NSF/ANSI 51 – certyfikat bezpieczeństwa żywności dla powierzchni

czas trwania czytania minuty

W sektorze powierzchni ceramicznych certyfikat NSF/ANSI 51 przyznawany przez American National Standard for Food Equipment – niezależną organizację certyfikującą produkty dla sektora spożywczego świadczącego prywatne i komercyjne usługi gastronomiczne – potwierdza jakość oraz ilość surowców, z jakich produkowane są duże płyty z gresu porcelanowego.

NSF określa wymagania, jakie musi zapewniać dany produkt, aby nie uwalniał do żywności substancji niebezpiecznych lub toksycznych (na przykład arsenu, kadmu, rtęci czy ołowiu), aby był łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu.

Płyty z kolekcji The Top marki Marazzi posiadają certyfikat NSF/ANSI 51, który zapewnia im wysokie międzynarodowe standardy bezpieczeństwa żywności w przypadku powierzchni z kolekcji stosowanych jako blaty robocze oraz inne powierzchnie wsporcze; są to właściwości, które dołączają do i tak już szerokiej gamy parametrów technicznych tego produktu.

Powierzchnie z gresu porcelanowego Marazzi są bowiem plamoodporne, odporne na uderzenia i zarysowania, mrozoodporne i nie zmieniają koloru ani struktury, jeśli poddaje się je działaniu promieni UV, są łatwe w utrzymywaniu czystości i trwałe, odporne na zabrudzenia, kwasy i pleśń.

Ponadto marki posiadające certyfikat NSF/ANSI 51 zapewniają stałą zgodność z formułami produkcji zgodnymi z przewidzianymi protokołami, ponieważ jednostki certyfikujące mogą przeprowadzić kontrole w dowolnym momencie, bez jakiegokolwiek uprzedzenia.

 

NSF – norma międzynarodowa

American National Standard for Food Equipment udziela certyfikatów dla materiałów w oparciu o standardy zgodne z kryteriami globalnej inicjatywy bezpieczeństwa żywności (GFSI), a także z certyfikatami dla sprzętu do użytku spożywczego i mieszanek niespożywczych.

Wymagania certyfikacyjne przewidują kontrolę i ewentualną rewizję materiałów składowych produktu, jego konstrukcji i procesu realizacji – co korzystnie przekłada się na bezpieczeństwo żywności i zapewnia możliwość czyszczenia powierzchni oraz sprzętu –, ale też testy parametrów związanych z bezpieczeństwem żywności i inspekcję zakładu produkcyjnego.

 

Kolekcja The Top teraz również z Puro Marazzi Antibacterial

Szeroka gama płyt The Top teraz występuje również w wersji Puro Marazzi Antibacterial, czyli z innowacyjną technologią antybakteryjną stosowaną na powierzchniach ceramicznych, wykonaną w celu wyeliminowania nawet 99,9% bakterii oraz innych szkodliwych mikroorganizmów mogących występować na produkcie.
Dzięki dodatkom przeciwdziałającym namnażaniu się drobnoustrojów we wczesnych etapach wypalania produktów Puro Marazzi Antibacterial gwarantuje stałe działanie przeciwko szerokiemu spektrum bakterii w każdych warunkach oświetleniowych oraz wyjątkową trwałość powierzchni, bowiem jest w stanie dynamicznie zapobiegać tworzeniu się oznak degradacji organicznej. To rozwiązanie, które sprawia, że The Top to najlepsze rozwiązanie do wszelkich przestrzeni przeznaczonych na przygotowywanie i konsumpcję żywności oraz miejsc, w których konieczne jest zapewnienie wysokich parametrów bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego.