Nowy pełen zieleni portal symbol przemysłowej przeszłości

czas trwania czytania minuty

Dzięki projektowi pracowni L2 Architetti na terenie poprzemysłowym, teraz mieszkaniowym, powstał w jednej z dzielnic interesujący nowy obiekt architektoniczny w otoczeniu sporej dawki zieleni.

Znajdujemy się w mieście metropolitalnym Mediolan, przy ulicy Fratelli Casiraghi w Sesto san Giovanni, gdzie mediolańska pracownia L2 Architetti (Francesco Lorenzelli, Cristina Lancetti i Federico Lorenzelli) opracowała projekt przebudowy ostatniej nieużytkowanej części kompleksu poprzemysłowego przekształconego na użytek mieszkaniowy. Znajduje się on niedaleko centrum, ale na terenie miejskim, który raczej jest nieuporządkowany, a więc wymaga reorganizacji architektonicznej.

„Bryły podzielono tak, by uzyskać wyważony układ planistyczno-wolumetryczny obejmujący cztery budynki – objaśnia Francesco Lorenzelli – z których trzy przeznaczone są na mieszkania, jeden czteropiętrowy i dwa sześciopiętrowe, a obiekt wejściowy obejmuje recepcję i pomieszczenia dla administracji wspólnoty mieszkaniowej”. W sumie przygotowano w nim 65 apartamentów klasy A.
Doskonale wyważona jest również relacja z przestrzeniami otwartymi i znaczna ilość zieleni, która stanowi motyw przewodni całego kompleksu i jest od razu zauważalna w zmienionej konfiguracji portalu wejściowego, w którego części górnej znajdują się wielkie kwietniki z bujną zieloną roślinnością opadającą również na drogę. Geometria, pokaźne wymiary, ale przede wszystkim płyty z gresu High Performance Mystone Ceppo di Gré marki Marazzi, zastosowane jako okładzina w kolorze Grey w dużym formacie 75 x 150 cm, przypominają o industrialnym pochodzeniu tego miejsca.

W budynkach, dodaje projektant, „materiały elewacji to gładki tynk w jasnym kolorze w przypadku stref z izolacją termiczną, natomiast w przypadku pozostałych części wybrano okładzinę z płyt Mystone Ceppo di Gré – to ciekawy detal fasady, który przechodzi również do kuluarów – i do wnętrza budynków, na parterze, na klatkach schodowych i na niektórych ścianach przy oknach”, stając się doskonałym elementem ciągłości między wnętrzem i zewnętrzem.

Kolekcja Mystone Ceppo di Gré, dostępna w 4 naturalnych kolorach, wielu rozmiarach i rodzajach powierzchni, dysponuje również innowacyjną technologią antypoślizgową StepWise, niezbędną na obszarach o dużym natężeniu ruchu, a jednocześnie gwarantująca powierzchnią miękkość w dotyku.

Na podłogach kuluarów, w ramach wyraźnego kontrastu barw z czerwonymi ścianami, postawiono natomiast na nowe wykończenie Mystone Basalto Piombo Naturalny, które jest odzwierciedleniem najbardziej zwartego kamienia wulkanicznego i które również wykonano z zastosowaniem technologii High Performance zapewniającej odporność i uniwersalny charakter powierzchniom wewnętrznym oraz zewnętrznym. Ta sama kolekcja, w wersji z powierzchnią strukturalną, została z kolei wybrana jako okładzina podłóg w holu wejściowym.

Zdjęcia: Andrea Martiradonna