Jak dobrać kolor do łazienki: różne trendy i wymagania projektowe

czas trwania czytania minuty

Zaprojektuj łazienkę pełną kolorów i charakteru, korzystając z nieskończonych rozwiązań stylistycznych, jakimi cechują się płytki z gresu porcelanowego Marazzi

Zaprojektuj łazienkę pełną kolorów i charakteru, korzystając z nieskończonych rozwiązań stylistycznych, jakimi cechują się płytki z gresu porcelanowego Marazzi

Pierwsze etapy procesu twórczego w projektowaniu nowej łazienki obejmują zebranie inspiracji i trendów, aby dobrać paletę kolorów odpowiednią do danego pomieszczenia. Samym początkiem tego procesu projektowego powinno być zawsze określenie tzw. „tablicy inspiracji” (ang. moodboard), rodzaju kolażu – wirtualnego lub wykonanego z materiałów – który stanowi podsumowanie wszystkich odcieni koloru i rodzajów wykończenia, jakie mają powstać w danej łazience. Ów „moodboard” jest z kolei zainspirowany danym stylem aranżacji lub sugestiami osób zlecających projekt.

Pomysły na kolory łazienkowe: od „tablicy inspiracji” po dobór odpowiedniej palety

Wybór kolorów do nowoczesnej łazienki nie jest więc wcale taki łatwy i szybki. Trzeba bowiem sprostać gustom i potrzebom konkretnych osób, ale też oczywiście iść z duchem czasu i spełnić konkretne wymagania projektowe.

Co to oznacza? Na przykład to, że wybór kolorów do małej łazienki będzie się różnił od wyboru odcieni do pomieszczenia o większych rozmiarach. Podobnie jak kryteria określania palety do łazienki bez okien będą różnić się od tych, jakie będą towarzyszyć projektowi kolorów łazienki, do której wpada bardzo dużo światła dziennego. Kolor można również wykorzystać jako rodzaj wizualnego triku pozwalającego na zmianę sposobu postrzegania otoczenia za pośrednictwem proporcji, wysokości czy wad strukturalnych pomieszczenia.

Dopiero po określeniu projektu łazienki wyszczególnia się inne elementy, takie jak:

  • kolory ścian;
  • kolory podłóg;
  • kolory umeblowania i wykończeń metalowych (akcesoriów, armatury).

 

Kolor łazienki jest więc efektem końcowym decyzji dotyczącej wybranych materiałów i barw wszystkich jej elementów.

A wśród materiałów, które w największym stopniu wpływają na ten efekt końcowy, są z pewnością okładziny: płytki łazienkowe stają się więc kluczowym elementem w nadawaniu temu pomieszczeniu takiego, a nie innego charakteru barwowego.

Główne opcje można by podsumować w następujący sposób:

  • należy wybierać płytki neutralne, aby stworzyć minimalistyczne tło, na którym wyróżniać się będzie umeblowanie i dodatki;
  • należy wybierać płytki o wyrazistym efekcie estetycznym, jeśli zamierza się nadać łazience specyficzny charakter, aby później urządzić ją w sposób bardziej neutralny.

 

Kolory łazienki nowoczesnej: neutralne barwy czy totalny mix&match kolorów?

Poszczególne kolory łazienki są określane w fazie projektowej, kiedy ustala się styl pomieszczenia. W skrócie wygląda to w sposób następujący:

  1. Projekt: określany jest charakter stylistyczny;
  2. Moodboard: określana jest paleta barw;
  3. Analiza produktu: wybierane są okładziny i elementy aranżacji, które są zgodne z wymaganiami projektowymi.

 

Eklektyczny, minimalistyczny, współczesny: wygląd łazienki zmienia się w zależności od wybranego koloru płytek

Okładziny, a konkretnie płytki łazienkowe, są elementem wykończeniowym i stylistycznym o kluczowym znaczeniu dla wyglądu tego pomieszczenia, najlepiej charakteryzującym jego styl. Przykłady, którymi można się zainspirować?

 

Mix&Match tekstur oraz elementów graficznych z myślą o łazience ponadczasowej: kolor, we wnętrzach i na okładzinach, znów jest modny. W wersji jednobarwnej lub jako dekor: zapewnia nieskończone możliwości twórcze pozwalające na nadawanie łazience zdecydowanego charakteru. Pełną swobodą można się kierować w przypadku bardziej oryginalnych rozwiązań kompozycyjnych, mieszając różne formaty, elementy graficzne, kolory i efekty materiałowe.

 

Chromatyczny „total look” w przypadku łazienki minimalistycznej: „less is more” – minimalizm to coraz częściej stosowany i lubiany trend. Duże formaty w jednym kolorze, fugi ograniczone do minimum i neutralne kolory, takie jak beż, szary czy greige, oraz odcienie pośrednie można zastosować, by nadać wnętrzom stonowany styl i wyszukany wygląd.

 

Kolor marmurów w łazience o ponadczasowym uroku: płytki z gresu porcelanowego o efekcie marmuru stanowią wybór projektowy cechujący się elegancją, doskonały do łazienki urządzonej luksusowo z powierzchniami nie tylko praktycznymi, lecz także pasującymi do współczesnych stylów życia.

 

Odcienie kamienia do współczesnej łazienki: okładziny o efekcie kamienia mogą nadać pomieszczeniu neutralne barwy, wzbogacone o żyłkowanie i tekstury ziarniste, które potrafią stworzyć ciepły, a jednocześnie nie przesadnie tradycyjny styl.

 

Efekt terakoty i betonu dla łazienek w stylu industrialnym i vintage: efekt takich materiałów jak terakota czy beton to zawsze uniwersalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na zestawienie z teksturą typową dla tych powierzchni koloru, który w zależności od kolekcji może być mniej lub bardziej zdecydowany. Od jednolitych kolorów po płytki cementowe – efekt końcowy może być zupełnie inny: to kolor będzie najbardziej określał ogólny styl.