Design

Płytki kwadratowe czy prostokątne: jak wybrać idealny format

czas trwania czytania: 8 minuty

Płytki kwadratowe, prostokątne lub sześciokątne: wybór formatu - 1

Odpowiedni wybór kształtu płytek udoskonali przestrzeń w Twoim domu

Przeglądanie katalogu płytek jest jak zanurzenie się w urzekającym świecie: obraz po obrazie pojawiają się różne kolory, style, rozmiary, kształty. W obliczu tak wielkiej różnorodności nie jest łatwo dokonać wyboru.

Uporządkowanie wielu pomysłów, które pojawiają się na stronach katalogu, jest możliwe pod warunkiem, że skupimy się na jednym konkretnym aspekcie. W tym artykule skoncentrujemy naszą uwagę na kwestii formatu płytek. Jaki jest więc idealny format: płytki kwadratowe, prostokątne czy sześciokątne?
 

Płytki w formacie prostokątnym

Wśród płytek prostokątnych najbardziej charakterystyczne są długie formaty, takie jak listewki, listwy i deszczułki, typowe dla płytek o efekcie drewna.

Zmieniając wzór ułożenia płytek prostokątnych, czyli ich układ geometryczny, można podkreślić pewne przestrzenie i w razie potrzeby zminimalizować nieregularności, np. w pomieszczeniu z nieregularnymi kątami lub w długiej, wąskiej przestrzeni.

Długie prostokątne płytki ułożone diagonalnie, to znaczy pod kątem 45° względem ścian, minimalizują nierówności wynikające z ich nieortogonalnego układu, co często zdarza się zwłaszcza w zabytkowych budynkach. Natomiast długie prostokątne płytki ułożone prosto, czyli równolegle do ścian, optycznie zwiększają jeden z wymiarów. Tak więc jeśli w małym pokoju są one ułożone tak, że ich długa krawędź jest równoległa do najkrótszej ściany, poszerzają przestrzeń i równoważą jej proporcje. Natomiast jeżeli są ułożone zgodnie z kierunkiem światła wpadającego przez okno, podkreślają jasność wnętrza.

Możesz się zainspirować deszczułkami o wymiarach 10x100 i 13x100 cm z kolekcji gresu porcelanowego o efekcie drewna Treverkcountry Marazzi, która we współczesny sposób nawiązuje do parkietu, na którym widoczny jest upływ czasu, z delikatnym i wyszukanym akcentem rustykalnym. Przy wykorzystaniu płytek gresowych o efekcie drewna w różnych wymiarach możesz nadać powierzchniom dynamikę, wybierając wzór ułożenia łączący kilka formatów.

Ciekawy jest również wymiar 180x22,5 cm z kolekcji gresu porcelanowego o efekcie drewna Vero, nawiązujący do tradycyjnego formatu deszczułek. Dzięki nowej, awangardowej technologii, idealnie dopasowującej strukturę i grafikę, kolekcja Vero doskonale imituje dąb, naturalny materiał, którym jest inspirowana.
 

Płytki w formacie kwadratowym

Płytki kwadratowe to nieprzemijająca klasyka. Jeszcze kilka dziesięcioleci temu standardowymi wymiarami były 20x20 lub 33x33 cm, jednak już od wielu lat preferowany jest kwadrat o wymiarach 60x60 cm, który znajduje zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach. W nowoczesnych aranżacjach dominującym trendem w projektowaniu wnętrz jest ukierunkowanie na duże formaty.

Duże kwadratowe płytki mają bowiem mniej fug, a więc nadają powierzchniom – posadzkom lub ścianom – wrażenie ciągłości, które optycznie zwiększa przestrzenie i bryły. To wrażenie można jeszcze dodatkowo pogłębić, wykonując fugi w taki sposób, aby ich łączenia były jak najmniej widoczne. Do tego celu nadają się kwadratowe płytki rektyfikowane, czyli o idealnie prostych krawędziach, przeznaczone do układania z bardzo małą fugą (2 mm), najlepiej w kolorze płytek.

Ponadto to właśnie w przypadku największych wymiarów można w pełni docenić efekt estetyczny płytek. Wśród wielu propozycji Marazzi znajdują się kolekcje Mystone Limestone i Mystone Moon, obie z gresu o efekcie kamienia, dostępne w różnych kwadratowych formatach rektyfikowanych, od najmniejszego 60x60 cm do największego 120x120 cm. W obu kolekcjach zastosowano innowacyjną technologię StepWise™, która sprawia, że powierzchnie charakteryzują się doskonałymi właściwościami antypoślizgowymi, a jednocześnie są miękkie w dotyku.

Wśród kwadratowych formatów inne nawiązanie strukturalne odnajdziemy w kolekcji Terratech, inspirowanej gliną i imitującej jej zakurzone odcienie. Terratech jest produktem wysokotechnicznym, również w tej kolekcji wykorzystane zostały technologie StepWise™ i Bodyplus. Dzięki technologii Bodyplus płytki Terratech charakteryzują się obecnością odłamków barwionych w masie, co zapewnia produktowi niezwykle naturalny wygląd. Kolekcja jest również dostępna w wymiarach 60x60 cm oraz w formatach prostokątnych 30x60 i 75x150 cm.
 

Płytki w formacie sześciokątnym

Płytki sześciokątne – o strukturze plastra miodu – są dziś bardzo modne, jednak ich historia jest już dosyć długa. Sięga ona drugiej połowy XIX w., epoki płytek produkowanych z prasowanego cementu: płytek cementowych.

Przy wykorzystaniu płytek sześciokątnych można układać kompozycje kolorystyczne, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, lecz także tworzą efekty optyczne pozwalające wizualnie zwiększyć lub wydłużyć wybrane powierzchnie, zrównoważyć proporcje bądź ukryć nieregularną geometrię pomieszczenia.

Format sześciokątny można łatwo łączyć z wieloma stylami: minimalistycznym, vintage, klasycznym, shabby chic lub rustykalnym. Idealnym przykładem są tutaj trzy kolekcje płytek z gresu porcelanowego Marazzi, które proponują efekt cementu i terakotyClays, Powder, Cotti d’Italia – oraz Allmarble, kolekcja z gresu porcelanowego inspirowana najcenniejszymi marmurami.

Format sześciokątny jest również bardzo uniwersalny, ponieważ można go łączyć z płytkami prostokątnymi z tego samego materiału, bądź też zestawiać z innymi płytkami, różniącymi się zarówno kształtem, jak i materiałem.