Nie tylko wnętrza: okładziny zewnętrzne z gresu porcelanowego w willi w okolicach Ragusy

czas trwania czytania minuty

W tej prywatnej willi kolekcje Treverkever i Stonework tworzą harmonijną ciągłość między przestrzeniami

Znamy go i kochamy za jego piękno i praktyczność, jesteśmy przyzwyczajeni do jego obecności w strefach dziennych, nocnych i w łazienkach, na ścianach lub posadzkach. Jednak wykorzystanie go do pokrycia elewacji prywatnego budynku wydaje nam się jeszcze dość zaskakującym rozwiązaniem. Villa LC to luksusowa prywatna rezydencja zaprojektowana przez sycylijską pracownię architektoniczną DFG Architetti, która postanowiła wykorzystać gres porcelanowy do wykonania posadzek zewnętrznych oraz elewacji.

Patrząc na zdjęcia tego domu ma się wrażenie, że gdzieś w oddali słychać morze i niemal czuje się zapach kaparów, których kwiaty każdego lata otulają wioski swoim zapachem i ożywiają kolorami charakterystyczne białe, kamienne murki bez zaprawy.

Można poczuć siłę otaczającej go natury, do której barw nawiązują materiały wybrane do realizacji tego projektu architektonicznego, doskonale wkomponowanego w kontekst.

Część elewacji pokryta jest gresem porcelanowym o efekcie drewna w formacie 20×120 cm z kolekcji Treverkever. Identyczny materiał wykorzystano do obłożenia schodów prowadzących do podcieni domu, a także brzegów skrzynek z kwiatami. Wybrany kolor (Sand) jest ciepły i tworzy kontrast z czernią, podkreślającą kształty brył architektonicznych.

Natomiast gres porcelanowy o efekcie kamienia z kolekcji Stonework, w jednym formacie 30×60 cm i w jednym jasnym odcieniu (White), który nadaje jasność i przestronność już i tak bardzo dużym przestrzeniom, tworzy antypoślizgową posadzkę wyznaczającą drogę aż do ogrodowego basenu typu infinity.

Kolejny raz gres udowadnia swoją uniwersalność i praktyczność. Niezliczone efekty strukturalne i naturalne barwy pozwalają tworzyć okładziny z zachowaniem ciągłości między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, co oferuje duże możliwości projektowe.
 

Credits: DFG Architetti
Zdjęcia: Marcello Bocchieri