Project Portfolio

Oddział medyczny niczym luksusowy hotel

czas trwania czytania: 4 minuty

Oddział medyczny niczym luksusowy hotel

W Tajwanie Centrum Opieki Poporodowej w Show Chwan Memorial Hospital zostało zaprojektowane przez pracownię JEC Interior Co. jak pięciogwiazdkowy hotel. Podstawą projektu była refleksja nad tym, w jaki sposób zwrócić uwagę mieszkańców na kwestie związane ze zdrowiem.

Wchodząc do Show Chwan Memorial Hospital w Lukang Township, niewielkim mieście na północno-zachodnim wybrzeżu Tajwanu, ma się wrażenie, iż jest to pięciogwiazdkowy hotel. Health Park (Park zdrowia) – nazwa jak najbardziej adekwatna – powstał z inicjatywy prezesa szpitala Huang Min-Ho w jego rodzinnym mieście. Jest zainspirowany amerykańskim szpitalem Mayo Medical Center, a jego zadaniem jest wdrażanie medycyny prewencyjnej na obszarach wiejskich, odchodząc od rygorystycznie funkcjonalnych elementów typowych dla zachodnich placówek medycznych. Oprócz nowoczesnego sprzętu i wykwalifikowanego personelu medycznego, w „parku zdrowia” znajdują się liczne obiekty rekreacyjne, takie jak restauracje, centrum handlowe, miejsca noclegowe czy usługi transportowe. Organizowane są tam imprezy i kursy edukacyjne, których celem jest przybliżenie całej społeczności ważnego zagadnienia, jakim jest zdrowie.


Wizytówką obiektu jest oddział Opieki Poporodowej, zaprojektowany przez pracownię JEC Interior Co. Ltd z Tajpej, gdzie opieką otacza się kobiety w okresie poporodowym i ich nowo narodzone dzieci: wszystko odbywa się tam zgodnie z chińską tradycją, w której po porodzie, świeżo upieczone matki, powinny odpoczywać przez miesiąc, aby wrócić do pełnej formy fizycznej. 


Już od samego wejścia, poprzez dobór wyposażenia i materiałów, każdy szczegół tak zaprojektowano, aby tworzyć relaksującą atmosferę luksusowego hotelu. Jak opowiadają projektanci: „Decydując się na kolekcje Marazzi, wybrane w salonie Link Kind Trading, chcieliśmy stworzyć w pomieszczeniu atmosferę skandynawskiego salonu, z paletą ciepłych kolorów, kładąc nacisk na dobre samopoczucie i relaks tak niezbędne do odzyskania formy fizycznej i psychicznej”. Hol przy wejściu i kawiarnia wyłożono płytkami gresowymi Allmarble Altissimo, które przywołują elegancję najrzadszych marmurów, natomiast w przypadku podłóg w korytarzach i sali dla noworodków wykorzystano jednorodność graficzną gresu porcelanowego Mystone Pietra Italia, który nadaje pomieszczeniom wyszukaną elegancję. Sale szpitalne wyglądają jak apartamenty wyposażone w designerskie elementy, podzielone białą boazerią, którą podkreślają deski podłogowe z kolekcji płytek z gresu o efekcie drewna Treverkcharme w naturalnych odcieniach, w wariantach White i Taupe, będące owocem starannych poszukiwań kolorów przez projektantów. To samo przyjemne uczucie wywołuje spokojny minimalizm łazienek, wyłożonych płytkami z kolekcji Mellow, zastosowanych tutaj w pastelowych wariantach Cotton, Ginger, Sugar, Peach i Indaco, które nawiązują do jasności majoliki.    


Projekt zrealizowany we współpracy z dystrybutorem Link Kind Trading