Spoiny międzypłytkowe – jak skutecznie je czyścić

czas trwania czytania minuty

Istnieje wiele sposobów, by wyczyścić fugi w sposób ekologiczny!

Istnieje wiele sposobów, by wyczyścić fugi w sposób ekologiczny!

Jest naprawdę wiele sposobów czyszczenia fug i jeżeli nie jesteś zwolennikiem stosowania produktów chemicznych, musisz wiedzieć, że istnieje też wiele naturalnych sposobów.

Najlepszym środkiem jest coś, co na pewno masz w domu: soda oczyszczona.

Należy rozpuścić ją w dużej ilości ciepłej wody i rozprowadzić na fugach. Pozostawić roztwór na około 10 minut, a następnie przetrzeć gąbką.

Jeżeli zabrudzenie jest wyjątkowo trwałe, zaleca się wyczyszczenie fug szczoteczką do zębów lub szczotką. Na koniec, trzeba obficie przemyć powierzchnię wodą i zwykłym detergentem, aby usunąć ewentualne pozostałości brudu i sody.

Do białych/jasnych fug można także użyć nadwęglanu sodu, eko-wybielacza, który wybieli fugi i nie zanieczyszcza środowiska.

Oprócz tego: jeżeli nie masz w domu sody oczyszczonej, możesz na przykład spróbować wody utlenionej, którą należy polać fugi, a następnie wyszorować je szczoteczką. To skutecznie usunie brud i kurz. Niezależnie od wybranego sposobu, zalecamy stosowanie środków ochrony oczu i rąk.

Również ocet jabłkowy jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z brudem: rozcieńczony z odrobiną wody, pozostawiony na fugach 5 minut, a następnie przetarty ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie.

Do usuwania tego typu zabrudzeń doskonale nadaje się także domowy odkurzacz parowy. Należy poprowadzić go dokładnie wzdłuż linii łączenia płytek, a następnie, by dokończyć czyszczenie, umyć powierzchnię wodą z detergentem.