People

Powrót do dekoracji

czas trwania czytania: 5 minuty

Kolorowa Łazienka: Trend, który Wraca - 1
wywiad z
Giuseppe Pezzano/ Andrea Parisio

Giuseppe Pezzano/ Andrea Parisio

Carlo Dal Bianco

Carlo Dal Bianco

Po latach minimalizmu i zbliżonych do siebie kolorów do łazienek znów wkracza śmiałość. Giuseppe Pezzano zapowiada tworzenie motywów, które nawiązują do naszej tradycji dekoracyjnej; Carlo dal Bianco – łazienkę bogatszą i niekonwencjonalną, w której kompozycję może stanowić nawet fuga między płytkami.

Łazienka to pomieszczenie, które zmieniło się najbardziej i to nie tylko w domu, lecz także w przestrzeni publicznej i sektorze HoReCa. Zachodzące zmiany dotyczyły zarówno wykończenia, jak i elementów wyposażenia wnętrza, ale przede wszystkim sposobu postrzegania przestrzeni. W toku tej ewolucji materiały ceramiczne znalazły nowe formy, a zapowiada się ich dalszy rozwój. Zwróciliśmy się do designerów, którzy od lat projektują przestrzenie łazienkowe, aby opowiedzieli nam o najbliższych scenariuszach.

 

Giuseppe Pezzano/Andrea Parisio

„Obecnie łazienka to miejsce, w którym liczy się jakość. To wyjątkowe pomieszczenie, które wpisuje się w ogólny projekt domu”, opowiada Giuseppe Pezzano, który wraz z Andreą Parisio jest dyrektorem artystycznym Ceramica Cielo. „Każdy element ma swoje miejsce: na przykład umywalka, która często zajmuje ważną pozycję w całej scenerii. Obecnie niezwykle ważne znaczenie przybiera kolor. Po jego zniknięciu pod koniec lat 70. obecnie, za sprawą maksymalistycznych tendencji wnoszonych przez modę, powraca w sposób bardziej „przekrojowy”, w postaci zbliżonych kolorów na elementach umeblowania: od mocnych i pudrowych, które podkreślają charakter poszczególnych materiałów, po połyski.

Dzięki zachodzącym w dziedzinie ceramiki zmianom dotyczącym wymiaru dotykowego i chromatycznego można osiągać niezwykle wyszukany wygląd również poprzez gres porcelanowy. Uwielbiamy motywy nawiązujące do efektu majoliki czy płytek cementowych. Pamięć bowiem i tradycja te nieodzowne elementy, z których dobry projektant powinien czerpać inspiracje”.

Carlo dal Bianco

„Jeśli chodzi o tendencje stylistyczne i rozwiązania projektowe, w świecie łazienek dominuje koncepcja minimalizmu, w którym nie ma nic z dekoracji i obfitości form, a każda funkcja ogranicza się do tego, co niezbędne, przeważają naturalne barwy przywodzące na myśl niemal pierwotne środowisko, bez jakichkolwiek jaskrawych czy jasnych kolorów. Jednak w mniej ewidentny sposób i z bardziej niszowym przekazem na nowo odkryto również łazienkę dekoracyjną. Bez wątpienia w takiej również ja się odnajduję. W ostatnich latach obserwujemy potrzebę posiadania większych przestrzeni, ponieważ duża łazienka to synonim jakości i komfortu mieszkania. W tendencję tę wpisują się również nowe formy troski o dobre samopoczucie, takie jak sauna, łaźnia turecka, hydromasaż, chromoterapia, muzyka… Potrzeby te wywodzą się z branży hotelarskiej, która wyraźnie wpływa na styl łazienek w naszych domach.

Uważam, że – jeśli chodzi o gres porcelanowy – przemierzono wiele już dróg, na nowo odkrywając właśnie dekorację – czasami nadmierną, czasami rozsądną – i zgłębiając takie palety kolorów, których dotychczas nie znano, z minimalnymi odcieniami, które zawsze można w stabilny sposób odtworzyć. Odcienie danego koloru to bowiem mocna strona ceramiki. Interesującą kwestią w rozwoju stosowanego materiału może być analiza elementów łączących posadzki i fug, aby one same stały się elementami kompozycyjnymi”.