Elewacje wentylowane i gres porcelanowy: idealny związek w coraz bardziej ekologicznej architekturze

czas trwania czytania minuty

W Tajwanie kolekcją Grande Solid Color pokryto ściany zewnętrzne awangardowego prywatnego budynku

Projektowanie okładzin zewnętrznych budynku, czy to publicznego czy prywatnego, zawsze wiąże się z trudnymi decyzjami i takim dokonywaniem ocen, by uwzględnione były różne czynniki, przede wszystkim klimat otoczenia.
Poza estetycznym określaniem stylu budynku i umieszczaniem go w kontekście danego środowiska wybrane materiały mają bowiem najważniejszy wpływ na komfort cieplny i akustyczny wnętrza.
W tym projekcie prywatnego budynku w Tajpej, stolicy Tajwanu, postanowiono zastosować technologię elewacji wentylowanych, pokrywając ściany zewnętrzne gresem porcelanowym w formie płyt.

Praktyczny i pod względem stylu eklektyczny we wnętrzach gres jest idealnym rozwiązaniem również na zewnątrz i to nie tylko na posadzkach: odporny na czynniki atmosferyczne, na wilgoć i na upływający czas, pozwala projektantom na większą kreatywność, a jednocześnie zapewnia pożądaną wydajność związaną z izolacją termo-akustyczną i cechuje się nieskończonymi efektami materiałowymi oraz wymiarami. Zalety elewacji wentylowanych stanowią więc dodatkową korzyść do i tak już niesamowitych właściwości technicznych gresu.

Ta inwestycja o olbrzymim znaczeniu architektonicznym została zrealizowana zgodnie z projektem pracowni Ho-Yao Architecture w Tajwanie, z zastosowaniem najbardziej wyszukanych technologii budowlanych. Do jej realizacji wybrano kolekcję Grande Solid Color White w największym formacie z gamy – 160 x 320 cm – o grubości 12 mm. Jest ona dostępna w dwóch kolorach, a kolor White posiada teksturę powierzchniową o pełnej konsystencji, która podkreśla biel elewacji. Wersję Black zastosowano natomiast jako element dekoracyjny tylko na jednej z elewacji, przycinając płyty tak, by stanowiły wstawki pionowe. Willę postawiono w bujnym ogrodzie i zdecydowanie wyróżnia się ona swoją bielą na tle otaczającej ją zieleni, która odbija się w wielkich lustrzanych oknach.

Niezależnie od zastosowanego systemu mocowania okładzina zewnętrzna z elewacjami wentylowanymi wiąże się ze znacznymi korzyściami pod względem oszczędności energii w budynkach, a jednocześnie pozwala korzystać z powiązanych z nimi ulg podatkowych. Jeśliby dodać te korzyści do ekologicznego charakteru produkcją gresu porcelanowego Marazzi, okładzina taka jak ta zaprojektowana w Tajwanie stanowi rozwiązanie architektoniczne tworzone z myślą o zrównoważonym środowisku w pełnym zakresie.

Projekt: Ho-Yao Architecture
Projekt zrealizowany we współpracy z Link Kind Trading