Kuchnia w kolorze beżowym, szarym czy gołębioszarym? Płytki w neutralnych kolorach

czas trwania czytania minuty

Ponadczasowe, lubiane i bardzo popularne ze względu na ich elegancję oraz łatwość dopasowania do każdego stylu

Neutralne barwy są bardzo lubiane również jako kolory płytek: takie odcienie często wykorzystuje się w aranżacji różnych pomieszczeń domu. Nie jest tu wyjątkiem kuchnia, która w tych barwach znajduje wszechstronnego i eleganckiego sprzymierzeńca, subtelnego, ale nie monotonnego. To idealna baza, która dopełnia bądź podkreśla styl mebli w kuchniach nowoczesnych, klasycznych, rustykalnych lub utrzymanych w klimacie shabby chic.

Jakie kolory są neutralne? Poza bielą i czernią wszystkie możliwe odcienie beżu i szarości, w tym bardzo modny dziś szary beż, czyli kolor gołębioszary. Krótko mówiąc, cała gama ciepłych i zimnych, jasnych i ciemnych odcieni: jeden piękniejszy od drugiego jako kolor kuchennych posadzek i ścian.

Skupimy się tutaj właśnie na beżowych i szarych płytkach kuchennych, które możesz łączyć z meblami w odcieniach brązu i beżu, czerni i szarości lub ponadczasowej bieli. Jeśli natomiast wolisz kontrasty, możesz zestawić beże i szarości z takimi kolorami jak pomarańczowy, żółty, zielony lub liliowy.

 

Kuchnia w kolorze beżowym lub gołębioszarym: wybór płytek

Płytki w kuchni to optymalne rozwiązanie – wytrzymałe i higieniczne – dla zabezpieczenia posadzki i ścian, w szczególności ścianki przeciwbryzgowej (backsplash).

Wybór rodzaju płytki do kuchni ma zasadnicze znaczenie dla stworzenia wnętrza spójnego zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Jeśli w kuchni motywem przewodnim jest beż, możesz zdecydować się na aranżację ton w ton, tworząc harmonijne, płynne przejścia kolorystyczne między elementami wyposażenia a powierzchniami, na których ułożone są płytki. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie beżu jako tła dla białych, ciemnych lub kolorowych mebli, które stają się w ten sposób centralnym elementem wnętrza.

Doskonałymi przykładami neutralnych kolorów są kolory Natural i Rovere wykorzystane na płytkach Marazzi z gresu porcelanowego o efekcie drewna, należących do kolekcji Vero. Są to rektyfikowane listwy w wersji 22,5×180 cm i 20×120 cm – które z najwyższą precyzją imitują wygląd naturalnego dębu, odtwarzając jego nieregularne żyłkowania i układ włókien. Mogą być wykorzystywane zarówno do aranżacji posadzek, jak i ścian, najlepiej z zastosowaniem wąskiej fugi.

Kolekcja Art Marazzi oferuje natomiast duże kwadratowe płytki z gresu porcelanowego w formacie 120×120 cm, inspirowane weneckim lastryko, które doskonale wpisują się w najnowsze trendy aranżacji wnętrz. Białe i beżowe tonacje (White i Beige) są wzbogacone odłamkami i fragmentami marmuru różnej wielkości, które tworzą lekkie różnice odcieni o bardzo naturalnym efekcie. Kolekcja Art jest dostępna zarówno w wersji błyszczącej, jak i naturalnej, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do współczesnych wnętrz.

Do kuchni utrzymanych w beżowej tonacji kolorystycznej kolekcja Terratech proponuje „przydymione” odcienie cynamonu (Cannella) i musztardy (Senape) o niezwykle naturalnym wyglądzie. Inspirowana motywami ziemi i kolorowych glin kolekcja Terratech jest produktem o wysokich właściwościach technicznych – Bodyplus i StepWise™, – a jednocześnie oferuje powierzchnie miękkie w dotyku i łatwe do czyszczenia, idealne do kuchni.

 

Kuchnia w kolorze szarym: idealne płytki

Paleta szarości zawsze zaskakuje różnorodnością odcieni, które można łączyć „ton w ton” z meblami w kolorze szarym, mniej lub bardziej intensywnym, bądź zestawiać z innymi barwami, przede wszystkim z bielą – aby uzyskać kuchnię biało-szarą –, ale również z czernią lub z kontrastowymi kolorami.

Płytki ceramiczne o efekcie kamienia i marmuru z kolekcji Magnifica Marazzi charakteryzują się dużymi, cienkimi powierzchniami (60×180 cm), inspirowanymi cennymi kamieniami i marmurami. Można pokryć ściany kuchenne ciemną szarością Moon lub wybrać pośrednie, cieplejsze tonacje szaro-beżowe – Limestone Sand i Limestone Taupe –, odpowiednie do kuchni w odcieniach gołębioszarych. We wszystkich kolorach kolekcji Magnifica znajdziesz również płytki o trójwymiarowej strukturze Mikado, które podkreślają wrażenie materialności i świetlistości ścian.

Bardziej zdecydowaną teksturę mają natomiast płyty z drobnoziarnistego gresu porcelanowego o efekcie kamienia z nowej wielkoformatowej kolekcji Grande Stone Look Gris du Gent. Kolekcja Gris du Gent, inspirowana eleganckimi szarymi marmurami z miedzianym żyłkowaniem, typowymi dla Europy Północnej, jest dostępna zarówno w wersji o grubości 6 mm i formacie XXL 160×320 cm, jak i w wersji o grubości 12 mm, idealnej do zastosowania jako blat roboczy, stół kuchenny lub ścianka przeciwbryzgowa, aby uzyskać aranżację w stylu „total look”.