Pomysły na okładziny łazienkowe: płytki sześciokątne, co za pasja!

czas trwania czytania minuty

Płytki sześciokątne, które dodadzą stylu i charakteru ścianom Twojej łazienki

Dzięki bardzo modnym dziś płytkom sześciokątnym można cofnąć się w czasie do epoki, gdy cement zaczął być powszechnie stosowanym materiałem. Około połowy XIX wieku opracowano innowacyjną technikę produkcji płytek bez wypalania: od płytek cementowych, wykonanych z prasowanego cementu, po lastryko, zawierające również większe i mniejsze fragmenty kamienia naturalnego i marmuru w różnych kolorach.

Wówczas jednym z najpopularniejszych formatów płytek cementowych był właśnie sześciokąt. Przejdźmy jednak do naszych czasów: płytki sześciokątne wróciły do mody, wzbogacone o współczesny styl i o współczesną technologię – nie są już produkowane z prasowanego cementu, lecz z gresu porcelanowego.

Płytki sześciokątne mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach domu, ponieważ ich kształt jest dekoracyjny i uniwersalny sam w sobie oraz pasuje do różnych stylów aranżacji wnętrz: minimalistycznego, klasycznego, vintage, shabby chic czy rustykalnego. Tutaj jednak skupimy się na kilku pomysłach dotyczących wykonywania okładzin łazienkowych. Płytki sześciokątne wykorzystane do okładzin ściennych w łazience powinny tworzyć rezultat estetyczny zgodny z Twoim stylem, lecz muszą być także praktyczne: wodoodporne, łatwe do czyszczenia i wytrzymałe na działanie detergentów używanych w celu zapewnienia higieny pomieszczenia.
 

Pomysły na okładzinę łazienkową z płytek sześciokątnych o efekcie cementu

Do nowoczesnej łazienki – która może być minimalistyczna, ale nie zimna – można wybrać okładzinę z naprzemiennie ułożonych jednobarwnych i dekoracyjnych płytek sześciokątnych. Postaw na płytki sześciokątne w neutralnych odcieniach szarości i beżu: efekt będzie bardzo wyszukany.

Przy wykorzystaniu samych dekoracyjnych płytek sześciokątnych – lub dekoracyjnych płytek sześciokątnych połączonych z płytkami jednobarwnymi – możesz położyć akcent na określoną część łazienki, na przykład ścianę z umywalką lub strefę kabiny prysznicowej. Kolekcja płytek Clays z gresu porcelanowego o efekcie cementu to propozycja Marazzi, która zawiera płytki sześciokątne w formacie 21×18 cm, jednobarwne i dekoracyjne, z motywami geometrycznymi i kwiatowymi charakterystycznymi dla płytek cementowych, w łagodnych odcieniach kolorystycznych, takich jak: Cotone, Conchiglia, Sabbia, Lava, Terra.

Posadzka łazienkowa również może być ułożona z płytek sześciokątnych, choć możesz też wybrać format prostokątny, kwadratowy, albo zdecydować się na jeszcze inny efekt.

 

Pomysły na okładzinę łazienkową z płytek sześciokątnych o efekcie terakoty

Jeśli wolisz, aby Twoja łazienka była urządzona w bardzo ciepłym stylu, możesz zdecydować się na płytki sześciokątne o efekcie terakoty. Płytki z gresu porcelanowego imitującego terakotę niekoniecznie muszą być związane z tradycyjnym, klasycznym lub rustykalnym stylem – doskonale nadają się one również do aranżacji nowoczesnych łazienek, a także innych wnętrz.

Możesz ułożyć na wszystkich ścianach łazienki płytki sześciokątne z bardzo delikatną dekoracją, nie łącząc ich z płytkami jednobarwnymi – te ostatnie, również w formacie sześciokątnym, możesz natomiast wykorzystać na posadzce.

W Cotti d’Italia, kolekcji Marazzi z gresu porcelanowego o efekcie cementu, znajdziesz płytki sześciokątne o wymiarach 21×18 cm w ponadczasowych odcieniach, takich jak róż, beż, terakota i brąz, zarówno jednobarwne, jak i ozdobione delikatnymi wzorami przypominającymi tkaninę.
 

Pomysły na okładzinę łazienkową z płytek sześciokątnych o efekcie marmuru

Marmur jest materiałem par excellence. Dzięki swoim wielobarwnym żyłkowaniom nadaje łazience świetlistą, ponadczasową elegancję, a gres porcelanowy – również w formie płytek sześciokątnych – doskonale go imituje.

Jeśli marzysz o wystawnej łazience, możesz wybrać właśnie płytki sześciokątne o efekcie marmuru z kolekcji z gresu porcelanowego Allmarble Marazzi, proponowane w różnych odcieniach, jasnych i ciemnych, mniej lub bardziej jednolitych, w zależności od tego, jaki marmur był dla nich inspiracją. Doskonale nadają się do układania posadzek, pokrycia jednej lub kilku ścian bądź wydzielenia przestrzeni kabiny prysznicowej.

Gamę płytek sześciokątnych Allmarble wzbogacają ich wersje dekoracyjne – bardzo wyszukane, o heksagonalnych powierzchniach podzielonych na sześciany lub układy sześcianów – których zastosowanie pozwala nadać przestrzeniom łazienkowym jeszcze bardziej oryginalny charakter.