Jak urządzić ogród: pomysły na projekt współczesnego zewnętrza

czas trwania czytania minuty

Jak zaprojektować i urządzić ogród? Jakich elementów aranżacji nie może zabraknąć? Jakie materiały zastosować jako okładziny i jak wypłytkować strefy zewnętrzne?

Przestrzeń zewnętrzna, nieważne, czy mała czy duża, to niezwykłe bogactwo każdego obiektu mieszkalnego. Stanowi dodatkowe miejsce nie tylko do przeżywania wspólnych chwil latem, ale też w sezonie mniej ciepłym, wystarczy je tylko odpowiednio przystosować (zadaszenie i/lub systemy ogrzewania zewnętrznego). Niezależnie od jego rozmiarów ogród można zaprojektować tak, by znalazła się w nim strefa relaksu, obszar zielony, strefa przeznaczona na stół i, w zależności od potrzeb, przestrzeń do zabawy dla dzieci, miejsce na własne hobby lub na basen.
 

Ale czym jest właściwie projektowanie ogrodu? Od czego należy zacząć, aby określić jego styl i funkcje? Po określeniu potrzeb i przeanalizowaniu przyzwyczajeń możemy wyodrębnić 4 główne kwestie, którym należy stawić czoła, zanim zaczniemy się zastanawiać nad tym, jak urządzić ogród:
 

  1. Podział przestrzeni zadaszonej i odkrytej, by stworzyć miejsce chronione i takie, w którym można się opalać, albo postawić rośliny, które potrzebują ekspozycji na słońce lub – czemu nie – przewidzieć basen;
  2. Projekt prawidłowego oświetlenia, by podkreślić poszczególne strefy i wystrój ogrodu
  3. Wybór materiałów okładzinowych, zarówno na podłogi, jak i na ściany (które w pewnych przypadkach można wypłytkować, zarówno ze względów dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych);
  4. Ściśle określony dobór elementów aranżacji (stół, siedziska, lampy, dodatki i tkaniny, donice itd.).

 

Aranżacja małego ogrodu a aranżacja ogrodu dużego: jak ważny jest projekt

Aranżacja małego ogrodu jest łatwiejsza czy trudniejsza od aranżacji ogrodu dużego? Mowa o dwóch równie stymulujących wyzwaniach projektowych. W tym pierwszym przypadku celem jest zoptymalizowanie przestrzeni, w drugim jej podział, aby nie była ona zbyt rozproszona czy pusta. Tworzenie różnych obszarów, wyznaczanych poprzez sposób ułożenia podłóg i pozycję drzew oraz kwietników, jest istotne, aby uzyskać rezultat końcowy, który będzie wyglądał na przemyślany i nieprzypadkowy.