Design

„Grande” pod względem rozmiarów i rezultatów

czas trwania czytania: 7 minuty

Kolekcja Grande: gres w dużym formacie do wnętrz i na zewnątrz - 1

Kolekcja płyt wielkoformatowych pozwala na bardziej uniwersalne zastosowania, od niewielkiego projektu wnętrz po skalę architektoniczną, zarówno we wnętrzu, jak i w strefie zewnętrznej. Grande: konkretne i twórcze narzędzie w rękach projektanta.

Żyjemy w nowoczesnych czasach, w których coraz bardziej zacierają się granice między przestrzenią wewnętrzną i tym, co na zewnątrz, między miejscami pracy i życia codziennego. Oddalając się od tradycyjnego podziału funkcjonalnego pomieszczeń, w planach mieszkań, ale też biur czy pokoi hotelowych przeważają rozwiązania elastyczne, z delikatnymi lub wręcz jedynie tymczasowymi ścianami działowymi. W projektowaniu wnętrz często stosowanym w tym zakresie rozwiązaniem są materiały: jednakowe w różnych pomieszczeniach, „wychodzące” również na zewnątrz, „przechodzące” płynnie z podłóg na ściany i odwrotnie.

Płyty wielkoformatowe mogą stanowić rozwiązanie w przypadku najbardziej złożonych zadań projektowych. Kolekcja gresu porcelanowego Grande, o grubości 6 milimetrów, to format rektyfikowany w rozmiarach 120 x 120, 120 x 240, 120 x 278 i 160 x 320 cm. Grande jest idealna jako okładzina na posadzki i ściany w pomieszczeniach wewnętrznych i na zewnątrz budynków mieszkalnych oraz komercyjnych, takich jak sklepy, restauracje, bary, obiekty spa i hotele. Dostępna jest w sześciu różnych odmianach (Stone, Marble, Concrete, Resin, Metal, Solid Color), od efektu kamienia lub marmuru po tekstury cementu i żywic, od efektów metalicznych po nasycone i jednorodne odcienie pełnych kolorów. Częścią kolekcji Grande jest również projekt Grand Carpet, zaprojektowany przez Antonia Citterio i Patricię Viel, który ukazuje specyficzny charakter wzorów perskich na dużym formacie, dostępnym w 6 różnych modułach o rozmiarach 120 x 240 cm i grubości 6 mm. Grand Carpet nawiązuje do indyjskiego dywanu, na którym wykonano szereg rytualnych tatuaży i efektów przypominających „ziarna ryżu” – to wzór często wykorzystywany w kulturze orientalnej. Wybrany odcień to szarość, ze wzorami „ton w ton” w kolorze szarym lub w sepii, które stwarzają ciepłą atmosferę i tworzą na powierzchni charakterystyczne cienie. Tak specyficzny dekor jest idealny w przypadku dużych przestrzeni, aby nadać narracyjny aspekt powierzchniom pionowym i poziomym. I zapewnić zaskakujący efekt wizualny.

Niezwykle duża różnorodność rodzajów wykończenia i kolorów kolekcji Grande pozwala na bogate zestawienia materiałów na zasadzie asonansu lub kontrastu. Możliwości zastosowań są nieskończone: nie tylko w przypadku najczęściej stosowanych okładzin poziomych i pionowych, w których gres jest zrównywany z tapetą, lecz także w elementach wykończenia wnętrz. Od blatów kuchennych po blaty stołów lub innych elementów umeblowania, powierzchnie ceramiczne można dostosowywać do własnych potrzeb poprzez cięcia i kształty tworzone na wymiar, dekoracje laserowe i cyfrowe oraz mozaiki, więc doskonale spełnią one wszelkie potrzeby projektowe. Z myślą o takich specyficznych zastosowaniach firma Marazzi stworzyła katalog The Top, który zawiera formaty o dużych rozmiarach, 160 x 320 cm i grubości 6 mm oraz 162 x 324 cm w wersji nierektyfikowanej o grubości 12 mm. Katalog obejmuje gamę płyt o powierzchniach matowych, satynowanych lub błyszczących, opracowanych specjalnie z myślą o wykonywaniu blatów, ścianek przeciwbryzgowych, stołów, skrzydeł drzwiowych i rozwiązań z zakresu „szytego na miarę” wyposażenia wnętrz.

Brak fug pomiędzy płytami wielkoformatowymi nie tylko podkreśla estetykę pomieszczeń, lecz także sprawia, że czyszczenie ich jest dużo łatwiejsze. A to nie jedyna zaleta funkcjonalna. W przeciwieństwie do materiałów z kamienia gres porcelanowy jest bowiem gotowy do układania, a dzięki łatwiejszemu pozyskiwaniu materiału i mniejszej wadze płyt pozwala skrócić czas realizacji projektu w porównaniu ze swoimi odpowiednikami, na przykład kamieniem.

Szczególnie cieszy się zainteresowaniem w przypadku realizacji projektów architektonicznych na dużą skalę. Można go stosować na fasadach budynków, zarówno jako okładzinę, jak i w przypadku elewacji wentylowanych. Jakość oraz odporność na czynniki atmosferyczne gresu porcelanowego czyni budynki szczególnie trwałymi i zapewnia im niskie koszty utrzymania. A technologia elewacji wentylowanych pozwala na poprawę charakterystyki energetycznej budynku, co ewidentnie przekłada się na korzyści związane z kosztami i troską o środowisko. Ponadto duża różnorodność kolekcji Grande pozwala na zastosowanie na fasadach niespotykanych dotychczas kolorów, dekoracji i tekstur.