Project Portfolio

Nowy zakład produkcyjny i nowe biura firmy Mozzanica w Osnago

czas trwania czytania: 5 minuty

Nowy zakład produkcyjny i nowe biura firmy Mozzanica w Osnago

Kolekcja płytek w dużym formacie Grande Stone Look Ceppo di Gré firmy Marazzi została wybrana przez pracownię Alessandro Villa Studio do nowej siedziby firmy Mozzanica. Zastosowano je w różnych pomieszczeniach budynku między innymi ze względu na właściwości materiału ceramicznego idealnie nadającego się do swobodnego i praktycznie nieograniczonego projektowania.

O projekt przekształcenia budynku o przeznaczeniu produkcyjnym w przestronny kompleks wielofunkcyjny zadbała pracownia Alessandro Villa Studio, a opracowano go na potrzeby nowej siedziby lombardzkiej firmy Mozzanica w Osnago (prowincja Lecco), oferującej systemy i usługi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. To nie tylko rozbudowa i reorganizacja przestrzeni obejmującej trzy główne strefy, tj. biura, część produkcyjną i duży obszar przeznaczony na działalność szkoleniową oraz kursy z zakresu bezpieczeństwa i systemów zapobiegania pożarom, ale także powiększenie stworzonych wcześniej przestrzeni biurowych i parteru, rozciągniętych teraz na magazyn na wyższym piętrze, oraz budowa nowej bryły w obrębie budynku fabryki.


Ponadto szerokie rozstawienie filarów i znacząca wysokość budynku pozwoliły na stworzenie struktury wewnątrz budynku pierwotnie przemysłowego, z nową fasadą skierowaną w stronę strefy produkcyjnej. „Na parterze wszystkie strefy przeznaczone dla gości zostały pomyślane jako przestrzenie płynne i wzajemnie ze sobą połączone, łatwe do przekształcenia na potrzeby wydarzeń specjalnych. Przeszklenia i mobilne ściany umożliwiają przedostawanie się naturalnego światła do miejsc najbardziej oddalonych od okien, takich jak atrium na całej wysokości głównej klatki schodowej, w kierunku którego zbiegają się wszystkie korytarze i do którego przylegają niektóre biura na pierwszym piętrze”, mówi architekt Alessandro Villa. Materiały i kolory zostały zaczerpnięte z dawnego przemysłowego budynku kompleksu, z zachowaniem wyraźnych kontrastów.


„Do wyłożenia wejścia, audytorium i dużego atrium o podwójnej wysokości wybraliśmy duże płyty o grubości zaledwie 6 mm z gresu porcelanowego Grande Stone Look Ceppo di Gré Grey firmy Marazzi, tak by nadać architektoniczny sens wewnętrznej przestrzeni, jak gdyby stanowiły fasadę budynku, którego geometrię spoin starannie zaprojektowaliśmy. Wybraliśmy takie rozwiązanie, aby przekazać typowe właśnie dla architektury poczucie trwałości i aby wspólne przestrzenie oraz przejścia były traktowane jako wewnętrzny plac. Wybór wykończenia Ceppo di Gré wynika z lombardzkiej tradycji odwoływania się na fasadach budynków do tej estetyki znanej również jako „beton mediolański”.


Efekt Ceppo wzbogaca bowiem postrzeganie powierzchni, a jednocześnie współgra z industrialnym charakterem podłóg wykonanych z polerowanego betonu” – mówi projektant. Kolekcja Grande Stone Look Ceppo di Gré firmy Marazzi, dostępna również w wariantach Gris du Gent, Granito Black i Pietra di Vals, spełniająca wysokie parametry techniczne, posiada szeroki wachlarz zastosowań i możliwości personalizacji na potrzeby klienta zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych.
Barwna energia płytek w dużym formacie i o niedużej grubości należących do kolekcji Eclettica jest często wykorzystywana w toaletach, gdzie oryginalny kolor Purple przeplata się z innowacyjną strukturą Diamond 3D.


Zdjęcia: Maurizio Montagna

zapoznaj się z kolekcjami