Naturalność z techniczną duszą

czas trwania czytania minuty

Łącząc minimalistyczną elegancję z wiernością materiałowi, Naturalia doskonale oddaje ciepłe odcienie i szorstkość powierzchni piaskowca. Poza szeroką gamą dekoracji mozaikowych, płaskorzeźb i powierzchni rytowanych do wyboru są dekory geometryczne i dwa motywy kwiatowe, podkreślane przez trójwymiarowy efekt nowej technologii Touch

Poczucie przytulności i komfortu. A tym samym „naturalności”. Kolekcję Naturalia opracowano, mając na uwadze zwłaszcza neutralne kolory oraz nawiązania do ciepłych odcieni piaskowców, z których zaczerpnięto charakterystyczne żyłkowanie, kruszywo o różnej wielkości oraz, przede wszystkim, niepowtarzalną szorstkość tekstury powierzchni. Naturalia to płytki o doskonale wyważonym i eleganckim charakterze, które pozwalają na projektowanie różnorodnych pomieszczeń, ponieważ kolor, finezyjne nawiązanie do piaskowca, a także tradycja związana z jego obróbką czynią ten materiał czymś, co idealnie współgra z przeróżnymi elementami wykończeniowymi, od stylu klasycznego po współczesny.

Kolekcja ta cechuje się bowiem złożoną powierzchnią, o efekcie typowo strukturalnym możliwym za sprawą opracowanego w laboratoriach Marazzi rozwiązania Premium Technology 3D Ink, dzięki któremu uzyskuje się niezrównany realizm materiałów poprzez perfekcyjną zgodność elementów graficznych z trójwymiarowymi strukturami płaszczyzny. Naturalia to jednocześnie produkt ekologiczny, ponieważ powstaje w 40% z materiałów pochodzących z recyklingu, a to — wraz z troską o środowisko, jaką cechuje się cały cykl przemysłowy produkcji — pozwala na uzyskiwanie kredytów LEED® przez budynki, w których produkt ten jest stosowany.

W celu podkreślania konsystencji dotykowej kolekcji opracowano różne jej formaty: 60 x 60 cm, 60 x 120 cm oraz nowe formaty 100 x 100 cm na podłogę i 33 x 100 cm na okładziny. Naturalia powstała również z myślą o zastosowaniach zewnętrznych, w formatach 100 x 100 i 60 x 120 cm. Można więc dzięki niej zapewnić ciągłość stylów i materiałów pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, co jest coraz częstszą tendencją we współczesnej architekturze, przewidującą zacieranie granic między różnymi przestrzeniami. A w celu zaspokajania szerszego zakresu zastosowań zarówno w przestrzeniach zewnętrznych, jak i w pomieszczeniach wilgotnych, Naturalia dysponuje rozwiązaniem Premium Technology StepWise, które nadaje powierzchni doskonałe właściwości antypoślizgowe i odporność na naprężenia mechaniczne.

Minimalistyczna i elegancka zarazem kolekcja Naturalia jest dostępna w 5 kolorach: Bianco, Beige, Taupe, Grigio i Cenere. Świetnie łączy się z licznymi innymi kolekcjami Marazzi: od tych o efekcie drewna po te o efekcie kamienia. Sprawdzi się również jako rozwiązanie typu mix&match z kolekcjami z dekorem, korespondując z nimi pod względem barw. Całość dopełnia motyw dekoracyjny pozwalający na tworzenie niezwykle wyrazistych kolumn lub całych ścian, nawiązując do dawnych technik rzeźbiarskich, takich jak rytownictwo oraz płaskorzeźba; stąd płytki mozaikowe (30,3 x 30,3 cm — moduły, które można zastosować również na podłodze), płyty o strukturze pionowej w stylu płaskorzeźby (33 x 100 cm) oraz motyw trójwymiarowych prążków, o przebiegu poziomym (33 x 100 cm). Do dyspozycji są jednocześnie trzy dekory, które podkreślają szorstkie tło w postaci piaskowca, ale o delikatnym kolorze. Mowa o geometrycznym dekorze Micro w odcieniach Grigio i Beige oraz o dekorach z motywami kwiatowymi Classy i Incisione, które mają odpowiednio gęstszy i bardziej regularny wzór oraz wzór bujniejszy i bardziej rozszerzony. Te ostatnie uwydatniane są przez nowiuteńkie rozwiązanie Premium Technology Touch, w ramach którego — poprzez dwuetapowy cyfrowy druk atramentowy Inkjet — nakłada się na powierzchnię błyszczący i matowy drobny grys, uzyskując w ten sposób precyzyjne i selektywne wypukłe wzory. Tworzą one niesamowitą głębię i realizm materiałów.

Elegancja i harmonia, uniwersalność kompozycyjna i znaczne możliwości łączenia z innymi elementami — oto najważniejsze cechy tej kolekcji, która skupia w sobie całą wiedzę i efekty badań technologicznych firmy Marazzi.