Industrialny styl nowoczesnego loftu w okolicy Mediolanu

czas trwania czytania minuty

Renowacja, w ramach której gres o efekcie kamienia i drewna podkreślają decyzje projektowe

Kiedy do wykonania jest renowacja, konieczne jest śledzenie od samego początku wątku przewodniego, aby podkreślić każdą decyzję, niezależnie od tego, czy dotyczy ona okładzin, elementów umeblowania, materiałów czy kolorów wykończenia.

W tym przypadku projektant, architekt Giancarlo Clementi, postanowił tak przeprojektować przestrzeń do pracy, aby uczynić z niej prywatne mieszkanie, zachowując jednak bez zmian oryginalne pomieszczenia i wielką otwartość przestrzeni. 

W efekcie powstał nowoczesny loft ewidentnie zainspirowany stylem industrialnym, bazujący na kontrastach między wykończeniami czarnymi metalicznymi, minimalistycznym białym umeblowaniem i kilkoma akcentami w jaskrawych kolorach (głównie żółtym i pomarańczowym). Wybór okładzin padł na gres porcelanowy w przypadku wszystkich wnętrz, ułożony naprzemiennie z gresem o efekcie drewna i efekcie kamienia.

Strefa dzienna typu open space, na parterze, została pokryta kolekcją Mystone Ardesia w dużym formacie 75 x 150: wielkie płyty położono zarówno na podłodze, jak i na ścianie znajdującej się pod dużym łukiem „wychodzącym” na wewnętrzny dziedziniec. Wybrany odcień antracytowy i bogate szczegóły, które nawiązują do żyłkowania typowego dla skał osadowych, czynią to wnętrze eleganckim i ekskluzywnym: ciemny kolor podkreśla w tym przypadku inspirację stylem industrialnym, lecz Mystone Ardesia dostępny jest też w jaśniejszych odcieniach: Cenere i Bianco.

Na pierwszym piętrze, połączonym z parterem dużymi czarnymi schodami, postanowiono wybrać okładzinę z gresu o efekcie drewna z kolekcji Treverkhome. Spośród 8 dostępnych wariantów w przypadku tego loftu wybór padł na gres o efekcie jesionu w 2 różnych formatach – 15 x 120 i 20 x 120 – ułożonych naprzemiennie.

Bohaterem 2 łazienek, jednej prywatnej z dostępem z głównej sypialni, a drugiej przeznaczonej dla gości i pozostałych 2 sypialni, jest również gres o efekcie kamienia: w tym pierwszym przypadku wybrano kolekcję  Pietra di Vals, w drugim natomiast Gris Fleury, obie z gamy Mystone. Te dwie kolekcje, ułożone poprzez naprzemienne stosowanie w obu pomieszczeniach formatów 30 x 60 i 60 x 60 w tym samym kolorze (szarym), nadają projektowi jednolity styl: loft ten staje się dzięki temu spójnym i minimalistycznym pomieszczeniem, a dwie łazienki zyskują elegancki i płynny charakter.