People

To nie kwestia rozmiarów

czas trwania czytania: 5 minuty

Projektowanie Małej Łazienki: Nowe Rozwiązania - 1
wywiad z
Angeletti Ruzza

Angeletti Ruzza

Francesco Lucchese

Francesco Lucchese

Mała łazienka wymusza na projektantach koncentrowanie się na funkcjonalności i ergonomii. Pracownia Angeletti Ruzza wykorzystuje każdy centymetr przestrzeni, stosując kompaktowe i dopracowane w każdym szczególe rozwiązania; z kolei Francesco Lucchese stawia na wolne i niezależne formy, w przypadku których często punktem wyjścia jest umywalka.

Łazienka to pomieszczenie, które zmieniło się najbardziej i to nie tylko w domu, lecz także w przestrzeni publicznej i sektorze HoReCa. Zachodzące zmiany dotyczyły zarówno wykończenia, jak i elementów wyposażenia wnętrza, ale przede wszystkim sposobu postrzegania przestrzeni. W toku tej ewolucji materiały ceramiczne znalazły nowe formy, a zapowiada się ich dalszy rozwój. Zwróciliśmy się do designerów, którzy od lat projektują przestrzenie łazienkowe, aby opowiedzieli nam o najbliższych scenariuszach.

Angeletti Ruzza

„Przestrzeń, nawet ta bardzo mała, może zostać wykorzystana nawet do centymetra dzięki dopracowanym i inteligentnym rozwiązaniom. Armatura łazienkowa staje się elementem wystroju wnętrz, który upiększa i rozświetla przestrzeń, a „skóra” poszczególnych materiałów to doskonałe pole do badań projektowych i sensorycznych. Ceramika, zarówno ta zastosowana na sanitariatach, jak i na okładzinach, wykazała swój potencjał jako materiał plastyczny i bezpieczny: higieniczny i funkcjonalny, a jednocześnie ekspresyjny i zwiększający kreatywność. Obecnie dominuje „żądza natury”, pragnienie kontaktu z tym, co na zewnątrz i co nie jest sztuczne. W przyszłości materiały ceramiczne będą mogły również przyjąć nowe funkcje poprzez wykorzystanie ich zdolności do wymiany ciepła.

Łazienka stała się takim miejscem w naszych domach, w którym można się bawić, relaksować, czytać i rozmyślać. Stała się więc „miększa”, bardziej „tekstylna”: udekorowana i kolorowa, bardziej kobieca i przytulna, a panująca w niej atmosfer świadczy o gustach i osobowości jej właścicieli. To już nie czasy ostentacyjnego pokazywania statusu materialnego, lecz intymne i subtelne poszukiwanie miejsca, w którym możemy poczuć się szczęśliwi”.

 

 

Francesco Lucchese
„W ciągu ostatnich dziesięciu lat zauważyłem autonomiczny rozwój trzech stref łazienki: umywalki o swobodnych i niezależnych formach; bidetu i miski toaletowej, które często są oddzielone od reszty, aby zapewnić prywatność; wanny i prysznica – elementów ikonicznych i mających wręcz posągowy charakter. Jednocześnie przestrzenie duże i małe stały się bodźcem do stosowania produktów o różnym charakterze. Moja kolekcja You&Me dla Hatrii w 2002 roku stworzona była właśnie z myślą o łaziencepowstałej na jednym metrze kwadratowym. Projekt jest efektem badań nad ergonomią i maksymalnym wykorzystaniem tego pomieszczenia, dlatego oś sanitariatów jest przesunięta, co pozwoliło na optymalizację przestrzeni. Wymiary produktów spowodowały powstanie dwóch kategorii przestrzeni, czasami będących we wzajemnej relacji, a czasami mocno się różniących. Ale to strefa umywalki jako pierwsza określa styl łazienki!

Gres porcelanowy „opowiada” o wizji natury, która jest coraz bliższa „rzeczywistości”, ponieważ – dzięki zaawansowanemu procesowi produkcyjnemu – jest w stanie odtworzyć marmury, kamienie i drewno z dużą dozą wierności, chroniąc tym samym środowisko. Uwaga jednak na manieryzm. Zróżnicowane zastosowanie materiału w nowych pomieszczeniach to obecnie nowe wyzwania estetyczne, którym należy stawiać czoła z nową wizją strategiczną i mentalnością dostosowaną do świata designu”.