Piękna Prowansja

czas trwania czytania minuty

W projekcie bistro w miejscowości Hyères Jean-François Parodi proponuje dynamiczną przestrzeń, wykorzystując kolor oraz innowacyjne materiały. Delikatny marmur zastąpiono w nim bowiem gresem najnowszej generacji, produkowanym przez firmę Marazzi.

Urlop w Hyères – słynnej nadmorskiej miejscowości położonej około dwadzieścia kilometrów od Tulonu – to niezapomniane doświadczenie, można tam bowiem poznać jedną z wielu dusz słynnej Prowansji.
Przechadzanie się po jej malowniczych uliczkach to odnajdywanie jednocześnie atmosfery dawnej i współczesnej. Pływanie w niewielkich zatoczkach utworzonych przez krystaliczne morze i odkrywanie niczym niezmąconej natury słynnego archipelagu – w którym najbardziej znaną wyspą jest Porquerolles – to jak przepełnianie oczu magią, w towarzystwie dźwięku cykad i szumiących fal.
Ale poetycki charakter Hyères przejawia się również w doskonałej lokalnej kuchni, tak wielce docenianej przez turystów z wielu różnych krajów. Zupa bouillabaisse, anchoide, tapenada, ratatouille to tylko niektóre ze słynnych potraw, których można posmakować w niewielkich barach i restauracjach wzdłuż promenady, mając pewność autentyczności i śródziemnomorskiego charakteru tego miejsca.

Najnowszy projekt La Brasserie des Îles cechuje się niezwykłą dynamiką, która sprawia, iż odbiega on od przestrzeni bardziej tradycyjnych ze względu na wykorzystanie żywych kolorów i swobodne łączenie różnych materiałów. „Lubię nadawać poczucie tożsamości każdemu miejscu, które tworzę”, stwierdza projektakt, architekt Jean-François Parodi z pracowni SA&RO. Przepełniony naturalnym światłem, które wpada dzięki wielkim oknom dachowym i przeszkleniom wzdłuż dwóch boków lokalu, ten typowo francuski bar przekąskowy zachęca gości swą strefą jadalną składającą się z długiej sekwencji małych stolików, do których dołączony jest jeden większy, przeznaczony na kilkanaście osób.

Marmur dawniej wykorzystywany w tego typu bistro na blaty stolików zastąpiono tutaj płytami w bardzo dużym formacie z cienkiego gresu porcelanowego barwionego w masie, The Top Marble Look Capraia o grubości 12 mm, będącego efektem nowoczesnej technologii cyfrowej Marazzi, w ramach której do niesamowitego efektu przypominającego naturalny materiał dodano niezrównaną trwałość i łatwość utrzymania. Błyszczące wykończenie natomiast podkreśla elegancję żyłkowania zastosowaną w gresie Grande Marble Look Capraia, który zastosowano na ścianie w piwniczce z winami. Ta sama kolekcja Grande została wykorzystana w kąciku rozmów, w intensywnym ciemnym wariancie Marble Look Saint Laurent (120 x 240 cm) – ale widoczna jest też na ladzie baru – tutaj jednak ma ona, według koncepcji projektanta, stanowić tło scenograficzne podkreślające kwaśną żółć i kobaltowy błękit kolorowych siedzisk.   

Zdjęcia: Alexandre Scarciglia