Jak czyścić płytki ceramiczne

czas trwania czytania minuty

Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi prawidłowego dbania o okładziny ceramiczne firmy Marazzi

Wśród materiałów okładzinowych ceramika i gres porcelanowy są tak bardzo lubiane właśnie ze względu na fakt, iż należą do najbardziej praktycznych materiałów. A żeby pozostawały w nieskazitelnym stanie, takim jak w dniu ich ułożenia, wystarczy przestrzegać podczas zwyczajnych porządków kilku prostych wskazówek.

Jako rozwiązanie projektowe stanowią one idealny kompromis pomiędzy estetyką (dzięki nieskończonym możliwościom materiałowym), odpornością i łatwością utrzymania.

 

CZYSZCZENIE PODŁÓG CERAMICZNYCH: NASZE PORADY

Zacznijmy od ważnej informacji wstępnej: czyszczenie płytek ceramicznych, niezależnie od tego, czy są to płytki do użytku wewnętrznego czy te stosowane na zewnątrz, będzie tym szybsze i łatwiejsze, im szybciej i skuteczniej zostanie wykonane mycie tuż po ich ułożeniu, tak istotny, a często bagatelizowany lub po prostu pomijany etap. Temat ten poruszamy szerzej w tym poście.

Podłogi i ściany z ceramiki, którymi odpowiednio zajęto się po ich ułożeniu, będą niezwykle łatwe w czyszczeniu przy użyciu łatwo dostępnych środków i narzędzi czyszczących.

 

Czyszczenie płytek ceramicznych: narzędzia

Do zwykłego czyszczenia podłóg z ceramiki i gresu porcelanowego wystarczy stosować zwyczajny sprzęt AGD i domowe narzędzia.

Przed rozpoczęciem mycia dobrze jest zawsze usunąć najpierw kurz i resztki zabrudzeń odkurzaczem, miotłą lub robotem sprzątającym, tak by dobrze wyczyścić fugi (służą do tego właśnie szczotki odkurzaczy).

W przypadku mycia wodą można natomiast wybrać albo rozwiązanie tradycyjne, czyli wiaderko (klasyczną miotłę, szmatkę lub mopa, w zależności od upodobań), jak i odkurzacz myjący lub robota. Techniczne gresy porcelanowe można również myć z użyciem pary. Ponadto okładziny zewnętrzne można myć mocniejszymi myjkami wysokociśnieniowymi, zwłaszcza jeśli powierzchnia jest szorstka i trudno ją umyć innym sprzętem.

Czyszczenie płytek ceramicznych: detergenty

Do mycia podłóg ceramicznych lub gresu porcelanowego wystarczy użyć ciepłej wody i detergentu do wyboru w zależności od rodzaju płytek.

W przypadku popularnej ceramiki (wykonanej w technologii pojedynczego czy podwójnego wypalania) lub w przypadku płytek półmatowych i błyszczących – jak i tych ze wstawkami metalicznymi czy opalizującymi – lepiej na przykład wybrać neutralne środki czyszczące, dobrze je rozcieńczając. Gres porcelanowy może być natomiast myty również przy użyciu bardziej kwasowych detergentów. W każdym razie lepiej unikać produktów z dodatkiem zapachów lub nadmiernie pieniących się. O ile nie ma innych wskazówek od producenta, płytki ceramiczne można również myć roztworami mieszanymi wody i alkoholu, wody i wybielacza czy wody i amoniaku.

W każdym przypadku zaleca się końcowe przetarcie ich czystą szmatką, aby uniknąć smug i pozostałości.

Jeszcze jedna informacja na temat detergentów do usuwania nietypowych plam: aby usunąć z ceramiki kamień, rdzę czy ślady metaliczne, należy stosować produkty kwasowe. Pozostałe typy plam (po napojach, tłuszcze zwierzęce lub roślinne, tusze, oleje i barwniki, ślady gumy i powstałe w wyniku potarcia obuwiem) można natomiast usuwać detergentami alkalicznymi.

Ponadto okresowo zaleca się zadbać o fugi między płytkami, korzystając ze specyficznych detergentów. Wszystkie wspomniane środki czyszczące i odplamiacze można zakupić w dużych sieciowych marketach budowlano-remontowych lub mniejszych sklepach tego typu, ale czasami są one dostępne również w znanych supermarketach.

 

CZYSZCZENIE ŚCIAN CERAMICZNYCH

W prosty i szybki sposób można zadbać również o płytki okładzinowe. W większości przypadków mowa w tym przypadku o ścianach łazienek i kuchni: w zależności od pozycji danej ściany można zastosować typ detergentu najbardziej odpowiedni do zabrudzeń, które zamierza się wyczyścić.

W przypadku ścian kuchni mających styczność z tłuszczem i sokami spożywczymi (w tym blatów kuchennych z gresu porcelanowego) można użyć kuchennego środka odtłuszczającego nanoszonego za pomocą gąbki, który następnie należy spłukać.

W łazience natomiast lepiej jest stosować detergenty, które pełnią również funkcję zapobiegającą powstawaniu kamienia lub produkty specjalnie opracowywane z myślą o tym pomieszczeniu, pozwalające na usuwanie jednocześnie pozostałości po mydłach, olejkach i kosmetykach.

W obu przypadkach odradzamy stosowanie bardzo agresywnych lub kwasowych detergentów: jeśli czyszczenie odbywa się regularnie, nie będzie to konieczne.

Jeszcze informacja na temat płytek ściennych niemających kontaktu z wodą i/lub innymi czynnikami powodującymi zabrudzenia: w najnowszych trendach wnętrzarskich duże płyty ceramiczne proponowane są również do salonów, jako wezgłowia łóżek, a także w innych pomieszczeniach domów lub jako okładziny mebli.

W takim przypadku, po pierwszym czyszczeniu tuż po ich ułożeniu, wystarczy okresowo odkurzać okładziny, po czym przecierać je jedynie wilgotną szmatką (zwilżoną tylko wodą lub ewentualnie detergentem w spreju, bez płukania).

W celu usunięcia smug z okładzin błyszczących zawsze zaleca się dobre wysuszenie powierzchni ściereczką z bawełny lub mikrofibry.

 

Maksymalna higiena dzięki płytkom antybakteryjnym

Jedna z ostatnich nowości proponowanych przez Marazzi to Puro Antibacterial: kompletna gama płytek, których specjalna powierzchnia ceramiczna ma zapewniać maksymalną higienę. Zastosowanie technologii na bazie jonów srebra pozwala na eliminowanie aż do 99,9% bakterii oraz innych szkodliwych mikroorganizmów występujących na płytkach. To idealne rozwiązania nie tylko w lokalach publicznych, lecz także w przypadku blatów kuchennych lub okładzin łazienkowych czy w pomieszczeniach, w których mieszkają osoby muszące zwracać szczególną uwagę na higienę. Poznaj Puro Marazzi Antibacterial tutaj.