People

Jak zmienia się domowe ognisko

czas trwania czytania: 8 minuty

Jak zmienia się domowe ognisko
wywiad z
Giuseppe Bavuso

Giuseppe Bavuso

Stefano Cavazzana

Stefano Cavazzana

Bardziej osmotyczna względem salonu kuchnia zmienia swoje oblicze, jeśli chodzi o użytkowanie jej, stosowane w niej materiały i jej funkcje. O obecnych trendach, w projektowaniu i tych związanych z estetyką, opowiadają dwaj projektanci mający bogate doświadczenie w tej branży: Giuseppe Bavuso i Stefano Cavazzana.

Kuchnia to pomieszczenie, które nieustannie się zmienia. Jest coraz bardziej funkcjonalna i osmotyczna względem stref salonu, jest to przestrzeń, w której spełniane są różne potrzeby mieszkańców w ciągu dnia. Ponadto życie w zamknięciu w ciągu ostatnich dwóch lat doprowadziło do projektowania kuchni zewnętrznych. O materiałach i trendach w projektowaniu kuchni opowiadają dwaj projektanci specjalizujący się w tej przestrzeni: Giuseppe Bavuso i Stefano Cavazzana.


Kuchnia wydaje się bardziej osmotyczna względem innych pomieszczeń w domu. Jakich możliwości projektowych można się spodziewać?

Giuseppe Bavuso. Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie domu. Ostatnio ma ona coraz bardziej „salonowy” charakter, a w mniejszym stopniu stanowi jedynie pomieszczenie przeznaczone na przygotowywanie posiłków. Z drugiej jednak strony coraz większe zainteresowanie sztuką kulinarną, a w mediach wyraźnie dostrzega się, jak ważny jest to temat, sprawiło, że domowa kuchnia bardziej przypomina lokale profesjonalne, z urządzeniami o zdecydowanie lepszej wydajności. Projektowanie kuchni w stylu „living” przybrało dwie formy: z jednej strony mamy estetykę, aby uczynić to pomieszczenie bliższe pozostałym częściom domu – mamy więc do czynienia z zastosowaniem takich materiałów dekoracyjnych jak kamienie czy drewno, które wykorzystuje się w salonach – a z drugiej kwestię związaną z parametrami, w przypadku której zauważa się zainteresowanie materiałami wysoce odpornymi na wilgoć i uderzenia. W takiej sytuacji gres porcelanowy to idealne rozwiązanie, nie tylko dlatego, że nie pochłania wilgoci i jest odporny na zużycie, lecz także ponieważ pozwala na tak łatwą obróbkę jak kamień naturalny czy szkło. Jest coraz częściej stosowany jako okładzina blatów kuchennych. Panuje bowiem moda na materiały barwione w masie, które pozwalają na „zabawę” z grubością pozostającej widocznej krawędzi: kontrast między monochromią grubości płyty i jej dekorowaną powierzchnią może stanowić jedną z dróg w projektowaniu. Podobnie liczę na coraz większe zainteresowanie efektem kamienia: mając na uwadze potencjał druku oczekuję takich efektów, jak ciągłość żyłkowania niczym w kamieniach naturalnych.


Materiały stosowane w kuchni bardzo się zmieniły w ostatnich latach. Jakie panują trendy?

Trendy w wykończeniach kuchni mają charakter cykliczny, więc co pewien czas nawiązuje się do przeszłości. Byliśmy świadkami „nadużywania” materiałów błyszczących, na przykład lakierowanych, między innymi z poliestru, powrotu do materiałów cieplejszych i bardziej „przytulnych” (jak drewno, zarówno naturalne, jak i to odtwarzane na laminatach), do szkła lakierowanego. Tzw. solid surfaces są nadal wykorzystywane ze względu na ich parametry techniczne, ale są obecnie raczej zjawiskiem bardziej niszowym. Na nowo odkrywamy stal nierdzewną w połączeniu z drewnem, który łagodzi jej chłodny charakter: połączenie to sprawia, że dane pomieszczenie staje się bardziej współczesne.

Kuchnia wydaje się bardziej osmotyczna względem innych pomieszczeń w domu. Jakich możliwości projektowych można się spodziewać?

Stefano Cavazzana. Kuchnia nie jest już miejscem, w którym najwięcej przebywa się w niej w godzinach posiłków, ale spędzamy w niej czas niemal przez cały dzień i jest ona pomieszczeniem gotowym sprostać wielu różnym potrzebom rodziny. Wraz z pracą zdalną kuchnia musiała rozwiązać problemy związane z ograniczoną przestrzenią i koniecznym zainstalowaniem tymczasowego czy elastycznego „stanowiska biurowego”, przez co powstały nowe miejsca nadające się do pracy, bez szwanku dla codziennych potrzeb spełnianych w tych pomieszczeniach. Jednocześnie też jesteśmy świadkami tendencji tworzenia kuchni na otwartym powietrzu, co jest efektem życia w zamknięciu z powodu „lockdownów”. Tzw. „outdoor kitchen” może być wykorzystywana nie tylko jako kuchnia, lecz także jako prawdziwe miejsce rozrywki, przede wszystkim, jeśli wyposażymy je w meble lub zestawy obiadowe, tworząc nowe obszary do wspólnego spędzania czasu, dynamiczne i łatwe do przekształcenia.


Jakie są najbardziej aktualne materiały stosowane w kuchni i jakie zastosowania mają materiały ceramiczne?

Materiały stosowane w kuchni cechują się wysoką wydajnością, higieną, innowacyjnością i szczególną troską o środowisko. Są coraz mniej nietrwałe, prowizoryczne czy pozbawione jakości, kuchnia bowiem i materiały, z jakich jest wykonana, muszą i będą musiały przetrwać próbę czasu. Jeśli chodzi o materiały ceramiczne, jak na przykład gres porcelanowy, zauważa się zapotrzebowanie na materiały „lekkie” pod względem projektowania, czyli ułatwiające twórczość kompozycji oraz dostosowywanie się do potrzeb użytkowników. Coraz częściej stosowane są płyty w dużych rozmiarach jako okładziny ścian, odtwarzane również jako wykończenia frontów lub blatów i cechujące się mniejszą grubością w celu ograniczenia ich wagi (w przypadku frontów). Ale prawdziwą różnicę sprawia możliwość tworzenia realizacji „na wymiar”.