Między niebem i ziemią, projekt dla pary młodych ludzi

czas trwania czytania minuty

W miejscowości Meta, na Półwyspie Sorrentyńskim, projekt wnętrza zrealizowany przez młodego architekta Gianlucę Amitrano stał się okazją do połączenia w jednym miejscu pamięci, tradycji, krajobrazu i nowoczesnego sposobu wykorzystania dekorów

Gianluca Amitrano to niezwykle młody projektant (rocznik 1992), który – poza projektami urbanistycznymi, które zajmują większą część jego dnia pracy – poważnie interesuje się architekturą wnętrz.

M2 Home, jego drugi projekt wnętrzarski, ma być zwieńczeniem marzenia równie młodej pary, która (świadomie) postanowiła zamieszkać w małej nadmorskiej miejscowości Meta, w otoczeniu niezrównanej naturalnej scenerii Półwyspu Sorrentyńskiego, jednej z najbardziej urokliwych destynacji w naszym kraju. Mieszkanie znajduje się w strategicznym miejscu, z niesamowitym widokiem na wybrzeże i Zatokę Neapolitańską, ale – jak często bywa – wymagało innego rozmieszczenia przestrzeni, dopasowanego do wymagań nowych właścicieli. W swym minimalistycznym i niezwykle czystym w formie układzie projekt miał uwzględniać dwie fundamentalne kwestie: zachowanie więzi z pobliskim krajobrazem i zinterpretowanie na nowo tradycji, z nieustanną troską o nawet najmniejszy szczegół.

Wybór Scenario Crogiolo, historycznej kolekcji z archiwum Marazzi, doskonale odzwierciedla ściśle uzasadnione nawiązania projektanta: niebieskie pociągnięcia pędzla mają świadczyć o rzemieślniczej tradycji typowych dla miejscowości Vietri majolik oraz o kolorach morza i nieba. Ale dostrzega się tam zwłaszcza inspirację Gio Pontim i jego Hotelem Parco dei Principi, którego styl Amitrano odzwierciedlił na swój sposób: „Mistrz nauczył nas, że zestawiając ze sobą na różne sposoby płytkę w rozmiarze 20 x 20 w kolorze białym i niebieskim, można zaprojektować dziesiątki różnych dekorów. Piękno Scenario, w formacie właśnie 20 x 20 cm, leży w niesamowitych możliwościach personalizacyjnych, które określają różny charakter poszczególnych przestrzeni”.

Zastosowanie płytek z gresu wyłącznie w łazienkach i kuchni to nic innego jak koncepcja „diminutio”, biorąc pod uwagę precyzyjne i długotrwałe prace, jakie były wymagane – utworzono bowiem 6/7 kompozycji na każde pomieszczenie, a w przypadku każdej z nich ściśle zachowano kolorystykę „bieli z niebieskim”. Świadczy raczej o odwróceniu roli, „która odbiega od tradycyjnej nomenklatury wnętrz”, bowiem łazienki i kuchnia, jedyne pomieszczenia, które w tym domu zdominowanym przez biel, są udekorowane, posiadają strategicznie rozmieszczone fugi tworzące odpowiednią perspektywę.

Pod względem projektowym po raz kolejny mamy tu do czynienia z odwołaniem do krajobrazu. Długi, śnieżnobiały korytarz, który kończy się w udekorowanej łazience, celowo powoduje efekt zaskoczenia, tak nieoczekiwany, jak wyjątkowa panorama, jaka otwiera się przed turystami pod koniec tuneli biegnących wzdłuż tufowego klifu wybrzeża Sorrento.

W pierwszej łazience dostrzegamy Scenario Tappeto 1 Blu – z powierzchnią półmatową, dostępną w trzech odmianach kolorystycznych i od 25 do 50 rodzajów wykończenia, w drugiej Scenario Decoro Mix, a w kuchni kompozycja wielopłaszczyznowa obejmuje również płytkę jednobarwną, ułożoną w specjalnie opracowanej sekwencji kolorów, która wizualnie ma przypominać głębię morza.

 

Ph. Marino Miccio