Project Portfolio

Kilometro Rosso: gres tworzy przestrzenie pracy przyszłości

czas trwania czytania: 5 minuty

Gres głównym bohaterem nowych przestrzeni Kilometro Rosso - 1

Kolekcje Treverkmust, Hello i Mystone Ceppo di Gré tworzą aranżację dwóch miejsc, w których mają powstawać przyszłościowe rozwiązania

Park naukowo-technologiczny Kilometro Rosso powstał na bazie kilku budynków zaprojektowanych przez Jeana Nouvela dla producenta układów hamulcowych, firmy Brembo, która w 2007 roku ukończyła budowę laboratoriów Brembo SGL Carbon Ceramic Brakes i swojego Centrum Badawczego. Kampus wyróżnia się legendarnym, jednokilometrowym czerwonym pasem, który został zaprojektowany przez Nouvela jako długi mur pokryty aluminiowymi panelami: biegnie on wzdłuż autostrady Mediolan-Bergamo i jest charakterystycznym symbolem tego obszaru. W kolejnych latach w dzielnicy powstały laboratoria Uniwersytetu w Bergamo (2009), Instytutu Badań Farmakologicznych Mario Negri (Istituto di Ricerche Farmacologiche Mario Negri) (2010) oraz i.Lab Italcementi (ukończone w 2012 r. według projektu Richarda Meiera), a także lokalna siedziba włoskiej organizacji pracodawców i przemysłowców Confindustria (2015).

Najnowszy budynek to biurowiec Pixel, zaprojektowany przez turyńską pracownię De Ferrari Architetti, wyróżniający się dwuwarstwową elewacją całkowicie pokrytą sitodrukiem. Cały parter budynku zajmują dwie przestrzenie restauracyjne: Pixel Bistrò, restauracja z obsługą przy stolikach i trzema salami z systemem rezerwacji, które dysponują ponad 80 miejscami, oraz KMR Selfy, kawiarnia i restauracja samoobsługowa dla 280 osób – oba lokale zaprojektował Luca Bombassei, założyciel pracowni architektonicznej o takiej samej nazwie.

Kilometro Rosso to małe miasto”, mówi Bombassei, „Każdego dnia pracuje tu, uczy się i spotka prawie 2000 osób: codzienne życie potrzebuje miejsc i dlatego niemal spontanicznie powstał tu najpierw plac, a później, w kolejnym etapie naturalnej ewolucji, lokale restauracyjne. Miejsca pracy nie mogą być już utożsamiane z biurkiem, przypisanym stanowiskiem oraz systemem przewodów i kabli. Równie dobrze miejscem pracy może być plac lub kawiarnia. Połączenie wielu inteligencji jest limfą, która zasila w energię Czerwony Kilometr, a czy może być lepsze miejsce do jej tworzenia niż przestrzeń spotkań, taka jak restauracja czy bistro?”.

Czerwień wielkiego muru Jeana Nouvela i zieleń czterdziestu hektarów parku otaczającego budynki miały wpływ na wybór kolorów dwóch pomieszczeń restauracyjnych, gdzie postawiono na dominację czerni z akcentami innych kolorów, które podkreślają ich funkcje i specyficzne cechy.

 „Gama okładzin z gresu porcelanowego Marazzi bardzo nam pomogła, zapewniając szeroki wybór materiałów o całkowicie naturalnych teksturach” stwierdza Luca Bombassei, dodając: „Strukturalność płytek i elastyczność ich układania pozwoliły nam zachować pożądany efekt monochromatyczny, pozostawiając jednocześnie dużą swobodę wyboru elementów harmonii w różnorodności”.

W Bistrò gres o efekcie drewna z kolekcji Treverkmust w formacie 25x150 cm, w wersji Selection o odcieniu Brown, połączono z czarnymi płytkami z serii Hello, z wykończeniem typu Diamantato Lux w formacie 7,5x15 cm, które przywołują charakterystyczny urok tradycyjnej ceramiki.

Natomiast w restauracji Selfy gres o efekcie kamienia z kolekcji Mystone Ceppo di Gré, w odcieniu Anthracite – w formacie 60x60 cm na posadzce i 75x150 cm na ścianie – współgra z radosnym charakterem serii Hello w wersji żółtej i czarnej, z błyszczącym wykończeniem (Lux).