Design

Trendy we wzornictwie: inspiracje z tradycji północnoafrykańskiej

czas trwania czytania: 5 minuty

Trend Design 2020: płytki w stylu marokańskim - 1

Setki odcieni, nieregularne powierzchnie: urok płytek 10x10 przypominających styl tych ręcznie wytwarzanych, w aż 12 błyszczących kolorach

Małe, lśniące, kolorowe, różniące się jedna od drugiej. To płytki w stylu marokańskim, jedna z tendencji na 2020 rok w projektowaniu wnętrz.

Od wieków marokańscy rzemieślnicy produkują ręcznie, tą samą, niezmienną przez lata metodą, wspaniałe płytki z glazurowanej terakoty, wykorzystywane do tworzenia tradycyjnej mozaiki marokańskiej, w której płytki ceramiczne łączone są w skomplikowane geometryczne wzory, zwane zellige lub zellij.

To właśnie zellige były źródłem inspiracji dla Marazzi przy tworzeniu Zellige, kolekcji celebrującej wyjątkowość niedoskonałości w kalejdoskopie kolorów i odcieni. Opowiemy o tym w naszym artykule, pokazując, dlaczego te płytki są idealne do pokrycia ścian każdego pomieszczenia w domu.

O wyjątkowości tej kolekcji stanowi właśnie wygląd „handmade” płytek, wynikający zarówno z różnic chromatycznych między poszczególnymi kafelkami, jak i z wykończenia krawędzi, które są proste, ale nieco nieregularne, tak jak gdyby zostały ręcznie obrobione dłutem. Są to specjalnie tworzone efekty, uzyskiwane przy użyciu zaawansowanej technologii, dzięki której można imitować rzemieślniczą obróbkę majoliki.

Idealne jako okładzina łazienkowa, płytki w stylu marokańskim z kolekcji Zellige tworzą jednolite powierzchnie pionowe, bądź mogą być wykorzystywane do różnicowania ścian i przestrzeni, w małym formacie 10x10 cm lub w wersji mozaikowej, z płytkami o oryginalnych skośnych cięciach, dostępnej w 3 wariantach kolorystycznych i w formacie 30x30 cm.

Nadają się nie tylko do łazienki: płytki z kolekcji Zellige są również eleganckim i funkcjonalnym rozwiązaniem do aranżacji ścian i osłon przeciwbryzgowych w kuchni. Błyszczące wykończenie i nieregularności tworzone ad hoc na każdej płytce dopełniają charakter kolekcji, dostępnej w aż 12 odcieniach, w tym takich jak Gesso, Lana, Salvia, Argilla, Cammello, Carbone, Bosco, Corallo, Cielo, Turchese, Petrolio, China.

Nowe trendy na 2020 rok sugerują wykorzystanie płytek w stylu marokańskiego rękodzieła również do ozdobienia ścian salonu poprzez ich wykorzystanie jako okładziny pokrywającej całą wysokość ściany. Dzięki błyszczącemu wykończeniu, zmieniającym się odcieniom i nieregularnym kształtom Zellige, światło wibruje na ścianach, zmieniając je w opalizujące powierzchnie. Ponadto można tworzyć nieskończoną liczbę różnych kombinacji: w ten sposób każda ściana staje się wyjątkowa i niepowtarzalna. Dzięki cieniowaniu – czyli zróżnicowaniu kolorystycznemu – oraz dzięki różnym wersjom graficznym płytek, dla każdego z 12 kolorów mamy do dyspozycji aż 70 różnych płytek do ułożenia.

Płytki Zellige Marazzi są tak uniwersalne, że mogą znaleźć zastosowanie w każdym pomieszczeniu domu, również w sypialni, gdzie można je wykorzystać do stworzenia ornamentalnej dekoracji w stylu etno-chic u szczytu łóżka. Zaskakująco dobrze komponują się też z przeciwstawnymi stylami, takimi jak styl vintage i współczesny, czy też styl klasyczny i rustykalny. Doskonale łączą się również z różnymi rodzajami płytek podłogowych, na przykład o efekcie drewna, efekcie żywicy lub efekcie lastriko.

zapoznaj się z kolekcjami