Living & Kitchen: The Chalet

czas trwania czytania minuty

„Miejsce chronione”, takie jest pierwotne znaczenie słowa „chalet”, oznaczającego miejsce schronienia dla hodowców. To niewielkie budynki, które europejska szlachta z XIX wieku zaczęła budować na terenie swoich posiadłości, ale w wersji dysponującej wszelkimi wygodami współczesności. Miejsca przeznaczone na odpoczynek, na odnajdywanie przestrzeni dla samych siebie i na symbiotyczną relację z otaczającą nas naturą.

Słowo „chalet” to termin pochodzący z używanego w Szwajcarii języka francuskiego, ale wywodzi się on z łaciny: „cala” oznacza „miejsce chronione”. Chalet (szałas, górski domek) tym właśnie był: jednopiętrowym budynkiem, wykorzystywanym przez hodowców zwierząt właśnie po to, by się schronić. W XIX wieku szlachta europejska zaczęła interesować się tymi małymi budynkami, i zlecała budowanie ich na terenie swoich posiadłości, oczywiście w wersji eleganckiej i nowoczesnej.
To właśnie minimalistyczny design, idealnie zintegrowany z otoczeniem, charakteryzuje nowoczesną i wyrazistą architekturę tej koncepcji projektowej umiejscowionej na terenie parku naturalnego drzew iglastych, otoczonego górami i jeziorami.

W pierwszej wersji natura zdecydowanie wkracza do pomieszczeń górskiego domu.
Odcienie i żyłkowanie kolekcji Grande Marble Look Sodalite Blu nadają wyrazisty charakter ścianom narożnym, wyglądającym niemal jak parawan. Na podłodze króluje przyjemny w dotyku i idealne nawiązująca do efektu drewna seria Oltre, w odcieniu Sand. Nie mniej ważny jest blok kuchenny i jego blat roboczy, a oba te elementy pokryto płytami Grande Stone Look Granito Black 12 mm, w wykończeniu Satin; świetnie kontrastują one z kurtyną z Sodalite Blu.

Druga wersja potwierdza barwy natury.
Małe formaty Crogiolo Rice, Natural i Bianco Lux, położono na ścianach. Na podłodze postawiono na drewno Oltre, w kolorze White, najjaśniejszym w całym katalogu. Płyty Grande Stone Look, Gris du Gent, w wykończeniu Satin, pokrywają blat roboczy i blok kuchenny.

Concept and interior design: Alessandro Pasinelli Studio

The Chalet Grande + Oltre

Floor: M9DN Oltre Sand 22,5×180

Wall: M9CD Grande Marble Look Sodalite Blu Faccia A Lux 160×320
M9CE Grande Marble Look Sodalite Blu Faccia B Luc 160×320

Kitchen Top: M6YS Grande Stone Look Granito Black Satin 160×320
M68Z Grande Stone Look Granito Black Satin 162×324

The Chalet Rice + Grande + Oltre

Floor: M9DL Oltre White 22,5×180

Wall: M96P Crogiolo Rice Natural Lux 5×15
M961 Crogiolo Rice Bianco Lux 15×15

Kitchen Top: M6YJ Grande Stone Look Gris Du Gent Satin 160×320
M68S Grande Stone Look Gris Du Gent Satin 162×324