Horeca: Café Littéraire

czas trwania czytania minuty

Pierwsze kawiarnie literackie, czyli lokale, do których uczęszczało się na łyk kawy przy dyskusjach o polityce oraz wydarzeniach kulturalnych i aktualnościach z całego świata, powstały w XVI wieku. Te chwile spotkań przeistoczyły się w prawdziwy rytuał intelektualny i kulturowy

Od 1700 roku stały się one symbolem kultury mieszczańskiej i stanowiły idealne miejsca spotkań dla ówczesnej inteligencji. Gdyby dziś chcieć zaprojektować miejsce o podobnych wartościach, bar typu bistro musiałby się przekształcić w miejsce intymne o domowej atmosferze, z dobrą muzyką lub salą do organizacji imprez, ale też musiałby zapewnić idealną dozę poufności oraz prywatności, by móc w samotności poczytać książkę czy porozmawiać z przyjaciółmi.

W architekturze tych wnętrz podkreślono ów podwójny cel: stopnie w całości pokryte ceramiką są gotowe, by w razie potrzeby stanowić scenę, a olbrzymi regał we wnęce stanowi idealne tło do spotkań biznesowych. Tę nową koncepcję kawiarni literackiej dopełnia przeznaczone na organizację wieczorków muzycznych patio, do którego prowadzą duże przesuwne drzwi.

W pierwszej wersji koncepcji projektowej przeważają tekstury o naturalnych kolorach. Inspiracją dla nich były kamienne wykończenia, ich specyficzne właściwości dotykowe oraz ponadczasowa trwałość.
Na podłodze położono płyty Mystone Limestone, w odcieniach Sand i Ivory. Ściany natomiast pokrywają płyty Grande Marble Look Calacatta Vena Vecchia, w wykończeniu Lux i w małym formacie, z połyskiem i delikatnie satynowane, pokryte szkliwem z linii Crogiolo Lume, w odcieniu Musk.

Druga wersja jest nieco bardziej „charakterna”.
Geometrię podłóg podkreślono poprzez kolory z kolekcji Crogiolo Scenario Decoro Nero Mix, a na stopniach zdecydowanie wyróżnia się metaliczna tekstura z kolekcji Grande Metal Look, w wykończeniu Corten. Na ścianach nieregularny połysk i mały format kolekcji Crogiolo Rice Natural Lux połączono z wykończeniami 3D Natural Lux i Nero Decoro Mix z tej samej kolekcji.

Concept and interior design: Alessandro Pasinelli Studio

Café Littéraire Mystone + Grande + Crogiolo

Floor: M9HC Mystone Limestone Sand 120×120 cm

Wall: M9HE Mystone Limestone Ivory 60×120 cm

Tables: M7GF Grande Marble Look Calacatta Vena Vecchia Lux 160×320 cm

Kitchen top: M6RS Crogiolo Lume Musk 6×24 cm
M9A7 Grande Wood Look Rovere Francese Satin 162×324 cm

Café Littéraire Grande + Crogiolo

Floor: M8RK Crogiolo Scenario Nero Decoro Mix 20×20 cm

Wall: M967 Crogiolo Rice Natural Lux 7,5×20 cm
M96J Crogiolo Rice Natural Struttura Pleat 3D Lux 7,5×20 cm

Tables: M99X Grande Metal Look Corten 162×324 cm

Kitchen top: M6YS Grande Stone Look Granito Black Satin 160×320 cm
M68Z Grande Stone Look Granito Black Satin 162×324 cm