Kreatywny aspekt terakoty

czas trwania czytania minuty

Kolekcja ArtCraft z linii Crogiolo to odkrycie na nowo estetyki i strukturalnego charakteru terakoty w postaci trzech formatów o małych wymiarach i matowych oraz cieniowanych teksturach nawiązujących do niedoskonałego piękna wyrobów ręcznych

To powrót do zmysłów i do pracy rąk ludzkich, do piękna tego, co niedoskonałe i do produktów wykonywanych ręcznie. Zachowując walory linii Crogiolo, wraz z nową kolekcją z gresu porcelanowego ArtCraft postawiono na odkrywanie na nowo tradycji i strukturalnego charakteru terakoty poprzez mnogość formatów i dekorów, by w pełni wyrazić efekty prowadzonych przez markę Marazzi badań w zakresie rzemiosła przemysłowego.

Sześć kolorów — od Argilla, poprzez Coccio, na Sabbia skończywszy — oraz półmatowa biel (Bianco) to nawiązania do naturalnych kolorów typowych dla krajobrazów ziem, z których materiały te wywodzą się. Paletę tak zdefiniowano, by współgrała ona między innymi z nową paletą Slow, pozwalając na tworzenie obejmujących różne kolekcje projektów w stylu mix&match. Powierzchnie są matowe, piaszczyste, i oddają typowe cieniowanie danego materiału, uzyskiwane w trakcie wypalania. Sześć z kolorów występuje również w wersji o strukturach trójwymiarowych w paski o różnym przebiegu i różnych wymiarach, z myślą o efekcie wypukłości, który sprawia, że poszczególne okładziny i podłogi wyglądają, jakby coś wprawiało je w ruch i przykuwają przez to wzrok.

Trzy małe formaty płytek (kwadrat 20 x 20 cm, sześciokąt 21 x 18,2 cm i prostokąt o nieznanym dotąd rozmiarze 5,3 x 30 cm) nawiązują do różnorodności i kształtów, jakimi cechowały się materiały tradycyjne, dzięki czemu kolekcja ta — choć jest nowa — sprawia wrażenie dobrze znanej. Podobnie faktura płytek stanowi (a jest to produkt seryjny, mrozoodporny i wysoce odporny na naprężenia mechaniczne) nową odsłonę tych nieregularnych cieniowań typowych dla krawędzi wyrobów rzemieślniczych, celowo nierówno rozprowadzony materiał oraz typowe dla noża cięcie w spoinach.

Cztery dekory kolekcji ArtCraft — Segni, Bolli, Triangoli i Quadri — to nawiązanie do motywów doskonale znanych, ale będących zawsze na czasie: od rombów po kółka ton w ton, które uzyskiwane są wraz ze zmianą efektu wykończenia, skończywszy na bardziej wyrazistych elementach dekoracyjnych, które — poprzez nieustanne przeplatanie się kolorów, dekorów i tekstur — pozwala na łączenie w osobliwy i zróżnicowany sposób różnych wariantów kolekcji.