Kolory i materiały umożliwiające zaprojektowanie kuchni w stylu industrialnym

czas trwania czytania minuty

Dawna, niezobowiązująca, kreatywna i pełna szyku atmosfera: to charakterystyczne cechy kuchni w stylu industrialnym

Styl industrialny, inspirowany nowojorskimi loftami charakteryzującymi się otwartymi przestrzeniami i wysokimi sufitami, jest bardzo cenionym trendem w zakresie aranżacji wnętrz, który znajduje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach domu.

Kuchnie w stylu industrialnym łączą w najlepszy możliwy sposób typowe cechy vintage z elementami o współczesnym charakterze, tworząc mieszankę elementów, dzięki której wnętrza stają się jednocześnie przytulne i dynamiczne.

Jeśli chodzi o kolory, kuchnie w stylu industrialnym preferują odcienie przywołujące urok dawnych fabryk. Ciemne tonacje – wśród których niekwestionowanie króluje czerń – zwykle zrównoważone są obecnością dużej ilości światła naturalnego, które dociera do pomieszczenia przez duże okna, bądź sztucznego, uzyskanego dzięki zainstalowanym systemom oświetlenia.

Atmosfera, jaką tworzy kuchnia w stylu industrialnym, wyraża się w surowości i oszczędnym charakterze zastosowanych elementów, a także w dużych przestrzeniach roboczych, idealnych w przypadku przyjmowania gości. Dominuje filozofia odzysku połączona z praktycznymi aspektami, dzięki której takie elementy jak na przykład węże hydrauliczne, pojemniki i regały odnajdują swoje drugie życie.

Również wygląd ścian i posadzki odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu efektu industrialnego. Jeśli nie masz do dyspozycji pięknej ceglanej ściany, którą można by pozostawić w stanie naturalnym lub pomalować na biało, zastosuj okładzinę gresową o efekcie surowej cegły. Kolekcja Bricco Marazzi – idealna do realizacji okładzin ściennych i posadzkowych – pozwala odtworzyć dawny urok surowej cegły w gamie neutralnych odcieni, która doskonale pasuje do drewna i cementu. Jeśli kochacie styl vintage tradycyjnej majoliki ceramicznej, kolekcja Pottery Marazzi, wzorowana na azulejos, jest idealnym rozwiązaniem, aby nadać postarzony wygląd ścianie będącej głównym tłem. Natomiast ten, kto poszukuje minimalistycznego efektu i chce mieć możliwość wykorzystania uniwersalnych właściwości ceramiki, może wybrać kolekcję Essenziale, w stylu „total white” i o grubości zaledwie 6 mm.

Aby przywołać dawne klimaty, najczęściej stosuje się takie materiały jak metale, na przykład żelazo i stal szczotkowaną (ale również błyszczącą), drewno naturalne lub drewno o wyraźnej strukturze oraz cement.

W tym ostatnim przypadku dobrym rozwiązaniem może być kolekcja Powder Marazzi. Gres porcelanowy o efekcie cementu jest dostępny w sześciu odcieniach, kolekcja zawiera również płytki sześciokątne i proponuje oryginalne wzory, aby umożliwić personalizację ścian lub posadzki kuchni w stylu industrialnym.

Natomiast propozycją dla miłośników najnowszych trendów, w których obecnie króluje efekt weneckiego lastriko lub odłamków kamieni, jest kolekcja Mystone Ceppo di Gré. Nowy gres, który wiernie imituje cechy lombardzkiej skały, charakteryzującej się obecnością w jej strukturze dużych otoczaków. Kolekcja Ceppo di Gré jest dostępna w czterech odcieniach, dwóch zimnych i dwóch ciepłych, które dobrze komponują się z drewnem, metalami i ciemnymi kolorami typowymi dla kuchni w stylu industrialnym.