Project Portfolio

La Ceramica e il Progetto 2020: nagrodzone projekty z produktami Marazzi

czas trwania czytania: 5 minuty

Marazzi Porcelain Stoneware Slabs: Prize-Winning Coverings - 1

Architekt Giancarlo Covino wygrywa w kategorii mieszkaniowej; specjalne wyróżnienie w kategorii instytucjonalnej „powędrowało” natomiast do FAD Fucine Architettura Design. W obu przypadkach zastosowano gres o efekcie kamienia Mystone firmy Marazzi.

Pandemia nie powstrzymała dziewiątej edycji konkursu La Ceramica e il Progetto, w którym nagradzane są włoskie realizacje podkreślające potencjał ekspresyjny materiału ceramicznego. Konkurs ten jest również narzędziem badawczo-analitycznym, nie tylko w zakresie innowacji w branży ceramiki, lecz także pod względem powiązanych eksperymentów projektowych.

 

W kategorii mieszkaniowej zwycięska okazała się przestrzeń zewnętrzna LSG w miejscowości Caserta. Ogród o charakterze prywatnym mieszczący się na typowym osiedlu mieszkaniowym, dzięki kreatywnej wizji architekta Giancarla Covino, pełni funkcję bardziej organiczną i efektownie się prezentuje. „To rodzaj niewielkiego drobnego ćwiczenia z kompozycji”, relacjonuje Covino: „ogród stanowi przestrzeń łączącą drogę dom z prywatną drogą, między tym, co intymne i tym, co obce, a dostęp do niego umożliwiają jedynie schody opierające się o otaczający go mur. Przylegający do tego samego muru nadziemny kwietnik pokryliśmy ceramicznym wzorem, w którym naprzemiennie występują moduły oraz odcienie Ceramiche Bardelli, które nadają całej przestrzeni odpowiednią objętość, głębię i oryginalny charakter. Okładzina ta otacza również schody. Ponadto podłoga z gresu porcelanowego o efekcie kamienia z kolekcji Mystone Basalto marki Marazzi (60 x 60 cm, w kolorze Pomice) pozwala lepiej cieszyć się relaksem w ogrodzie i wchodzić na schody, a wykończona jest tym samym materiałem”. Jest to projekt o dużej wrażliwości, w którym dekoracja jest w relacji z funkcjonalnością. Ma on też rygorystyczną formę, w której stosowanie materiału ceramicznego nie tylko sprawia, że ogród staje się użyteczny, lecz także dodaje tej zielonej przestrzeni głębi i blasku.

 

Promenade Tiburtina pracowni FAD Fucine Architettura Design zdobyła specjalne Wyróżnienie w kategorii instytucjonalnej. W ramach tego projektu dokonano modernizacji obszaru zewnętrznego, który pierwotnie przeznaczony był na typowo miejski parking.
Prace były częścią działań, które miały wpływ na cały obszar zewnętrzny należący do dużego obiektu do użytku biurowego i prywatnego. Część zwrócona w stronę wejścia do budynku staje się w ten sposób kompleksową przestrzenią, której cechą szczególną są nowe ścieżki, miejsca odpoczynku i roślinność. „Ścieżki”, wyjaśniają architekci, „mają przypominać zygzakowaty wzór przecinany, po środku, przez ważny liniowy znak: to promenada, która pozwoli na dołączenie przyszłych realizacji w tym obszarze. Aby podkreślić te znaki geometryczne, wzdłuż ścieżki przewidziano portale świetlne, dzięki którym można z niej korzystać również w porze wieczornej. Wizualny efekt od strony słynnej Via Tiburtina dodaje temu miejscu nowoczesnego charakteru. Jest to między innymi zasługa zastosowania na chodnikach cementu architektonicznego oraz gresu porcelanowego o efekcie kamienia [kolekcja Mystone Silverstone20, wykończenie Beige i format niestandardowy 30 x 30 oraz 30 x 60 cm, o grubości podjazdowej wynoszącej 20 mm], w połączeniu ze stalą corten wykorzystaną na portalach świetlnych”. Dzięki tej realizacji, z nowymi miejscami odpoczynku i roślinnością, mieszkańcy zyskali kolejny kawałek miasta.