Jak rozmieszczać meble w salonie

czas trwania czytania minuty

Jak zmienił się współczesny salon? Jakie funkcje pełni wewnątrz mieszkań i jak rozmieścić meble, aby żyło się w nim jak najlepiej?

Mający z założenia być miejscem reprezentacyjnym w rezydencjach szlachty, salon z prawdziwego zdarzenia – rozumiany jako oddzielny pokój przeznaczony na relaks i wspólne spędzanie czasu – to już rzadkość. Dostosowując jego znaczenie do realiów współczesnych wnętrz, bardziej moglibyśmy go określać jako funkcję w danym większym pomieszczeniu lub miejsce, które zmienia się w zależności od potrzeb i pory dnia.

Coraz częściej salon obejmuje również strefę jadalnianą (dawniej również jadalnia stanowiła odrębny pokój), lub – jeszcze częściej – kuchnię: dziś coraz częściej słyszy się określenie „pokój dzienny”, a angielski odpowiednik tego terminu (living room) oznacza na ogół pomieszczenie, w którym całe rodziny spędzają ze sobą czas w ciągu dnia.

 

Urządzanie nowoczesnego salonu: czego nie może zabraknąć

Jeśli skupimy się wyłącznie na strefie relaksu, czyli tej, która zastępuje obecnie prawdziwy salon, możemy szybko wyróżnić elementy, których w umeblowaniu nie może zabraknąć:

 • wygodne siedzenia: sofy, fotele, pufy, szezlongi, hamaki… wszystko, co będzie sprzyjać relaksowi i pozwoli na czytanie, oglądanie telewizji, wspólne rozmowy czy relaks w pojedynkę bądź w towarzystwie;
 • stolik/stoliki lub elementy, na których można postawić napoje, książki, urządzenia lub wszelkie inne przedmioty, których używa się w salonie;
 • biblioteczka lub półki na książki, winyle (które znów są modne) i płyty cd (jeśli ktoś jeszcze je ma) lub po prostu półka, na której można postawić głośniki Bluetooth podłączone do urządzeń osobistych;
 • telewizor z funkcją Smart TV lub projektor pozwalający na przekształcenie salonu w prywatne kino albo wspólne oglądanie ulubionych seriali.

 

Poza wymienionymi powyżej elementami można by też wspomnieć o roślinach: choć z pewnością nie wszyscy uważają je za niezbędne, są one elementem aranżacji o znacznym efekcie estetycznym i już kilka roślin może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu.

 

Jak rozmieszczać meble w salonie?

Rozkład poszczególnych elementów w salonie powinien być określany na podstawie wymagań funkcjonalnych i preferencji mieszkańców domu: najlepiej byłoby powierzyć to ważne zadanie profesjonalnemu projektantowi, który potrafi połączyć elementy techniczne i stylistyczne tak, by sprostać życzeniom rodziny.

Trzeba jednak uważać, aby nie popełnić kilku łatwych do popełnienia błędów:

 • nie brać pod uwagę stref przechodnich lub dostępu do okien, drzwi i/lub drzwi balkonowych/tarasowych;
 • nie wyodrębniać (ani podkreślać) punktu czy elementu centralnego, który odgrywałby w tym pomieszczeniu główną rolę;
 • nie ustalać priorytetów wśród poszczególnych funkcji. Co to oznacza?

 

 1. Jeśli, przykładowo, salon jest używany również do pracy, konieczne jest wytyczenie specjalnej przestrzeni.
 2. A jeśli w domu często gości się przyjaciół czy bliskich, dobrze jest przewidzieć więcej miejsc siedzących różnego typu, nawet tych wielofunkcyjnych lub pozwalających oszczędzić przestrzeń.
 3. Jeśli z telewizora nie korzysta się zbyt często, nie ma potrzeby ustawiać wszystkich siedzeń w jego stronę: wręcz większy sens ma zaprojektowanie strefy relaksu/rozmów, która jedynie w razie potrzeby jest odwracana w stronę ekranu.
 4. A jeśli w domu są dzieci? Salon należy przemyśleć również pod ich kątem, aby dzieci dysponowały miejscem na zabawę, które można odpowiednio przystosować, a pod koniec dnia uporządkować.

I tak dalej.

W zależności od pozycji drzwi i okien, po określeniu funkcji salonu, siedzenia i meble rozmieszcza się tak, aby były zgodne z projektem pokoju. Często rozmieszczenie mebli uwarunkowane jest wymiarami i kształtem sofy: pozostałe przestrzenie mogą zostać zorganizowane w sposób bardziej elastyczny.