Penthouse w Hiszpanii jako przykład współczesnego projektowania na terenach górskich

czas trwania czytania minuty

Gres Marazzi o efekcie drewna i kamienia jako współczesna interpretacja klasycznych materiałów

Jak z jednej strony nie stracić górskiego charakteru miejsca, a z drugiej nie być zmuszonym do rezygnacji ze współczesnego, aktualnego stylu?

Projekt tego penthouse'u, zrealizowany przez hiszpańskie studio Bedeo, daje z pewnością wiele odpowiedzi i inspiracji w tym temacie. Dom znajduje się w górach katalońskiej prowincji Lleida, składa się z dwóch pięter z poddaszem, a z jego okien roztacza się panorama na okoliczne krajobrazy górskie.

Styl projektu jest wyraźnie współczesny, ale doskonale wpisuje się w kontekst otoczenia dzięki starannemu doborowi materiałów i wykończeń, które są z jednej strony nowoczesne, a z drugiej idealnie dopasowane do górskiego pejzażu.

Przede wszystkim nie mogło zabraknąć drewna, będącego głównym bohaterem każdego górskiego domu. Zostało ono wykorzystane w projekcie w wielu różnych odmianach i odsłonach: od posadzki po okładzinę, od materiałów wykończeniowych w kuchni po listwy drzwiowe, elementy wyposażenia i sufit.

Jest tu wiele drewna naturalnego, a także gres o efekcie drewna, który został wybrany przez projektantów jako materiał na posadzkę penthouse'u. To wersja imitująca naturalny dąb z kolekcjiTreverktrend Marazzi. Ułożony we wszystkich pomieszczeniach, tworzy bardzo mocny efekt ciągłości przestrzennej.

Również kamień jest jednym z klasycznych materiałów wykorzystywanych w górskich domach. W tym przypadku dzięki zastosowaniu gresu o efekcie kamienia materiał nabiera bardziej zdecydowanego i współczesnego charakteru. Kolekcję Mystone Ardesia wykorzystano w celu wprowadzenia ciemniejszych elementów, natomiast kolekcja Stone Art posłużyła do dekoracji bryły kominka, której nadano efekt 3D w poziome linie.

W tym hiszpańskim penthousie nie brakuje też akcentów dekoracyjnych uzyskanych dzięki innym okładzinom ceramicznym. Główną ścianę łazienki przy sypialni zdobią płytki cementowe Materika, tę samą kolekcję w wersji struktury szpachlowej zastosowano też jako okładzinę sąsiedniej ściany, która doskonale komponuje się z górskim drewnem.

W mniejszej łazience postawiono natomiast na efekt mix&match między gresem o efekcie drewna Treverktrend i gresem o efekcie terakoty-cementu Clays, wybranym w odcieniu Lava i w formacie 60×120 cm.

Odwiedź ten fascynujący hiszpański penthouse w naszej galerii zdjęć.