Jak czyścić błyszczący gres porcelanowy

czas trwania czytania minuty

Jak troszczyć się o płytki z błyszczącego gresu porcelanowego, by zachować ich początkowe piękno i połysk? Przeczytaj naszą instrukcję pielęgnacji i konserwacji.

Jak troszczyć się o płytki z błyszczącego gresu porcelanowego, by zachować ich początkowe piękno i połysk? Przeczytaj naszą instrukcję pielęgnacji i konserwacji.

Błyszczący gres porcelanowy, alternatywa dla gresu matowego lub rustykalnego, ma swoje grono wiernych miłośników i dysponuje licznymi wariantami stylistycznymi.

Płytki z błyszczącego gresu mogą mieć różne efekty powierzchniowe w zależności od sposobu obróbki, jakiej są poddawane, a może nią być albo polerowanie albo lapowanie (jak w przypadku efektu błyszczącego marmuru). Obróbka taka wiąże się z pewnymi zabiegami, które należy uwzględnić w trakcie czyszczenia, aby mieć pewność, że błyszczące i idealnie gładkie wykończenie początkowe płytek nie ulegnie uszkodzeniu.

Marazzi pulire gres lucido 007

Warunek wstępny: zalecenia dotyczące pielęgnacji i konserwacji trzeba będzie dostosować do danego typu okładziny. Płytki podłogowe, czyli te częściej ulegające zabrudzeniu i bardziej podatne na plamy, na ogół myje się częściej. Płytki ścienne nie wymagają natomiast tak znaczącej uwagi: wystarczy wytrzeć z nich kurz i przetrzeć wilgotną ściereczką, co na ogół wystarczy robić jedynie okresowo.

Błyszczący gres porcelanowy? Oto wskazówki, jak o niego dbać od momentu ułożenia go aż po codzienne mycie
 
Jak ważne jest mycie po zakończeniu prac

Wszystkie płytki z gresu porcelanowego muszą być odpowiednio czyszczone od samego momentu ułożenia ich: mycie po zakończeniu prac to niezwykle istotna czynność, którą wykonuje się z zastosowaniem detergentów na bazie kwasu buforowanego, aby usunąć pozostałości po układaniu i zabrudzenia powstałe podczas prac wykończeniowych, są one bowiem niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować, że późniejsze czyszczenie gresu będzie trudniejsze.

Ponieważ jest to długi i skomplikowany proces, dobrze jest zlecić go specjalistom, aby upewnić się, że nie zostanie pominięty żaden z najważniejszych etapów (jak, na przykład, płukanie).

Po wykonaniu pierwszego profesjonalnego czyszczenia po zakończeniu prac gres porcelanowy będzie materiałem odpornym, praktycznym i bardzo łatwym w czyszczeniu.

Codzienna pielęgnacja błyszczącego gresu porcelanowego

W porównaniu z matowym gresem porcelanowym gres błyszczący może mieć pewne wady i zalety:

  • pod względem zalet: ponieważ jest to powierzchnia błyszcząca, a nie porowata, jest on gładszy i łatwiejszy w czyszczeniu, i szybciej schnie;
  • wśród wad natomiast możemy wspomnieć o jego naturalnej podatności na mikro ryski, jeśli nie będziemy o niego odpowiednio dbać.

Aby zakonserwować gres porcelanowy lub nadać mu połysk, zaleca się przed umyciem usuwać zawsze z niego kurz i ewentualne pozostałości po zabrudzeniach mogące sprawić, iż kolejne czynności okażą się bezużyteczne.

Ważną i uniwersalną wskazówką może być zalecane stosowanie zawsze do mycia gresu porcelanowego neutralnych detergentów: a konkretnie, w przypadku gresu błyszczącego, ważne jest unikanie produktów polerujących i/lub substancji woskowych, które pozostawiają na nim trudne do usunięcia smugi. W sklepach budowlanych i specjalistycznych punktach sprzedaży można nabyć różne niekomercyjne produkty do czyszczenia odpowiednie do każdego rodzaju materiału: najlepiej zaopatrzyć się w najbardziej odpowiedni detergent, aby mieć pewność, że płytki nie zostaną uszkodzone, a gres porcelanowy zyska pożądany połysk.

Ponadto, aby zachować połysk podłóg z gresu porcelanowego, absolutnie ważne jest unikanie korzystania z ostrych tkanin lub gąbek, nawet w przypadku uporczywych plam. Można bowiem doprowadzić wówczas do nieodwracalnego uszkodzenia błyszczącej powierzchni gresu.
 

Jak czyścić płytki ceramiczne

A gdy pojawią się drobne problemy?

Wraz z upływem czasu na błyszczącym gresie porcelanowym mogą powstać powierzchniowe mikro ryski: nie ma się jednak czym martwić, ponieważ jest to powszechne zjawisko w przypadku wielu powierzchni polerowanych lub lapowanych. Można na nowo nadać połysk płytkom tak, aby znów wyglądały jak w dniu ich ułożenia.

Jeśli natomiast kochasz powierzchnie błyszczące za łatwość ich czyszczenia, ale wolisz głębię tekstur płytek matowych, przyjrzyj się kolekcjom wykonanym z zastosowaniem technologii Stepwise, takim jak Mystone Gris du Gent, Crogiolo D_Segni Blend czy Terratech.