Pomysły i sugestie, by upiększyć małą łazienkę

czas trwania czytania minuty

Niech rozmiary łazienki nie stanowią wymówki: mała wcale nie oznacza niefunkcjonalna czy niemodna. Oto wskazówki na jej udoskonalenie za pośrednictwem kilku trików projektowych.

Meble oszczędzające przestrzeń: pomysły na małą łazienkę

Jeśli chodzi o umeblowanie, istnieją różne rozwiązania pozwalające na umieszczenie w tym pomieszczeniu mebli, sanitariatów, pryszniców i małych wanien. Aby bowiem zyskać każdy będący na wagę złota centymetr, można ograniczyć głębokość mebla łazienkowego, muszli klozetowej czy bidetu, wybrać drzwi kabiny prysznicowej, które nie wystają ani na zewnątrz ani do wewnątrz lub zastosować mini wannę, która mimo swych rozmiarów zapewni komfort i relaks. W przypadku remontu generalnego ciekawym zabiegiem jest zabudowywanie elementów we wnękach, wieszanie szafek lub stosowanie kolumn tak, aby ich drzwiczki były zlicowane ze ścianą, dzięki czemu eliminuje się ich widoczną głębokość. Najlepiej oczywiście jest skorzystać z usług projektanta lub projektantki, którzy zaproponują różne sposoby na urządzenie małej łazienki.

Oświetlanie małej łazienki (w której może nie być okna)

Światło stanowi ważny element aranżacyjny. Jest dopełnieniem każdego pomieszczenia, podkreśla rozwiązania projektowe, zmienia sposób postrzegania przestrzeni, uwydatnia niektóre tekstury powierzchniowe i okładziny, a poprzez moduły świetlne o znacznym efekcie wizualnym tworzy ciekawy element aranżacyjny. Nawet w małej łazience potrzeba kilka punktów świetlnych i wcale nie jest powiedziane, że musi to być wyłącznie główna lampa czy ta nad umywalką. W zależności od decyzji aranżacyjnych można na przykład zdecydować o podkreśleniu płytek trójwymiarowych lub postawić na nietypową teksturę metalizowaną czy opalizującą, stosując oświetlenie kaskadowe podkreślające cechy szczególne tych elementów. Można też zastosować światło ściemniane, aby zmieniać jego intensywność w zależności od momentów dnia i wykonywanych czynności (na przykład podczas relaksującej kąpieli przytłumione oświetlenie zapewnia pożądaną atmosferę).

Trik, który zawsze się sprawdza: podwajanie przestrzeni przy użyciu luster

Tak, lustro łazienkowe nie jest jedynie funkcjonalnym i niezbędnym dodatkiem: może bowiem stanowić kluczowy element zmieniający całe postrzeganie małej łazienki. Gdy do małej łazienki wstawimy (celowo) nieproporcjonalne lustro, podwoimy jej przestrzeń. Można też element ten zlokalizować w nietypowy sposób i za jego pośrednictwem odbijać światło oraz dekory na okładzinach.