Living & Kitchen: The Penthouse

czas trwania czytania minuty

W ostatnich latach XIX wieku amerykańska burżuazja zaczęła przenosić się z jednorodzinnych willi na przedmieściach do wielkich apartamentów w centrach najważniejszych miast.

W ten sposób stopniowo rodziła się koncepcja architektoniczna penthouse’ów, wielkich mieszkań często znajdujących się na wyższych piętrach apartamentowców, które pojawiły się na początku lat dwudziestych, kiedy rozwój gospodarczy i ekspansja branży budowlanej odnotowywały w Ameryce znaczący postęp.

Te luksusowe apartamenty charakteryzują się swoim umiejscowieniem, często ekskluzywnym, znaczną powierzchnią obejmującą setki metrów kwadratowych (często zajmowały one wręcz całą szerokość danego piętra nieruchomości) oraz, przede wszystkim, wykończeniem na najwyższym poziomie.

Taki rodzaj mieszkania stał się inspiracją dla koncepcji projektowej, w której, we współczesnej odsłonie, w dwóch wersjach, zaprezentowano dużą przestrzeń mieszkalną z doskonałym widokiem na miasto. To przestrzeń nowoczesna, w której wielki kominek stał się centralnym elementem łączącym strefę relaksu ze strefą funkcjonalną kuchni, zwróconą w jego stronę.

W pierwszej wersji królują kolory. Miękkie szkliwo, które przypomina ręcznie wykonywane majoliki, widoczne jest na pokrywających kominek płytkach Crogiolo Rice, w kolorze Blu, z wykończeniem Lux.
Seria Mystone Travertino Navona pokrywa powierzchnie pokaźnej podłogi i ścian, a na jednej z nich zdecydowanie wyróżnia się głęboki odcień i żyłkowanie płyt Grande Marble Look Sodalite Blu.
Grande Marble Look Capraia stanowi w tym przypadku idealne rozwiązanie jako okładzina bloku i blatu kuchennego, a w przypadku stołu barowego postawiono na delikatność kolekcji Grande Solid Color Look White Satin, o grubości 12 mm.

W drugiej wersji najważniejszą rolę odgrywa światło, załamujące się na płytkach Crogiolo Rice, Bianco i Natural Lux, którymi wyłożono ścianę kominka.
Płyty Mystone Travertino Classico, które występują w wykończeniu 3D, położono na ścianie, a sugestywny i dotykowy efekt drewna zapewniany przez kolekcję Oltre, w kolorze Sand, pokrywa obszerną powierzchnię podłogi. W harmonii z jasnymi odcieniami wystroju wnętrz blok i blat kuchenny postanowiono wyłożyć kamienną teksturą Grande Stone Look Limestone, w kolorze Sand.

Concept and Interior Design: Alessandro Pasinelli Studio

The Penthouse A Grande + Mystone + Rice

Floor: M9EL Mystone Travertino Navona Rett. 60×120

Wall: M96R Crogiolo Rice Blu Lux 5×15
M9CD Grande Marble Look Sodalite Blue Faccia A Lux Rett. 160×320 6 mm
M9CE Grande Marble Look Sodalite Blu Faccia B Lux Rett. 160×320 6 mm

Kitchen Top: M0ZH Grande Marble Look Capraia Faccia A Lux 162×324 12 mm
M5HV Grande Marble Look Capraia Faccia B Lux 162×324 12 mm

Table: M11T Grande Solid Color Look White Satin 162×324 12 mm

The Penthouse B Rice + Mystone + Grande

Floor: M9DN Oltre Sand Rett. 22,5×180

Wall: M96N Crogiolo Rice Bianco Lux 5×15
M96P Crogiolo Rice Natural Lux 5×15
M9HP Mystone Travertino Classico Struttura Scalpello 3D Rett. 60×120
M9EK Mystone Travertino Classico 60×120

Kitchen Top: M9DN Grande Stone Look Limestone Sand 162×324