Project Portfolio

Nowoczesna willa na palach

czas trwania czytania: 4 minuty

Gres o efekcie cementu i o efekcie kamienia w nowoczesnej willi nad wodą - 1

Dwa kroki od plaży i widok na morze, dom zawieszony nad wodą, stworzony w pogoni za życiem na świeżym powietrzu. Proste linie tworzące przestrzeń, z której można korzystać, mając pełną swobodę, zachowując ciągłość pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem.

Na wyspie Albarella, w północnej części Adriatyku, architektka Genny Augusti ze Studio di Architettura Leonardo projektuje miejsce z motywem przewodnim wody i lekkości. Jest to dom „zawieszony” nad dużym basenem: „willa powstaje z wody, by móc «spoglądać» w nieskończony horyzont morza, prosto na wschód”, zaznacza Augusti.

Dom o powierzchni prawie 300 m2 powstał na dawnym, dwurodzinnym domu, zagłuszonym przez roślinność, a przede wszystkim zbudowanym bez zwrócenia uwagi na bliskość morza. „Stąd pomysł stworzenia na dachu tarasu, który miał pozwolić właścicielom cieszyć się tym pięknym widokiem. Klient był zainteresowany prostymi liniami i przestrzeniami, z których można by korzystać z pełną swobodną.

Naszą inspiracją pozostaje absolutny mistrz, Mies Van Der Rohe, który dzięki swojej modernistycznej koncepcji potrafił nadać walor tradycyjnym materiałom dzięki czystym i prostym liniom. Priorytetem była dla mnie więź z krajobrazem i otaczającym terenem oraz stworzenie domu, w którym można żyć tak samo wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stąd znaczenie stref zewnętrznych, rozumianych jako miejsca do codziennego życia, w całkowitej wolności i w bliskim kontakcie z naturą. A duże przeszklenia podkreślają te właśnie cechy”.

Aby podkreślić i wspomóc utrzymanie ciągłości między przestrzeniami, wybrany został imitujący beton gres porcelanowy Memento w kolorze Silver, w dużym formacie (75 x 150 cm), który przewiduje minimalną, niemal nieistniejącą fugę. „To kolor, który daje całkowitą swobodę wyboru wyposażenia i który pasuje do takiego materiału jak naturalne drewno, zastosowane jako deska tarasowa wokół basenu i na stopniach schodów centralnych”.

Na taras wybrano kolekcję również z gresu porcelanowego o efekcie cementu Memento20, o dużej grubości i wymiarach 50 x 100 cm, ułożonego na podniesionej podłodze.

Basen tworzy skrzyżowanie z domem, do którego wchodzi się kładką nad wodą. Przestrzenie wewnątrz domu rozmieszczone są zasadniczo na parterze, z dużymi przeszkleniami i werandą o powierzchni 50 m2. Również w wyborze wyposażenia i wykończeń dominują rozwiązania liniowe, lecz nie chłodne, które podkreślają związek z naturą. W łazienkach niektóre części zostały pokryte dużymi płytami Mystone, Ceppo di Gré (w formacie 75 x 150 cm), „które pomagają stworzyć w łazience bardziej intymny i delikatny klimat. Ogólnie rzecz ujmując, szerokie zastosowanie gresu porcelanowego podyktowane jest względami praktycznymi oraz wygodą użytkowania, w połączeniu z jednolitością kolorów i trwałością, która wraz z upływem czasu pozostaje prawie niezmieniona”. Są to warunki nie bez znaczenia, jeśli chodzi o budynki mieszkalne wystawione na działanie klimatu morskiego.

 

Autor zdjęć: Matilde Franzolin