Doświadczenie i technologia Marazzi Engineering z myślą o ścianach wentylowanych i ekranowanych

czas trwania czytania minuty

Poprzez dział Marazzi Engineering firma wspiera specjalistów i przedsiębiorstwa na wszystkich etapach realizacji systemów powłok wentylowanych o wysokich parametrach energetycznych: od studium wykonalności aż po etap odbioru.

Powłoki z wentylowanymi ścianami, którym towarzyszą rozwiązania izolacyjne o wysokiej wydajności, stanowią jedną z głównych opcji wykończenia zewnętrznego nowoczesnych systemów powłok. Takie rodzaje okładzin są szczególnie zalecane i chętnie stosowane w przypadku budynków o dużych rozmiarach i znacznej wysokości, a także w tych dziedzinach architektury, w których dążenie do funkcjonalności, wizerunku, wysokich parametrów, efektywności energetycznej i akustycznej czy zrównoważonego charakteru powłoki architektonicznej i budowlanej stanowią główny cel projektu.

 

System ochronny z myślą o oszczędności energii i komforcie

Jednym z powodów coraz większej popularności ścian wentylowanych jest znaczny nacisk na oszczędność energii, a także dążenie do poprawy komfortu mieszkaniowego.

Termin „ściana wentylowana” oznacza matowe zamknięcie z okładziną zewnętrzną składającą się z elementów różnego typu; płyt, listew, desek itd., o różnych wymiarach, montowanych na sucho poprzez urządzenia podwieszane oraz mocowania typu mechanicznego lub chemiczno-mechanicznego, które ich ukrytą stronę utrzymują w pewnej odległości od znajdującej się z tyłu ściany osłonowej. Na ścianie takiej stosuje się izolację cieplną tak, aby stworzyć cienką szczelinę, poprzez którą może cyrkulować powietrze zewnętrzne.

Istotne efekty osiągane pod względem klasyfikacji i efektywności energetycznej zapewniane są dzięki sprawnemu działaniu tej technologii. Zmienność gęstości powietrza w szczelinie spowodowana ciepłem wypromieniowywanym przez okładzinę zewnętrzną powoduje, że powietrze unosi się, uruchamiając naturalny przepływ wentylacyjny w kierunku od dołu do góry. Część promieniowania cieplnego padającego na okładzinę odbija się na zewnątrz, a ciepło przenikające do wnętrza szczeliny jest w dużej mierze pochłaniane przez strumień powietrza, co znacznie zmniejsza absorpcję ciepła przez budynek i zaleganie wilgoci na ścianach obwodowych.

Zarówno w lecie, jak i w zimie ściana wentylowana staje się warstwą ochronną o dużej bezwładności cieplnej: latem powoduje przesunięcie fazowe fali ciepła (co oznacza, że ciepło przenika do budynku poprzez przewodzenie w ograniczonym stopniu i tylko w nocy, gdy temperatura jest niższa), a zimą wydłuża czas chłodzenia ściany obwodowej.

Elewacje wentylowane wykonywane z materiału ceramicznego zwiększają więc efektywność energetyczną budynku, ograniczając zużycie energii wymaganej do ogrzewania i ochładzania pomieszczeń. W efekcie można zmniejszyć rachunki i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

 

Maksymalna elastyczność kompozycji i rozwiązań ekranujących

Marazzi oferuje najszerszą gamę powierzchni z gresu porcelanowego o wysokich parametrach, wytrzymałego i trwałego materiału idealnego jako okładzina każdej elewacji zewnętrznej.

Od płyt o wymiarach 160 x 320 cm po bardziej tradycyjne formaty — Marazzi dysponuje w swoim katalogu nieograniczoną kolekcją wykończeń, struktur, powierzchni i kolorów, które gwarantują jakość estetyczną i doskonałe właściwości, aby jak najlepiej spełniać wymogi współczesnego projektowania architektonicznego.

Wśród rozwiązań o wysokich walorach zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych znalazły się też ekrany przeciwsłoneczne lub tzw. łamacze światła, wykonywane z gresu porcelanowego Marazzi. Również rozwiązania ekranujące są odpowiedzią na coraz większą potrzebę kontrolowania światła i ciepła tak, aby zarządzać budynkami z myślą o niskim ich wpływie na środowisko i oszczędności energii wymaganej do ich ochładzania. Marazzi Engineering oferuje swobodę wyboru pomiędzy dwoma różnymi rozwiązaniami: systemu stałego i systemu obrotowego, który umożliwia zmianę kąta nachylenia lameli łamaczy światła w zależności od parametrów geograficznych, pory roku i orientacji budynku.

 

C.A.T. 1 Slim — mocowanie najnowszej generacji

Doświadczenie Marazzi Engineering w branży budowlanej pozwoliło na opracowanie szeregu systemów mocujących dla wielu różnych typów powłok wentylowanych, między innymi płyt z gresu ceramicznego.

Widoczny system mocowania AGV to pierwsze tego typu rozwiązanie, które do teraz jest niezwykle skuteczne ze względu na swoją prostotę, niski koszt i skuteczność. Okładzina zewnętrzna jest podparta widocznymi hakami ze stali nierdzewnej, które mogą być barwione w zależności od koloru wybranego wykończenia. Są one zamocowane do konstrukcji murowej za pomocą wsporników umieszczonych w ustalonych odstępach, uwzględniających wymiary modułów okładziny zewnętrznej. System AGV może być stosowany zarówno na powierzchniach płaskich i pionowych, jak i na powierzchniach nachylonych i krzywoliniowych, np. wielokątnych. Doświadczenie i rozwój technologiczny przyczyniły się do opracowania systemu C.A.T. 1 Slim, stworzonego z myślą o nowej generacji elewacji wentylowanych z okładziną ceramiczną na dużym formacie i z niewielką grubością, do 6 mm. To rozwiązanie z możliwością regulacji cechuje się jeszcze lepszą wydajnością, a dzięki swojej niewielkiej masie pozwala na optymalizację transportu. Mocowanie jest niewidoczne, przewiduje pręty wzdłużne, które są mocowane do ceramiki w sposób w przeważającej mierze mechaniczny, wspomagany dodatkowo specjalnym klejem. Płyty ceramiczne są przygotowywane w fabryce z zastosowaniem tylnej siatki zabezpieczającej z włókna szklanego i wprowadzaniem profili: są one przewożone na plac budowy w postaci gotowej do zamocowania do konstrukcji nośnej, którą wcześniej przymocowano do muru. System ten ułatwia później ewentualną wymianę płyt.

Wejdź do Marazzi Engineering Workbook