach wykończenia – położono na podłodze przy wejściu, w łazience, na blatach kuchennych, ale też przechodzi on do części jadalnej w salonie oraz otacza cudowny kominek w sypialni. Jest to delikatny gres porcelanowy barwiony w masie, będący częścią bogatej kolekcji Marble Look, która – w wersjach wykończenia Naturalny i Lux – zapewnia najwierniejsze odwzorowanie żyłkowania, odcieni i barw najrzadszych włoskich marmurów występujących w naturze.      

zapoznaj się z kolekcjami