Materiały scenograficzne

czas trwania czytania minuty

W Villi Anna, zaprojektowanej przez Michelego Vitaloniego z Charmitaliastudio, we wnętrzu postawiono na oryginalne materiały, a elegancja konkuruje w nim z teksturami Frappuccino płyt Grande Marble Look firmy Marazzi.

Choć wyraźnie nawiązuje do tradycji, projekt Michelego Vitaloniego z Charmitaliastudio nadaje osobliwy charakter willi w Forte dei Marmi, w której materiały objęły ważną rolę dekoracyjną.

Forte dei Marmi to miejsce szczególne, jakby zawieszone między przeszłością i przyszłością, które po dziś dzień zachowuje urok i renomę swojego złotego okresu. Przechadzając się jego uliczkami, można wciąż podziwiać dawne rodzinne wille wybudowane niegdyś przez burżuazję i magnatów włoskiego przemysłu, uczęszczanych przez choćby takich ówczesnych intelektualistów jak Carrà, De Chirico, Papini, Soffici czy Moravia.

Zaprojektowanie nowej architektury w tak tradycyjnym otoczeniu wymaga więc bez wątpienia sporej dozy równowagi. Villa Anna jest tego doskonałym przykładem: projekt Michelego Vitaloniego, z Charmitaliastudio – zrealizowany we współpracy ze Studio Mattugini – odbiega od ścisłych kanonów panujących w Forte dei Marmi, bowiem stanowi konstrukcję współczesną i minimalistyczną, jednak idealnie wpisującą się w otaczający ją krajobraz.

Poszanowanie tradycji można dostrzec w kolorach i zastosowaniu takich ciepłych materiałów jak marmur, kamień czy drewno we wnętrzu, w pozornym kontraście, a właściwie w harmonii z absolutną bielą fasad. Wielkie przeszklenia, które stwarzają efekt ciągłości między wnętrzem i tym, co zewnętrzne, wpuszczają do pomieszczeń naturalne światło, zmieniające się w zależności od pory dnia i roku.

Parter to pokaźna przestrzeń, w której przewidziano połączone ze sobą strefy wspólne – salon, jadalnię i kuchnię – i którą wzbogacono kolumnami, zabudowami oraz donicami pokrytymi materiałami o nazwie „Rigato MV”, zastosowanymi jako elementy dekoracyjne w środowisku o celowo jedynie niezbędnym charakterze. Na suficie zastosowano grę drewnianych listew, które płynnie przechodzą z poziomych w pionowe, podkreślając metalowe schody bez poręczy, prowadzące na sypialniane pierwsze piętro.

Tekstura Frappuccino płyt z gresu porcelanowego Grande Marble Look stanowi dodatkowy sugestywny element dekoracyjny, który zdecydowanie wyróżnia się na tle wszechobecnej bieli, a zastosowano go na ścianach sąsiadujących ze schodami i w szerokim pasie, będącym niemal dziełem sztuki, który przebiega na całej długości sof. Wykonywana w różnych rozmiarach, od 120 x 120 aż po bardzo duży format 160 x 320 cm, kolekcja dostępna w 25 wariantach błysk, mat i satyna, we współczesnym stylu oddaje efekt niezwykłego żyłkowania typowego dla najcenniejszych marmurów i tarasów, uzyskiwany dzięki coraz bardziej wyszukanej technologii cyfrowej Marazzi, realizowanej w zakładzie powstałym ad hoc. Dzięki ekologicznej jakości, która obejmuje cały cykl produkcyjny, zapewnianej przez najważniejsze międzynarodowe certyfikaty, Grande Marble Look, podobnie jak inne kolekcje Marazzi, przyczynia się do uzyskania kredytów LEED® za zrównoważony projekt budynków.

 

Zdjęcia: Matteo Andrei