Jak wybrać najbardziej odpowiedni gres

czas trwania czytania minuty

Możliwości dekoracyjne i techniczne gresu porcelanowego są niemal nieskończone. Dla każdego pomieszczenia i każdej potrzeby istnieje najbardziej odpowiedni rodzaj płytki, dowiedzmy się, jaki!

Gres porcelanowy może dziś stanowić okładzinę każdego typu przestrzeni (wewnętrznej i zewnętrznej), powierzchni, a wręcz niektórych elementów umeblowania, a to wszystko za sprawą cienkich płyt. W tym poście dowiemy się, że niektóre rodzaje gresu potrafią lepiej sprostać konkretnym potrzebom niż inne.

1. Wybór najbardziej odpowiedniego gresu porcelanowego na podłogi domu

Podłogi z gresu porcelanowego można kłaść w dowolnym pomieszczeniu domu, nadając jednolity charakter wnętrzom od samego wejścia aż po kuchnię, od łazienek po sypialnie, ale też na korytarzach i w salonie. Efekty powierzchniowe, jakie mogą powstać, są naprawdę liczne, a wybór ma charakter czysto estetyczny: od niezwykle uwielbianego gresu porcelanowego o efekcie drewna po efekty marmuru i kamienia, od gresu o efekcie żywicy po efekt cementu. Podłogi wewnętrzne mogą też mieć powierzchnię gładką, a wśród tekstur powierzchni wybór jest jeszcze większy. We współczesnych trendach stawia się możliwie jak najbardziej na jednolity charakter oraz na średnie i duże formaty, przede wszystkim, jeśli ich ułożenie przewiduje bardzo cienką i niemal niewidoczną fugę.

Gres na podłodze? Wybierz swój ulubiony

2. Wybór najbardziej odpowiedniego gresu porcelanowego do stref zewnętrznych

Na powierzchniach zewnętrznych można stosować gres porcelanowy, o ile będą to płytki o większej przyczepności (czyli z bardziej szorstką i ziarnistą powierzchnią), odporne na intensywne chodzenie po nich czy czynniki atmosferyczne. Również w tym przypadku efekty materiałowe to między innymi kamień, beton, terakota i żywice, a nawet efekt drewna. W zależności od sposobu ułożenia (tradycyjny, z podłożem lub na podwyższeniu) wybiera się płytki o różnej grubości: w tym drugim bowiem przypadku konieczne jest położenie płyt o grubości 20 mm.

Gres porcelanowy można kłaść na tarasach i w ogrodach, na ścieżkach prowadzących do mieszkań, basenu czy wręcz w samych basenach. Dzięki jego odporności nadaje się on do wszelkich zastosowań, jako okładzina bezpieczna, antypoślizgowa i modna.

Gres na powierzchnie zewnętrzne? Poznaj wszystkie dostępne efekty

3. Wybór najbardziej odpowiedniego gresu porcelanowego na ściany w łazience i kuchni

Ściany, ponieważ są mniej podatne na uderzenia i nie są na nie wywierane obciążenia ani nikt po nich nie chodzi, mogą być pokrywane zarówno ceramiką tradycyjną (w technice wypalania pojedynczego lub podwójnego), jak i gresem porcelanowym. Gres cechuje się nieskończonymi możliwościami stylistycznymi, ale też możliwością pokrywania podłóg i ścian tymi samymi płytkami: dzięki takiej możliwości można tworzyć unikalne projekty oraz nietypowe pomieszczenia, z ceramicznymi „dywanami” o niesamowitym charakterze.

Ponadto na powierzchniach pionowych można stosować trójwymiarowe dekory tworzące gry światła i wyznaczające bryły charakteryzujące styl wnętrz.

Poza tym łazienki i kuchnie to pomieszczenia, w których zwraca się dużą uwagę na higienę: technologia Puro Marazzi Antibacterial to gwarancja, że powierzchnie płytek są bezpieczne i w 99,9% odporne na bakterie oraz inne szkodliwe mikroorganizmy.

Gres porcelanowy na ścianie? Wybierz spośród kolekcji Marazzi

4. Wybór najbardziej odpowiedniego gresu porcelanowego do pomieszczeń technicznych

W pewnych sytuacjach konieczne jest zastosowanie płytek z gresu porcelanowego o wysokich parametrach technicznych: mowa o pomieszczeniach komercyjnych i przemysłowych (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) o dużym natężeniu ruchu pieszego lub poddawanych silnym obciążeniom, ale też – na przykład – o wentylowanych fasadach. W takich przypadkach powierzchnie te muszą być szczególnie wytrzymałe, barwione w masie i o dużej grubości, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i trwałość w miarę upływu czasu.

Gres techniczny: poznaj kolory i efekty

Marazzi Scegliere il gres porcellanato 033

5. Wybór najbardziej odpowiedniego gresu porcelanowego na okładziny z zachowaniem ciągłości

Dla miłośników minimalizmu lub osób oczekujących ekstremalnej czystości formy gres porcelanowy oferuje możliwość położenia na podłogach wewnętrznych i zewnętrznych tych samych płytek: różne kolekcje dysponują bowiem tymi samymi dekorami, efektami i kolorami na płytach o różnej przyczepności i grubości, dzięki czemu można nadać wnętrzu i zewnętrzu jednolity charakter. W ten sposób można wizualnie połączyć poszczególne strefy, zwiększając ich rozmiary i uzyskując z estetycznego punktu widzenia czysty oraz minimalistyczny styl.

Szukasz tych samych płytek do wnętrz i na zewnątrz? Przejrzyj kolekcje Marazzi

6. Pokrywanie stołów i mebli gresem porcelanowym

Gres nie jest jedynie materiałem stosowanym do pokrywania podłóg i ścian, może też bowiem stać się elementem dekoracyjnym i aranżacyjnym, jeśli zostanie wykorzystany jako okładzina ław, stołów, blatów, mebli czy ścianek przeciwbryzgowych: płyty maxi o małej grubości pozwalają na maksymalną twórczość projektową i zapewniają praktyczność, jaką zapewnia „porcelanowa” powierzchnia wykorzystywana na co dzień.

Marmur, beton, metal, kamień i drewno: odkryj The Top